Czym jest elektrostymulacja TENS? - działanie, wskazania, przeciwskazania. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów TENS. Przeciwwskazania do elektrostymulacji 

Czym jest elektrostymulacja TENS? - działanie, wskazania, przeciwskazania. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów TENS. Przeciwwskazania do elektrostymulacji 

Czy kiedykolwiek słyszałeś o elektrostymulacji TENS? Jeśli cierpisz na ból mięśni, stawów, kolan lub kręgosłupa, ta metoda terapeutyczna może przynieść Ci ulgę. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest elektrostymulacja TENS, jak działa i kiedy należy z niej korzystać. Będziemy również omawiać bezpieczeństwo stosowania tej techniki.

Co to jest TENS?

Elektrostymulacja TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda terapeutyczna polegająca na stosowaniu niskiego napięcia prądu elektrycznego w celu redukcji bólu. TENS jest powszechnie stosowany w fizjoterapii i medycynie, zarówno profesjonalnie, jak i do użytku domowego. Urządzenie TENS składa się z elektrod, które są przyklejane do skóry w okolicach bolącego obszaru.

Zasady działania TENS

Podstawowym mechanizmem działania TENS jest blokowanie przewodzenia sygnałów bólowych do mózgu poprzez stymulację nerwów za pomocą prądu elektrycznego. Impulsy prądowe TENS działają na zasadzie zasadniczej brameczki - przyczyniają się do zamknięcia "bramy bólu", co prowadzi do zmniejszenia percepcji bólu i uczucia dyskomfortu.

Typy impulsów TENS

Istnieją różne typy impulsów używanych w elektrostymulacji TENS. Wyróżniamy impulsy stałe, które są stosowane do długotrwałego leczenia bólu przewlekłego oraz impulsy modulowane, które oferują bardziej zróżnicowane stymulacje i są stosowane w różnych przypadkach bólu.

Wskazania do stosowania TENS

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w różnych przypadkach bólu, takich jak:

 • Ból kręgosłupa: TENS może przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, w tym ból pleców.
 • Ból kolan: U pacjentów z bólem stawów kolanowych TENS może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu i poprawie funkcji stawów.
 • Ból stawów: TENS może być stosowany jako wspomaganie terapii w przypadku różnych rodzajów bólu stawów, takich jak ból biodra czy barku.
 • Ból mięśni: TENS może być skuteczną metodą łagodzenia bólu mięśniowego spowodowanego np. nadmiernym wysiłkiem lub urazem.

Kiedy nie stosować prądów TENS?

Mimo że elektrostymulacja TENS może przynieść ulgę w wielu przypadkach bólu, istnieją pewne sytuacje, kiedy należy jej unikać. Przeciwwskazaniami do stosowania TENS są:

 • Obecność wszczepionych urządzeń elektronicznych, takich jak rozruszniki serca czy defibrylatory.
 • Ciąża: W przypadku stosowania TENS w ciąży, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
 • Otwarte rany lub infekcje skóry w okolicy, gdzie mają być umieszczone elektrody.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Stosowanie TENS na różne obszary ciała

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w różnych obszarach ciała, w zależności od rodzaju bólu i potrzeb pacjenta. Oto kilka przykładów stosowania TENS na konkretne obszary:

TENS na ból kręgosłupa

W przypadku bólu kręgosłupa, elektrody TENS mogą być umieszczone w okolicy bólu na poziomie kręgosłupa. Stymulacja za pomocą impulsów prądowych TENS może przynieść ulgę w łagodzeniu bólu pleców.

TENS na ból kolan

W przypadku bólu stawów kolanowych elektrody TENS są najlepiej umieszczone na skórze w pobliżu stawów kolanowych, pokrywając obszar bólu. Regularne stosowanie TENS może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu i poprawie funkcji stawów kolanowych.

TENS na ból stawów

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w przypadku bólu różnych stawów, takich jak stawy biodrowe czy barkowe. Elektrody TENS umieszcza się wokół dotkniętego stawu lub na pobliskich mięśniach, co umożliwia skierowane działanie terapeutyczne.

TENS na ból mięśni

W przypadku bólu mięśniowego elektrody TENS mogą być umieszczone bezpośrednio na miejscu bólu lub na pobliskich mięśniach. TENS może przynieść ulgę i pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i zmniejszeniu dyskomfortu.

Bezpieczeństwo stosowania TENS

Elektrostymulacja TENS jest ogólnie uważana za bezpieczną metodę terapii bólu, jednak pewne środki ostrożności należy zachować. Należy unikać umieszczania elektrod na uszkodzonej skórze, otwartych ranach lub wrażliwych obszarach, takich jak okolice oczu. Przed rozpoczęciem terapii TENS zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Jak długo stosować elektrostymulację prądami TENS?

Czas trwania jednej sesji elektrostymulacji TENS może być różny i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj sesja trwa od 10 do 30 minut. Całkowity czas trwania terapii TENS może się różnić w zależności od rodzaju bólu i reakcji pacjenta na terapię.

Podsumowując, elektrostymulacja TENS jest bezinwazyjną metodą terapii bólu, która może przynieść ulgę osobom cierpiącym na różne rodzaje bólu. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny wskazań i przeciwwskazań.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca