Czym jest masaż Shantala i jak wpływa na rozwój niemowląt? Masaż Shantala – na czym polega i jak wykonywać ten masaż niemowlaka? Co jest potrzebne do wykonania masażu Shantala niemowlaka? 

Czym jest masaż Shantala i jak wpływa na rozwój niemowląt? Masaż Shantala – na czym polega i jak wykonywać ten masaż niemowlaka? Co jest potrzebne do wykonania masażu Shantala niemowlaka? 

Masaż Shantala to stosowana od wieków technika masażu dla niemowląt, która wywodzi się z indyjskiej tradycji. Delikatne dotykanie i głaskanie ciała maluszka za pomocą specjalnych technik może przynieść wiele korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom. W tym artykule dowiesz się, czym jest masaż Shantala, jakie są jego korzyści dla rozwoju niemowląt oraz jak prawidłowo przeprowadzać tę technikę.

Masaż Shantala dla niemowląt - Korzyści i techniki

Masaż Shantala może przynieść wiele korzyści dla rozwoju niemowląt. Stymuluje układ nerwowy oraz rozwija zmysły takie jak dotyk, słuch i równowagę. Masaż pozytywnie wpływa na układ trawienny poprzez redukcję kolki, zaparcia i wzdęcia. Ponadto, poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia układ odpornościowy. Regularne wykonywanie masażu Shantala może również przyczynić się do poprawy snu dziecka i więzi emocjonalnej między rodzicem a maluszkiem.

Przygotowanie do masażu Shantala jest ważne, aby zagwarantować bezpieczeństwo i komfort dla niemowlęcia. Wybierz ciepłe i ciche otoczenie, zastosuj odpowiednie olejki (takie jak olejek migdałowy) i skup się na relaksacji zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

Masaż Shantala - Od jakiego wieku można zacząć?

Masaż Shantala można rozpocząć od pierwszych dni życia dziecka. Nie ma określonego wieku, od którego można zacząć stosować tę technikę masażu. Niemowlęta, które urodziły się wcześniej, np. przedwcześnie, również mogą korzystać z masażu Shantala, pod warunkiem, że są one odpowiednio monitorowane przez personel medyczny.

Masaż Shantala - Instrukcja krok po kroku

Wykonując masaż Shantala, ważne jest, aby zachować odpowiednią delikatność i ostrożność w dotykaniu ciała niemowlęcia. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak przeprowadzić masaż Shantala:

 1. Rozpocznij od przygotowania odpowiedniego miejsca, gdzie będziesz wykonywać masaż. Zapewnij ciepłe otoczenie i miękką poduszkę lub koc, na której wygodnie będzie leżeć dziecko.
 2. Delikatnie i powoli nałóż na całe ciało dziecka ciepły olejek, tak aby dobrze się rozprowadził.
 3. Zacznij od nóg, masując dłonią i palcami w kierunku pupy.
 4. Następnie, wykonaj okrężne ruchy na brzuchu dziecka w kierunku wskazówek zegara.
 5. Przejdź do klatki piersiowej, delikatnie głaszcząc w dół od szyi do brzucha.
 6. Masuj ręce dziecka, zwracając uwagę na każdy palec.
 7. Przechodząc do twarzy, delikatnie wmasowuj czoło, policzki, nos i brodę.
 8. Na koniec, wykonaj delikatne ruchy z jednej strony ciała na drugą, tak aby niemowlę było całkowicie rozluźnione.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Masaż Shantala - Do jakiego wieku można kontynuować tę technikę masażu?

Masaż Shantala można kontynuować przez cały okres niemowlęctwa. Jest to technika masażu, którą można stosować, dopóki dziecko oraz rodzice czują się komfortowo podczas jego wykonywania. Ważne jest, aby dostosować intensywność i tempo masażu do rozwoju dziecka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca