Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - co to za roślina? Wartości odżywcze cykorii, jej właściwości i zastosowanie.Cykoria podróżnik (cichorium intybus) występuje na łąkach, pastwiskach, przy drodze, czy w górach. To prastare, dzikie warzywo oraz zioło lecznicze, aktualnie dostarcza m.in. kawy inki. Liście na łodygach są rzadko rozmieszczone, niewielkie, lancetowate, siedzące, całobrzegie albo lekko ząbkowane, o strzałkowatej lub sercowatej nasadzie. Posiada korzeń palowy, mało rozgałęziony i gorzki w smaku. Sięgamy po nią najczęściej w chwili problemów trawiennych, wzdęciach, czy odbijaniu. Jakie inne wykazuje właściwości i zastosowania posiada cykoria i kiedy po nią sięgnąć? Poznaj wartości odżywcze cykorii. 

Cykoria — niezwykła roślina. Właściwości oraz wartości odżywcze

Surowcem farmaceutycznym cykorii jest ziele (Cichorii herba) orazi korzeń (Cichorii radix). Korzeń cykorii to bogate źródło substancji goryczkowych, takich jak: laktucyny, laktukopikryny, fenolokwasy - kwas cykoriowy, fitosterole, taraksasterol i inuliny, której zawartość może sięgać nawet do 40%. Ziele cykorii zawiera dodatkowo hydroksykumaryny - eskulinę i cychorynę, flawonoidy i antocyjany.Inulina to polisacharyd, który należy do fruktanów, występujący głównie w roślinach z rodziny astrowatych, czyli w cykorii podróżnik, słoneczniku bulwiastym czy mniszku lekarskim. Należy wiedzieć, że inulina to naturalny prebiotyk, czyli nietrawionym w przewodzie pokarmowym składnikiem żywności, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając tym samym ich wzrost i rozwój. 

Z kwitnącego ziela rośliny pozyskuje się głównie:  

  • kumaryny,  
  • antocyjany, 
  • flawonoidy.  

Z korzeni wyekstrachowano ponad 100 składników aktywnych, takich jak:  

  • gorzkie laktony seskwiterpenowe – laktupirynę i laktucynę,  
  • fitosterole,  
  • intybinę,  
  • śladowe ilości olejku eterycznego,   
  • fenolokwasy – kwas cykoriowy,  
  • cholinę,  
  • Inulinę,  
  • sole mineralne

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zastosowanie oraz działanie cykorii

Najpopularniejsze zastosowanie i działanie: 

  •  zamiennik cukru i tłuszczu

Produkty zawierające cykorię mają obniżoną wartość energetyczną, nie ulegają także trawieniu w przewodzie pokarmowym, a fermentacji. Umożliwiają za to rozwój “dobrej” mikroflory w naszych jelitach.

  • zapobieganie zaparciom

Cykoria w przewodzie pokarmowym wykazuje działanie podobne do błonnika pokarmowego, czyli stymuluje perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

  • obniża poziom cholesterolu

Pomaga obniżyć poziom LDL- i VLDL-cholesterolu, który jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy, czy innych chorób układu krążenia.

  • wykazuje działanie hipoglikemicznie

Cykoria hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi, ze względu na co polecana jest w profilaktyce cukrzycy.

  • pobudza łaknienie oraz trawienie

Zawarte w korzeniu cykorii związki goryczowe - laktucyna i laktupikryna - pobudzają apetyt i stymulują wydzielanie soku żołądkowego, tym usprawnia trawienie pokarmów.

  • działanie żółciopędnie

Korzeń cykorii pobudza czynność wątroby, a tym samym zwiększa się wydzielanie żółci oraz ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe.

  • działa moczopędnie

Ziele cykorii ze względu na obecność flawonoidów, a także hydroksykumaryn wykazuje działanie moczopędne.

  • uszczelnia naczynia krwionośne

Eskulina zawarta w cykorii zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i wzmacnia je.

Jak uprawiać cykorię? 

Uprawa pędów cykorii najlepiej udaje się w miejscu z glebą próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Gleba przede wszystkim powinna być żyzna, ale nie powinno się jej nawozić obornikiem tuż przed siewem. W celu otrzymania korzenie do pędzenia cykorii zimą, nasiona cykorii wysiej już pod koniec maja lub na początku czerwca.

Warto wiedzieć, że cykoria coraz częściej gości na polskich stołach. Pojawia się ona w formie surówek, sałatek i dodatek do dań. Cykoria to również substytut kawy. 

Nie powinno się jednak spożywać cykorii jeśli zmagamy się z nadwrażliwością układu pokarmowego. W przypadku kamicy żółciowej spożywanie cykorii powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cykorii wykazującej liczne zdrowotne właściwości koniecznie dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj warzywa i zioła bogate w właściwości zdrowotne. Poszerz swoją wiedzę i bądź jeszcze lepszym specjalistą. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
15Godzin
21Minut
26Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca