Demencja starcza - na czym polega? Czy jest dziedziczna? Choroba Alzheimera - objawy. Otępienie

Demencja starcza - na czym polega? Czy jest dziedziczna? Choroba Alzheimera - objawy. Otępienie

Demencja starcza jest poważnym schorzeniem neurologicznym, które zazwyczaj rozwija się u osób starszych. Jest to zespół objawów, który prowadzi do postępującego upośledzenia poznawczego, aż do utraty zdolności do wykonywania codziennych czynności. W artykule dowiemy się, czym dokładnie jest demencja starcza, jakie są jej objawy, przyczyny, a także czy istnieje dziedziczność tej choroby.

Demencja starcza: objawy, przyczyny i leczenie

Czym jest demencja starcza?

Demencja starcza jest stanem, w którym dochodzi do stopniowej utraty funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, zdolność do planowania i wykonywania złożonych czynności. Często występują także zaburzenia zachowania i osobowości. Choroba ta wpływa na jakość życia pacjenta i ma duży wpływ na rodzinę i opiekunów.

Objawy demencji starczej

Objawy demencji starczej mogą się różnić, ale najczęściej obejmują:

 • Problemy z pamięcią krótkotrwałą i utrzymywaniem informacji.
 • Trudności w skupianiu się, myśleniu abstrakcyjnym i rozwiązującym problemy.
 • Zaburzenia mowy, takie jak trudności w znalezieniu odpowiednich słów.
 • Zmiany nastroju, depresję, lęk.
 • Trudności w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak ubieranie się, jedzenie czy utrzymanie higieny osobistej.

Przyczyny demencji starczej

Najczęstszą przyczyną demencji starczej jest choroba Alzheimera, która prowadzi do stopniowego uszkodzenia mózgu. Inne przyczyny to udary mózgu, choroba naczyniopochodna, otępienie czołowo-skroniowe, choroba Parkinsona i choroba glejowa.

Leczenie demencji starczej

Nie ma lekarstwa na demencję starczą, jednak istnieją metody, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i opóźnieniu postępu choroby. Leczenie zwykle obejmuje farmakoterapię, taką jak leki przeciwpsychotyczne, przeciwdepresyjne i przeciwkorozyjne. Terapia zajęciowa, wsparcie psychologiczne i zmiany w stylu życia również mogą być korzystne dla pacjentów.

Urojenia w demencji starczej: przyczyny i skutki

Urojenia są częstym objawem demencji starczej i mogą towarzyszyć utracie poznawczej. Osoby z demencją starczą mogą doświadczać różnego rodzaju urojeń, takich jak przekonanie o tym, że ktoś ich śledzi, kraść im zdolności umysłowe lub próbuje im zaszkodzić. Urojenia w demencji starczej wynikają z uszkodzenia mózgu i mogą prowadzić do niebezpiecznych zachowań i konsekwencji.

Demencja starcza a śmierć: związki i konsekwencje

Demencja starcza ma duży wpływ na zdolność pacjenta do funkcjonowania, co z kolei może prowadzić do zwiększonego ryzyka śmierci. Osoby z demencją starczą są bardziej narażone na powikłania medyczne, takie jak infekcje, prowadzące do zaostrzenia objawów choroby i pogarszania kondycji ogólnej. Dodatkowo, pacjenci z demencją starczą mogą mieć ograniczoną zdolność do komunikacji i opieki nad sobą, co wymaga stałej troski i wsparcia ze strony opiekunów.

Demencja – przyczyny

Demencja jest zwykle spowodowana przez uszkodzenie mózgu, które prowadzi do degeneracji i śmierci komórek nerwowych. Niemniej jednak, istnieje wiele różnych przyczyn demencji, z których najczęstsze to choroba Alzheimera, udar mózgu, choroba naczyniowa mózgu, choroba Parkinsona i choroba Creutzfeldta-Jakoba. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną demencji i charakteryzuje się gromadzeniem się nieprawidłowych białek w mózgu. Udary mózgu mogą prowadzić do uszkodzenia obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć i funkcje poznawcze. Choroba naczyniowa mózgu, z kolei, powstaje w wyniku niedrożności naczyń krwionośnych, które dostarczają krew do mózgu, co powoduje uszkodzenie neuronów. Choroba Parkinsona wpływa na układ nerwowy, powodując problemy z ruchem, drżeniem i sztywnością mięśni. Natomiast choroba Creutzfeldta-Jakoba jest rzadszym rodzajem demencji, spowodowanym przez niebezpieczne priony, które uszkadzają komórki mózgowe. Przyczyny demencji mogą być różne, ale wszystkie prowadzą do upośledzenia zdolności poznawczych i funkcjonowania mózgu. 

Czym jest demencja starcza? Przyczyny i charakterystyka

Demencja starcza jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, które prowadzi do postępującego pogorszenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i zdolności wykonawcze. Jest związana z uszkodzeniem mózgu, które prowadzi do utraty komórek nerwowych i neuronów. Najczęstszą przyczyną demencji starczej jest choroba Alzheimera, ale również inne czynniki, takie jak naczyniopochodne otępienie lub choroba Parkinsona, mogą powodować demencję starczą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy demencja starcza jest dziedziczna? Rolnictwo genetyczne a ryzyko zachorowania

Demencja starcza może mieć pewne składowe genetyczne, ale to nie gwarantuje, że choroba wystąpi. Badania sugerują, że pewne geny mogą zwiększać ryzyko wystąpienia demencji starczej, ale nie jest to jedyny czynnik wpływający na rozwój choroby. Styl życia, środowisko i inne czynniki również odgrywają istotną rolę. Ważne jest, aby podkreślić, że demencja starcza nie jest w pełni dziedziczna.

Choroba Alzheimera - czym jest jak sobie z nią radzić?

Choroba Alzheimera jest neurodegeneracyjnym schorzeniem, które powoduje stopniową utratę funkcji poznawczych, pamięci i zdolności do samodzielnego funkcjonowania. Objawy choroby obejmują zaburzenia mowy, dezorientację przestrzenną, trudności z wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego oraz zmiany nastroju i zachowania. Niestety, nie ma lekarstwa na tę chorobę, ale istnieją metody radzenia sobie z jej objawami. Ważne jest utrzymywanie aktywnego stylu życia, zarówno umysłowego, jak i fizycznego. Utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, jak chodzenie, jazda na rowerze czy pływanie, może pomóc w utrzymaniu dobrej kondycji ciała i umysłu. Pamiętanie o regularnym spożywaniu zdrowej diety, bogatej w owoce, warzywa, ryby i zdrowe tłuszcze, również ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół jest niezwykle ważne, dlatego warto utrzymywać bliskie relacje i korzystać z pomocy innych osób. Istnieją również specjalne programy i terapie, które mogą pomóc w utrzymaniu sprawności umysłowej i opóźnieniu postępu choroby Alzheimera. Wreszcie, regularne badania lekarskie i konsultacje z neurologiem pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie objawów choroby Alzheimera. 

Podsumowanie

Demencja starcza to poważne schorzenie neurologiczne, które prowadzi do utraty zdolności poznawczych u pacjentów starszych. Choroba ma różnorodne objawy, takie jak problemy z pamięcią, myśleniem i zaburzenia zachowania. Przyczyny demencji starczej mogą być związane z chorobą Alzheimera, udarem mózgu, chorobą naczyniopochodną i innymi schorzeniami neurologicznymi. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i opóźnianiu postępu choroby. Dziedziczność demencji starczej nie jest jednoznaczna, a wiele czynników, oprócz genetyki, wpływa na ryzyko zachorowania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca