mgr Weronika Morawska
autor artykułuCykoria — niezwykła roślina. Właściwości oraz wartości odżywcze
Surowcem farmaceutycznym cykorii jest ziele (Cichorii herba) orazi korzeń (Cichorii radix). Korzeń cykorii to bogate źródło substancji goryczkowych, takich jak: laktucyny, laktukopikryny, fenolokwasy - kwas cykoriowy, fitosterole, taraksasterol i inuliny, której zawartość może sięgać nawet do 40%. Ziele cykorii zawiera dodatkowo hydroksykumaryny - eskulinę i cychorynę, flawonoidy i antocyjany.Inulina to polisacharyd, który należy do fruktanów, występujący głównie w roślinach z rodziny astrowatych, czyli w cykorii podróżnik, słoneczniku bulwiastym czy mniszku lekarskim. Należy wiedzieć, że inulina to naturalny prebiotyk, czyli nietrawionym w przewodzie pokarmowym składnikiem żywności, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając tym samym ich wzrost i rozwój.
Z kwitnącego ziela rośliny pozyskuje się głównie:
- kumaryny,
- antocyjany,
- flawonoidy.
Z korzeni wyekstrachowano ponad 100 składników aktywnych, takich jak:
- gorzkie laktony seskwiterpenowe – laktupirynę i laktucynę,
- fitosterole,
- intybinę,
- śladowe ilości olejku eterycznego,
- fenolokwasy – kwas cykoriowy,
- cholinę,
- Inulinę,
- sole mineralne
Zastosowanie oraz działanie cykorii
Najpopularniejsze zastosowanie i działanie:
- zamiennik cukru i tłuszczu
Produkty zawierające cykorię mają obniżoną wartość energetyczną, nie ulegają także trawieniu w przewodzie pokarmowym, a fermentacji. Umożliwiają za to rozwój “dobrej” mikroflory w naszych jelitach.
- zapobieganie zaparciom
Cykoria w przewodzie pokarmowym wykazuje działanie podobne do błonnika pokarmowego, czyli stymuluje perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.
- obniża poziom cholesterolu
Pomaga obniżyć poziom LDL- i VLDL-cholesterolu, który jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy, czy innych chorób układu krążenia.
- wykazuje działanie hipoglikemicznie
Cykoria hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi, ze względu na co polecana jest w profilaktyce cukrzycy.
- pobudza łaknienie oraz trawienie
Zawarte w korzeniu cykorii związki goryczowe - laktucyna i laktupikryna - pobudzają apetyt i stymulują wydzielanie soku żołądkowego, tym usprawnia trawienie pokarmów.
- działanie żółciopędnie
Korzeń cykorii pobudza czynność wątroby, a tym samym zwiększa się wydzielanie żółci oraz ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe.
- działa moczopędnie
Ziele cykorii ze względu na obecność flawonoidów, a także hydroksykumaryn wykazuje działanie moczopędne.
- uszczelnia naczynia krwionośne
Eskulina zawarta w cykorii zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i wzmacnia je.
Jak uprawiać cykorię?
Uprawa pędów cykorii najlepiej udaje się w miejscu z glebą próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Gleba przede wszystkim powinna być żyzna, ale nie powinno się jej nawozić obornikiem tuż przed siewem. W celu otrzymania korzenie do pędzenia cykorii zimą, nasiona cykorii wysiej już pod koniec maja lub na początku czerwca.
Warto wiedzieć, że cykoria coraz częściej gości na polskich stołach. Pojawia się ona w formie surówek, sałatek i dodatek do dań. Cykoria to również substytut kawy.
Nie powinno się jednak spożywać cykorii jeśli zmagamy się z nadwrażliwością układu pokarmowego. W przypadku kamicy żółciowej spożywanie cykorii powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cykorii wykazującej liczne zdrowotne właściwości koniecznie dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj warzywa i zioła bogate w właściwości zdrowotne. Poszerz swoją wiedzę i bądź jeszcze lepszym specjalistą.