Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - roślina i warzywo

Cykoria podróżnik - co to za roślina? Wartości odżywcze cykorii, jej właściwości i zastosowanie.Cykoria podróżnik (cichorium intybus) występuje na łąkach, pastwiskach, przy drodze, czy w górach. To prastare, dzikie warzywo oraz zioło lecznicze, aktualnie dostarcza m.in. kawy inki. Liście na łodygach są rzadko rozmieszczone, niewielkie, lancetowate, siedzące, całobrzegie albo lekko ząbkowane, o strzałkowatej lub sercowatej nasadzie. Posiada korzeń palowy, mało rozgałęziony i gorzki w smaku. Sięgamy po nią najczęściej w chwili problemów trawiennych, wzdęciach, czy odbijaniu. Jakie inne wykazuje właściwości i zastosowania posiada cykoria i kiedy po nią sięgnąć? Poznaj wartości odżywcze cykorii. 

Cykoria — niezwykła roślina. Właściwości oraz wartości odżywcze

Surowcem farmaceutycznym cykorii jest ziele (Cichorii herba) orazi korzeń (Cichorii radix). Korzeń cykorii to bogate źródło substancji goryczkowych, takich jak: laktucyny, laktukopikryny, fenolokwasy - kwas cykoriowy, fitosterole, taraksasterol i inuliny, której zawartość może sięgać nawet do 40%. Ziele cykorii zawiera dodatkowo hydroksykumaryny - eskulinę i cychorynę, flawonoidy i antocyjany.Inulina to polisacharyd, który należy do fruktanów, występujący głównie w roślinach z rodziny astrowatych, czyli w cykorii podróżnik, słoneczniku bulwiastym czy mniszku lekarskim. Należy wiedzieć, że inulina to naturalny prebiotyk, czyli nietrawionym w przewodzie pokarmowym składnikiem żywności, który stanowi pożywkę dla bakterii jelitowych, wspierając tym samym ich wzrost i rozwój. 

Z kwitnącego ziela rośliny pozyskuje się głównie:  

 • kumaryny,  
 • antocyjany, 
 • flawonoidy.  

Z korzeni wyekstrachowano ponad 100 składników aktywnych, takich jak:  

 • gorzkie laktony seskwiterpenowe – laktupirynę i laktucynę,  
 • fitosterole,  
 • intybinę,  
 • śladowe ilości olejku eterycznego,   
 • fenolokwasy – kwas cykoriowy,  
 • cholinę,  
 • Inulinę,  
 • sole mineralne

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zastosowanie oraz działanie cykorii

Najpopularniejsze zastosowanie i działanie: 

 •  zamiennik cukru i tłuszczu

Produkty zawierające cykorię mają obniżoną wartość energetyczną, nie ulegają także trawieniu w przewodzie pokarmowym, a fermentacji. Umożliwiają za to rozwój “dobrej” mikroflory w naszych jelitach.

 • zapobieganie zaparciom

Cykoria w przewodzie pokarmowym wykazuje działanie podobne do błonnika pokarmowego, czyli stymuluje perystaltykę jelit, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

 • obniża poziom cholesterolu

Pomaga obniżyć poziom LDL- i VLDL-cholesterolu, który jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy, czy innych chorób układu krążenia.

 • wykazuje działanie hipoglikemicznie

Cykoria hamuje wzrost poziomu glukozy we krwi, ze względu na co polecana jest w profilaktyce cukrzycy.

 • pobudza łaknienie oraz trawienie

Zawarte w korzeniu cykorii związki goryczowe - laktucyna i laktupikryna - pobudzają apetyt i stymulują wydzielanie soku żołądkowego, tym usprawnia trawienie pokarmów.

 • działanie żółciopędnie

Korzeń cykorii pobudza czynność wątroby, a tym samym zwiększa się wydzielanie żółci oraz ułatwia jej przepływ przez drogi żółciowe.

 • działa moczopędnie

Ziele cykorii ze względu na obecność flawonoidów, a także hydroksykumaryn wykazuje działanie moczopędne.

 • uszczelnia naczynia krwionośne

Eskulina zawarta w cykorii zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych i wzmacnia je.

Jak uprawiać cykorię? 

Uprawa pędów cykorii najlepiej udaje się w miejscu z glebą próchniczą, przepuszczalną, o odczynie obojętnym. Gleba przede wszystkim powinna być żyzna, ale nie powinno się jej nawozić obornikiem tuż przed siewem. W celu otrzymania korzenie do pędzenia cykorii zimą, nasiona cykorii wysiej już pod koniec maja lub na początku czerwca.

Warto wiedzieć, że cykoria coraz częściej gości na polskich stołach. Pojawia się ona w formie surówek, sałatek i dodatek do dań. Cykoria to również substytut kawy. 

Nie powinno się jednak spożywać cykorii jeśli zmagamy się z nadwrażliwością układu pokarmowego. W przypadku kamicy żółciowej spożywanie cykorii powinno się skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat cykorii wykazującej liczne zdrowotne właściwości koniecznie dołącz do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Poznaj warzywa i zioła bogate w właściwości zdrowotne. Poszerz swoją wiedzę i bądź jeszcze lepszym specjalistą. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca