Czym jest i jak przebiega wazektomia? Czy wazektomia jest skuteczna? Wazektomia: co to jest i jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów? 

Czym jest i jak przebiega wazektomia? Czy wazektomia jest skuteczna? Wazektomia: co to jest i jak przebiega zabieg podwiązania nasieniowodów? 

Wazektomia to specjalistyczny zabieg chirurgiczny, który jest przeprowadzany u mężczyzn jako forma antykoncepcji. Polega na przecięciu i zablokowaniu nasieniowodów, co uniemożliwia przepływ plemników do nasienia. W artykule omówimy, czym jest wazektomia, dlaczego mężczyźni decydują się na ten zabieg, jak przebiega oraz jakie mogą wystąpić powikłania i czy wazektomia jest odwracalna.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest jednym z najskuteczniejszych i trwałych sposobów antykoncepcji dla mężczyzn. To bezpieczny zabieg, który nie powoduje zaburzeń wydzielania hormonów ani zmian w życiu seksualnym. Wazektomia polega na przecięciu i zablokowaniu nasieniowodów, które są odpowiedzialne za przenoszenie plemników z jąder do nasienia. Po wazektomii plemniki nie są obecne w nasieniu, a mężczyzna nie jest zdolny do zapłodnienia partnerki.

Wazektomia jako forma antykoncepcji dla mężczyzn

Wazektomia jest skutecznym środkiem antykoncepcji dla par, które nie planują mieć dalszych dzieci lub już zakończyły okres prokreacji. Jest szczególnie popularna w sytuacji, gdy kobieta ma przeciwwskazania do użycia hormonów lub nie chce używać innych metod antykoncepcji. Wazektomia jest stałą formą antykoncepcji i nie wymaga długotrwałego korzystania z innych metod.

Dlaczego mężczyźni wybierają wazektomię?

Mężczyźni decydują się na wazektomię z różnych powodów. Oto kilka najczęstszych:

 • Brak dalszych planów rodzenia dzieci: Wazektomia pozwala parze na dokładne kontrolowanie liczby dzieci, szczególnie gdy nie planują już powiększać rodziny.
 • Wygoda i bezpieczeństwo: Wazektomia jest jednym z najskuteczniejszych i trwałych środków antykoncepcji dostępnych dla mężczyzn. W przeciwieństwie do antykoncepcji hormonalnej, żelów spermobójczych lub prezerwatyw, nie wymaga codziennego planowania czy używania.
 • Zwiększenie intymności seksualnej: Wazektomia nie wpływa na jakość życia seksualnego i nie ma wpływu na ilość spermy. Niektórzy mężczyźni uważają, że po wazektomii ich życie seksualne jest nawet lepsze, ponieważ nie ma konieczności używania innych metod antykoncepcji.

Przygotowanie do wazektomii

Przed przystąpieniem do wazektomii pacjent musi poddać się konsultacji z lekarzem specjalistą, który oceni jego stan zdrowia. Przygotowanie do zabiegu również obejmuje wykonanie badań krwi, aby upewnić się, że pacjent jest odpowiedni do przeprowadzenia zabiegu. Ważne jest również poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i alergiach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przebiega zabieg wazektomii?

Wazektomia jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie w skórze moszny i dostaje się do nasieniowodów. Nasieniowody są przecinane i zamykane na różne sposoby, na przykład za pomocą szwów lub klipsów. Procedura trwa zazwyczaj około 20-30 minut.

Jakie są możliwe powikłania wazektomii?

Wazektomia to procedura stosunkowo bezpieczna, ale jak każdy zabieg medyczny, może wiązać się z pewnymi ryzykami. Najczęstsze powikłania to:

 • Ból i obrzęk: Może wystąpić ból i obrzęk w okolicy moszny po zabiegu. Zazwyczaj jest to łagodne i ustępuje samoistnie po kilku dniach.
 • Krwiak: Najczęstszym powikłaniem jest krwiak w okolicy nacięcia. Może być konieczne usunięcie krwiaka w celu złagodzenia objawów.

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomia jest uważana za nieodwracalny zabieg, chociaż istnieje procedura nazywana rewersyjną wazektomią, która ma na celu przywrócenie drożności nasieniowodów. Jednak rewersyjna wazektomia nie gwarantuje przywrócenia płodności i skuteczność tej procedury zależy od wielu czynników, takich jak czas od wazektomii i techniki przeprowadzenia zabiegu. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji konsultować się z lekarzem.

Wazektomia to trwała i wysoko skuteczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Przed przystąpieniem do zabiegu należy zasięgnąć porady lekarza, aby ocenić stan zdrowia i przemyśleć decyzję. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca