bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Alzheimer a demencja

Blog healthcare

Alzheimer a demencja

Demencja i choroba Alzheimera to terminy często używane w kontekście zaburzeń poznawczych, jednak wiele osób nie rozumie dokładnie, jak się od siebie różnią. W niniejszym artykule przyjrzymy się tym dwóm pojęciom, wyjaśniając, czym one tak naprawdę są i jakie są pomiędzy nimi zależności.

Spis treści

 1. Czym jest demencja? Odpowiadamy
 2. Demencja a choroba Alzheimera: czy to to samo?
 3. Objawy demencji starczej i choroby Alzheimera: wspólne cechy i odrębne symptomy
 4. Choroba Alzheimera jako forma demencji: charakterystyka i przebieg
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Demencja a Alzheimer: zależność i powiązania między tymi terminami
 7. Demencja i Alzheimer – dwie choroby wieku podeszłego
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest demencja? Odpowiadamy

Demencja to zespół objawów spowodowanych uszkodzeniem mózgu, które prowadzą do pogorszenia funkcji poznawczych, pamięci, myślenia, orientacji przestrzennej, rozumienia i komunikacji. Jest to przewlekła i postępująca choroba, która najczęściej występuje u osób starszych, choć nie jest ona normalnym procesem starzenia się. Najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera, która powoduje odkładanie się blaszek amyloidowych w mózgu, co prowadzi do śmierci komórek nerwowych. Inne przyczyny demencji to na przykład choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, otępienie naczyniopochodne oraz uszkodzenia spowodowane urazami głowy. Objawy demencji mogą obejmować trudności w zapamiętywaniu informacji, dezorientację co do czasu i miejsca, trudności w skupianiu uwagi, zmiany nastroju i zachowania, utratę umiejętności interpersonalnych oraz problemy językowe. Istotne jest wczesne rozpoznanie demencji i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz opieki, aby zapewnić jak najlepszą jakość życia dla osób dotkniętych tą chorobą. 

Demencja a choroba Alzheimera: czy to to samo?

Demencja i choroba Alzheimera to dwa różne pojęcia, choć często używane są zamiennie. Demencja jest szerokim terminem oznaczającym grupę objawów poznawczych, które prowadzą do upośledzenia funkcji poznawczych, takich jak pamięć, myślenie, mówienie i orientacja. Istnieje wiele różnych przyczyn demencji, a choroba Alzheimera jest tylko jednym z nich.

Czym się różni demencja od choroby Alzheimera?

Demencja jest ogólnym terminem, podczas gdy choroba Alzheimera jest konkretnym podtypem demencji. Choroba Alzheimera reprezentuje około 60-80% przypadków demencji. Charakteryzuje się ona postępującym pogorszeniem funkcji poznawczych, które prowadzi do znacznych trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Warto zaznaczyć, że demencja może mieć różne przyczyny, takie jak choroba naczyniowo-mózgowa, otępienie czołowo-skroniowe, otępienie z ciałami Lewy'ego i inne. W przypadku choroby Alzheimera, jednak, głównym czynnikiem etiologicznym jest nieprawidłowe gromadzenie się białka amyloidu beta w mózgu.

Objawy demencji starczej i choroby Alzheimera: wspólne cechy i odrębne symptomy

Objawy demencji starczej i choroby Alzheimera mają pewne wspólne cechy, ale mogą również różnić się pod pewnymi względami. W przypadku obu tych schorzeń mogą występować problemy z zapamiętywaniem, utratą zdolności do logicznego myślenia i orientacją w czasie i miejscu. Wspólne objawy obejmują także trudności w komunikacji i zmiany w nastroju, jak depresja czy drażliwość.

Jednak choroba Alzheimera charakteryzuje się specyficznymi cechami, które odróżniają ją od innych form demencji. Wczesnymi objawami choroby Alzheimera są trudności z codziennymi czynnościami, takimi jak ubieranie się czy gotowanie, oraz problemy związane z pamięcią krótkotrwałą. W miarę postępu choroby, mogą pojawić się zaburzenia mowy, dezorientacja w przestrzeni, a nawet utrata zdolności do rozpoznawania bliskich osób.

Choroba Alzheimera jako forma demencji: charakterystyka i przebieg

Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych form demencji. Charakteryzuje się ona stopniowym pogorszeniem funkcji poznawczych, co prowadzi do znacznego upośledzenia codziennych czynności. Początkowo objawy mogą być łagodne i niezauważalne, ale w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej widoczne i dokuczliwe.

Przebieg choroby Alzheimera jest zazwyczaj podzielony na trzy etapy: wczesny, średni i zaawansowany. W początkowej fazie, osoba może doświadczać pewnych trudności z pamięcią i koncentracją. W średnim stadium objawy stają się bardziej nasilone, takie jak trudności z komunikacją i utrata umiejętności samodzielnego prowadzenia życia. W zaawansowanym stadium, osoba traci zdolność do poruszania się, rozpoznawania najbliższych osób i utrzymania kontroli nad funkcjami fizycznymi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Demencja a Alzheimer: zależność i powiązania między tymi terminami

Demencja jest szerszym terminem, obejmującym różne przyczyny upośledzenia funkcji poznawczych, a choroba Alzheimera jest jednym z jej podtypów. W praktyce, większość przypadków demencji to właśnie choroba Alzheimera. Niemniej jednak, istnieją też inne przyczyny demencji, które mogą mieć różne objawy i przebieg.

Ważne jest, aby zrozumieć, że proces diagnostyki i leczenia jest indywidualny dla każdej osoby. W przypadku podejrzenia demencji lub choroby Alzheimera, należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który może przeprowadzić odpowiednie badania i ustalić właściwe leczenie.

Demencja i Alzheimer – dwie choroby wieku podeszłego

Demencja i Alzheimer to dwie choroby wieku podeszłego, które dotykają coraz większą liczbę osób na całym świecie. Demencja to ogólny termin obejmujący wiele różnych schorzeń neurologicznych, które powodują pogorszenie funkcji poznawczych i zmiany zachowania. Alzheimer jest najczęstszą przyczyną demencji i stanowi około 60-70% przypadków. Charakteryzuje się stopniowym spadkiem pamięci, zdolności poznawczych i funkcji wykonawczych, co prowadzi stopniowo do utraty niezależności i całkowitej zależności od opieki innych osób. Choroba rozwija się powoli i postępuje przez wiele lat, prowadząc ostatecznie do całkowitej utraty funkcji poznawczych i nieodwracalnej utraty pamięci. Nie ma jeszcze lekarstwa na demencję i Alzheimer, dlatego ważne jest wczesne wykrywanie i odpowiednie zarządzanie objawami oraz zapewnienie wsparcia i opieki osobom dotkniętym tymi chorobami. Wieloaspektowe podejście, łączące farmakoterapię, terapię behawioralną i wsparcie środowiskowe, jest kluczowe dla utrzymania jak najwyższej jakości życia pacjentów cierpiących na demencję i Alzheimer. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz