mgr Bożena Heller
autor artykułuHipertermia - Co to jest i jakie są przyczyny podwyższonej temperatury ciała?
Hipertermia to stan, w którym temperatura ciała przekracza wartość 37°C, czyli uznawaną za normę. Przyczyny hipertermii mogą być różne, od chorób zakaźnych, przez choroby układu krążenia, aż po zaburzenia w termoregulacji organizmu wynikające z przemęczenia, nadmiernego naświetlenia promieniami słonecznymi, narażenia na gorące środowisko czy stosowanie niektórych leków.
Hipertermia złośliwa - Rzadkie, ale niebezpieczne schorzenie związane z nadmiernym wzrostem temperatury ciała
Hipertermia złośliwa to rzadkie, ale bardzo niebezpieczne schorzenie, charakteryzujące się bardzo szybkim wzrostem temperatury ciała, nawet do ponad 40°C, oraz zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni szkieletowych. Powodowana jest przez dziedziczne zmiany genetyczne i występuje zwykle w trakcie znieczulenia ogólnego, zwłaszcza u osób z grupy ryzyka. Wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.
Hipertermia - Charakterystyczne objawy i jak rozpoznać to zjawisko
Charakterystycznymi objawami hipertermii są podwyższona temperatura ciała, wilgotna i zaczerwieniona skóra, nadmierne pocenie się, bóle i zawroty głowy, duszność, nudności, wymioty oraz zaburzenia świadomości. W przypadku wystąpienia tych objawów, niezależnie od przyczyn, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.
Hipertermia onkologiczna - Wykorzystanie hipertermii w leczeniu nowotworów
Hipertermia onkologiczna to jedna z metod terapii nowotworowej, polegająca na podwyższeniu temperatury w obrębie guza do około 42°C. Ma na celu niszczenie komórek nowotworowych oraz zwiększenie skuteczności innych metod leczenia, takich jak radioterapia czy chemioterapia. Metoda ta jest skuteczna, ale wymaga specjalistycznego sprzętu i odpowiedniego wykwalifikowanego personelu.
Hipertermia - Skuteczne metody łagodzenia nadmiernego ciepła ciała i przeciwdziałania niebezpieczeństwom
W przypadku hipertermii ważne jest, aby szybko podjąć działania zmierzające do obniżenia temperatury ciała. Należy zapewnić osobie chłodne, wilgotne otoczenie i przewiew, picie dużej ilości płynów, a także stosować okłady chłodzące lub kąpiel w zimnej wodzie. W przypadku wystąpienia hipertermii złośliwej, niezbędna jest specjalistyczna opieka medyczna i szybkie podjęcie decyzji o leczeniu.