Czym jest masaż Shantala i jak wpływa na rozwój niemowląt? Masaż Shantala – na czym polega i jak wykonywać ten masaż niemowlaka? Co jest potrzebne do wykonania masażu Shantala niemowlaka? 

Czym jest masaż Shantala i jak wpływa na rozwój niemowląt? Masaż Shantala – na czym polega i jak wykonywać ten masaż niemowlaka? Co jest potrzebne do wykonania masażu Shantala niemowlaka? 

Masaż Shantala to stosowana od wieków technika masażu dla niemowląt, która wywodzi się z indyjskiej tradycji. Delikatne dotykanie i głaskanie ciała maluszka za pomocą specjalnych technik może przynieść wiele korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom. W tym artykule dowiesz się, czym jest masaż Shantala, jakie są jego korzyści dla rozwoju niemowląt oraz jak prawidłowo przeprowadzać tę technikę.

Masaż Shantala dla niemowląt - Korzyści i techniki

Masaż Shantala może przynieść wiele korzyści dla rozwoju niemowląt. Stymuluje układ nerwowy oraz rozwija zmysły takie jak dotyk, słuch i równowagę. Masaż pozytywnie wpływa na układ trawienny poprzez redukcję kolki, zaparcia i wzdęcia. Ponadto, poprawia krążenie krwi oraz wzmacnia układ odpornościowy. Regularne wykonywanie masażu Shantala może również przyczynić się do poprawy snu dziecka i więzi emocjonalnej między rodzicem a maluszkiem.

Przygotowanie do masażu Shantala jest ważne, aby zagwarantować bezpieczeństwo i komfort dla niemowlęcia. Wybierz ciepłe i ciche otoczenie, zastosuj odpowiednie olejki (takie jak olejek migdałowy) i skup się na relaksacji zarówno dla siebie, jak i dla dziecka.

Masaż Shantala - Od jakiego wieku można zacząć?

Masaż Shantala można rozpocząć od pierwszych dni życia dziecka. Nie ma określonego wieku, od którego można zacząć stosować tę technikę masażu. Niemowlęta, które urodziły się wcześniej, np. przedwcześnie, również mogą korzystać z masażu Shantala, pod warunkiem, że są one odpowiednio monitorowane przez personel medyczny.

Masaż Shantala - Instrukcja krok po kroku

Wykonując masaż Shantala, ważne jest, aby zachować odpowiednią delikatność i ostrożność w dotykaniu ciała niemowlęcia. Poniżej przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak przeprowadzić masaż Shantala:

  1. Rozpocznij od przygotowania odpowiedniego miejsca, gdzie będziesz wykonywać masaż. Zapewnij ciepłe otoczenie i miękką poduszkę lub koc, na której wygodnie będzie leżeć dziecko.
  2. Delikatnie i powoli nałóż na całe ciało dziecka ciepły olejek, tak aby dobrze się rozprowadził.
  3. Zacznij od nóg, masując dłonią i palcami w kierunku pupy.
  4. Następnie, wykonaj okrężne ruchy na brzuchu dziecka w kierunku wskazówek zegara.
  5. Przejdź do klatki piersiowej, delikatnie głaszcząc w dół od szyi do brzucha.
  6. Masuj ręce dziecka, zwracając uwagę na każdy palec.
  7. Przechodząc do twarzy, delikatnie wmasowuj czoło, policzki, nos i brodę.
  8. Na koniec, wykonaj delikatne ruchy z jednej strony ciała na drugą, tak aby niemowlę było całkowicie rozluźnione.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Masaż Shantala - Do jakiego wieku można kontynuować tę technikę masażu?

Masaż Shantala można kontynuować przez cały okres niemowlęctwa. Jest to technika masażu, którą można stosować, dopóki dziecko oraz rodzice czują się komfortowo podczas jego wykonywania. Ważne jest, aby dostosować intensywność i tempo masażu do rozwoju dziecka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
13Godzin
45Minut
32Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca