Czym jest elektrostymulacja TENS? - działanie, wskazania, przeciwskazania. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów TENS. Przeciwwskazania do elektrostymulacji 

Czym jest elektrostymulacja TENS? - działanie, wskazania, przeciwskazania. Wskazania i przeciwwskazania do stosowania prądów TENS. Przeciwwskazania do elektrostymulacji 

Czy kiedykolwiek słyszałeś o elektrostymulacji TENS? Jeśli cierpisz na ból mięśni, stawów, kolan lub kręgosłupa, ta metoda terapeutyczna może przynieść Ci ulgę. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest elektrostymulacja TENS, jak działa i kiedy należy z niej korzystać. Będziemy również omawiać bezpieczeństwo stosowania tej techniki.

Co to jest TENS?

Elektrostymulacja TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda terapeutyczna polegająca na stosowaniu niskiego napięcia prądu elektrycznego w celu redukcji bólu. TENS jest powszechnie stosowany w fizjoterapii i medycynie, zarówno profesjonalnie, jak i do użytku domowego. Urządzenie TENS składa się z elektrod, które są przyklejane do skóry w okolicach bolącego obszaru.

Zasady działania TENS

Podstawowym mechanizmem działania TENS jest blokowanie przewodzenia sygnałów bólowych do mózgu poprzez stymulację nerwów za pomocą prądu elektrycznego. Impulsy prądowe TENS działają na zasadzie zasadniczej brameczki - przyczyniają się do zamknięcia "bramy bólu", co prowadzi do zmniejszenia percepcji bólu i uczucia dyskomfortu.

Typy impulsów TENS

Istnieją różne typy impulsów używanych w elektrostymulacji TENS. Wyróżniamy impulsy stałe, które są stosowane do długotrwałego leczenia bólu przewlekłego oraz impulsy modulowane, które oferują bardziej zróżnicowane stymulacje i są stosowane w różnych przypadkach bólu.

Wskazania do stosowania TENS

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w różnych przypadkach bólu, takich jak:

 • Ból kręgosłupa: TENS może przynieść ulgę osobom cierpiącym na bóle w dolnym odcinku kręgosłupa, w tym ból pleców.
 • Ból kolan: U pacjentów z bólem stawów kolanowych TENS może pomóc w zmniejszeniu dyskomfortu i poprawie funkcji stawów.
 • Ból stawów: TENS może być stosowany jako wspomaganie terapii w przypadku różnych rodzajów bólu stawów, takich jak ból biodra czy barku.
 • Ból mięśni: TENS może być skuteczną metodą łagodzenia bólu mięśniowego spowodowanego np. nadmiernym wysiłkiem lub urazem.

Kiedy nie stosować prądów TENS?

Mimo że elektrostymulacja TENS może przynieść ulgę w wielu przypadkach bólu, istnieją pewne sytuacje, kiedy należy jej unikać. Przeciwwskazaniami do stosowania TENS są:

 • Obecność wszczepionych urządzeń elektronicznych, takich jak rozruszniki serca czy defibrylatory.
 • Ciąża: W przypadku stosowania TENS w ciąży, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
 • Otwarte rany lub infekcje skóry w okolicy, gdzie mają być umieszczone elektrody.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Stosowanie TENS na różne obszary ciała

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w różnych obszarach ciała, w zależności od rodzaju bólu i potrzeb pacjenta. Oto kilka przykładów stosowania TENS na konkretne obszary:

TENS na ból kręgosłupa

W przypadku bólu kręgosłupa, elektrody TENS mogą być umieszczone w okolicy bólu na poziomie kręgosłupa. Stymulacja za pomocą impulsów prądowych TENS może przynieść ulgę w łagodzeniu bólu pleców.

TENS na ból kolan

W przypadku bólu stawów kolanowych elektrody TENS są najlepiej umieszczone na skórze w pobliżu stawów kolanowych, pokrywając obszar bólu. Regularne stosowanie TENS może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu i poprawie funkcji stawów kolanowych.

TENS na ból stawów

Elektrostymulacja TENS może być stosowana w przypadku bólu różnych stawów, takich jak stawy biodrowe czy barkowe. Elektrody TENS umieszcza się wokół dotkniętego stawu lub na pobliskich mięśniach, co umożliwia skierowane działanie terapeutyczne.

TENS na ból mięśni

W przypadku bólu mięśniowego elektrody TENS mogą być umieszczone bezpośrednio na miejscu bólu lub na pobliskich mięśniach. TENS może przynieść ulgę i pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni i zmniejszeniu dyskomfortu.

Bezpieczeństwo stosowania TENS

Elektrostymulacja TENS jest ogólnie uważana za bezpieczną metodę terapii bólu, jednak pewne środki ostrożności należy zachować. Należy unikać umieszczania elektrod na uszkodzonej skórze, otwartych ranach lub wrażliwych obszarach, takich jak okolice oczu. Przed rozpoczęciem terapii TENS zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Jak długo stosować elektrostymulację prądami TENS?

Czas trwania jednej sesji elektrostymulacji TENS może być różny i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj sesja trwa od 10 do 30 minut. Całkowity czas trwania terapii TENS może się różnić w zależności od rodzaju bólu i reakcji pacjenta na terapię.

Podsumowując, elektrostymulacja TENS jest bezinwazyjną metodą terapii bólu, która może przynieść ulgę osobom cierpiącym na różne rodzaje bólu. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem w celu oceny wskazań i przeciwwskazań.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca