Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - co to za roślina? Wartości odżywcze cykorii, jej właściwości i zastosowanie.Cykoria podróżnik (cichorium intybus) występuje na łąkach, pastwiskach, przy drodze, czy w górach. To prastare, dzikie warzywo oraz zioło lecznicze, aktualnie dostarcza m.in. kawy inki. Liście na łodygach są rzadko rozmieszczone, niewielkie, lancetowate, siedzące, całobrzegie albo lekko ząbkowane, o strzałkowatej lub sercowatej nasadzie. Posiada korzeń palowy, mało rozgałęziony i gorzki w smaku. Sięgamy po nią najczęściej w chwili problemów trawiennych, wzdęciach, czy odbijaniu. Jakie inne wykazuje właściwości i zastosowania posiada cykoria i kiedy po nią sięgnąć? Poznaj wartości odżywcze cykorii. 

Cykoria — niezwykła roślina. Właściwości oraz wartości odżywcze

Surowcem farmaceutycznym cykorii jest ziele (Cichorii herba) orazi korzeń (Cichorii radix). Korzeń cykorii to bogate źródło substancji goryczkowych, takich jak: laktucyny, laktukopikryny, fenolokwasy - kwas cykoriowy, fitosterole, taraksasterol i inuliny, której zawartość może sięgać nawet do 40%. Ziele cykorii zawiera dodatkowo hydroksykumaryny - eskulinę i cychorynę, flawonoidy i antocyjany.Inulina to polisacharyd, który należy do fruktanów, występujący głównie w roślinach z rodziny astrowatych, czyli w cykorii podróżnik, słoneczniku bulwiastym czy mniszku lekarskim. Należy wiedzieć, że inulina to naturalny prebiotyk, czyli nietrawionym w przewodzie pokarmowym składnikiem żywności, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając tym samym ich wzrost i rozwój. 

Z kwitnącego ziela rośliny pozyskuje się głównie:  

  • kumaryny,  
  • antocyjany, 
  • flawonoidy.  

Z korzeni wyekstrachowano ponad 100 składników aktywnych, takich jak:  

  • gorzkie laktony seskwiterpenowe – laktupirynę i laktucynę,  
  • fitosterole,  
  • intybinę,  
  • śladowe ilości olejku eterycznego,   
  • fenolokwasy – kwas cykoriowy,  
  • cholinę,  
  • Inulinę,  
  • sole mineralne

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Zastosowanie oraz działanie cykorii

Najpopularniejsze zastosowanie i działanie: 

  •  zamiennik cukru i tłuszczu

Produkty zawierające cykorię mają obniżoną wartość energetyczną, nie ulegają także trawieniu w przewodzie pokarmowym, a fermentacji. Umożliwiają za to rozwój “dobrej” mikroflory w naszych jelitach.

  • zapobieganie zaparciom

Cykoria w przewodzie pokarmowym wykazuje działanie podobne do błonnika pokarmowego, czyli stymuluje perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

  • obniża poziom cholesterolu

Pomaga obniżyć poziom LDL- i VLDL-cholesterolu, który jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy, czy innych chorób układu krążenia.

  • wykazuje działanie hipoglikemicznie

Cykoria hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi, ze względu na co polecana jest w profilaktyce cukrzycy.

  • pobudza łaknienie oraz trawienie

Zawarte w korzeniu cykorii związki goryczowe - laktucyna i laktupikryna - pobudzają apetyt i stymulują wydzielanie soku żołądkowego, tym usprawnia trawienie pokarmów.

  • działanie żółciopędnie

Korzeń cykorii pobudza czynność wątroby, a tym samym zwiększa się wydzielanie żółci oraz ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe.

  • działa moczopędnie

Ziele cykorii ze względu na obecność flawonoidów, a także hydroksykumaryn wykazuje działanie moczopędne.

  • uszczelnia naczynia krwionośne

Eskulina zawarta w cykorii zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i wzmacnia je.

Jak uprawiać cykorię? 

Uprawa pędów cykorii najlepiej udaje się w miejscu z glebą próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Gleba przede wszystkim powinna być żyzna, ale nie powinno się jej nawozić obornikiem tuż przed siewem. W celu otrzymania korzenie do pędzenia cykorii zimą, nasiona cykorii wysiej już pod koniec maja lub na początku czerwca.

Warto wiedzieć, że cykoria coraz częściej gości na polskich stołach. Pojawia się ona w formie surówek, sałatek i dodatek do dań. Cykoria to również substytut kawy. 

Nie powinno się jednak spożywać cykorii jeśli zmagamy się z nadwrażliwością układu pokarmowego. W przypadku kamicy żółciowej spożywanie cykorii powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cykorii wykazującej liczne zdrowotne właściwości koniecznie dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj warzywa i zioła bogate w właściwości zdrowotne. Poszerz swoją wiedzę i bądź jeszcze lepszym specjalistą. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

06Dni
05Godzin
30Minut
43Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca