Ćwiczenia na wdowi garb - jak poprawić swoją postawę? Wdowi garb – czym jest i jak sobie z nim poradzić? Proste ćwiczenia

Ćwiczenia na wdowi garb - jak poprawić swoją postawę? Wdowi garb – czym jest i jak sobie z nim poradzić? Proste ćwiczenia

Sprawdź czym jest wdowi garb i jak przestać się garbić. Jak pozbyć się zgrubienia?

Czy wdowi garb można wyleczyć? Jak pozbyć się wdowiego garbu

Czy wdowi garb można wyleczyć? Wdowi garb, znany również jako stłuszczenie guzałek jest zniekształceniem kręgosłupa, które powoduje wygięcie górnej części pleców do przodu. Jest to powszechne zjawisko u osób starszych, ale może również wystąpić u osób młodszych z powodu złej postawy ciała. Niestety, nie ma sposobu na całkowite wyleczenie wdowego garbu, ale istnieją metody, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów i poprawieniu postawy. Po pierwsze, ważne jest utrzymanie regularnej aktywności fizycznej, która może wzmocnić mięśnie pleców i poprawić ich elastyczność. Odpowiednio dostosowane ćwiczenia wzmacniające plecy i stretching mogą pomóc w poprawie postawy i zmniejszeniu wygięcia kręgosłupa. Drugim ważnym elementem jest dbanie o odpowiednią postawę ciała, zarówno podczas siedzenia, jak i chodzenia. Wraz z postawą ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie nadmiernego obciążania kręgosłupa. Choć nie można całkowicie wyleczyć wdowego garbu, dzbanie o regularną aktywność fizyczną, wzmacnianie i elastyczność mięśni pleców oraz utrzymanie prawidłowej postawy mogą pomóc w złagodzeniu objawów i zapobieganiu dalszemu rozwojowi tej deformacji. 

Przyczyny powstawania wdowiego garbu - czym jest wdowi garb? Objawy wdowiego garbu

Wdowi garb, inaczej znany jako kifoza, to deformacja kręgosłupa charakteryzująca się wygięciem ku przodowi. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do powstania tej choroby. Jedną z głównych przyczyn jest niewłaściwa postawa ciała. Długotrwałe utrzymywanie złej pozycji może wpływać na nierównomierne rozłożenie ciężaru na kręgosłupie, co ostatecznie prowadzi do jego skrzywienia. Długotrwałe siedzenie w nieergonomicznych krzesłach, noszenie ciężkich plecaków, czy regularne chodzenie z głową opuszczoną mogą stwarzać warunki sprzyjające wystąpieniu wdowiego garbu. Ponadto, starsze osoby są bardziej podatne na kifoze, ponieważ z wiekiem kręgosłup traci swoją elastyczność, a mięśnie słabną. Czynniki genetyczne również odgrywają rolę w powstawaniu wdowiego garbu, gdyż niektóre osoby mogą mieć wrodzoną skłonność do skrzywienia kręgosłupa.

Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców, pilnowanie prawidłowej postawy oraz unikanie długotrwałego siedzenia w złej pozycji, możemy zapobiec powstawaniu wdowiego garbu. 

Ćwiczenia na wdowi garb - skuteczne rozwiązanie? 

Wdowi garb, inaczej nazywany kyfotyczną postawą, to zaburzenie postawy, które charakteryzuje się zaokrągleniem górnej części pleców oraz unoszeniem ramion i głowy do przodu. Nie tylko wpływa to negatywnie na naszą aparycję, ale także może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak chroniczny ból pleców, trudności w oddychaniu i ograniczoną ruchomość. Jednym z rozwiązań, które warto rozważyć w walce z wdowim garbem, są odpowiednio dobrane ćwiczenia.

3 efektywne ćwiczenia na wdowi garb - proste ćwiczenia 

Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pomóc w poprawie postawy i zmniejszeniu widocznego garbu. Oto trzy efektywne ćwiczenia, które warto uwzględnić w treningu:

 1. Skręty tułowia ze sznurem - Zajmij pozycję siedzącą lub stojącą, trzymając prosty, elastyczny sznur za plecami. Następnie skręć tułówie w jednym kierunku, a następnie w drugim. Ta forma ćwiczenia wzmacnia mięśnie obracające kręgosłup, co przyczynia się do lepszej stabilności pleców.

 2. Wyprosty ramion - Stań prosto, z napiętymi mięśniami brzucha. Unieś ramiona na boki i wyprostuj je do przodu na wysokość oczu. Następnie powoli opuść ramiona do pozycji wyjściowej. Wyprosty ramion wzmacniają mięśnie pleców i klatki piersiowej, pomagając w poprawie postawy.

 3. Mostek - Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i stopami płasko na podłodze. Utrzymując ramiona ułożone na bokach, unosimy miednicę do góry, tworząc mostek. Ten ruch wzmacnia mięśnie pleców, miednicy, brzucha i pośladków, co przyczynia się do stabilizacji pleców i korekcji wdowiego garba.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie wdowiego garbu - jakie są polecane ćwiczenia?

Oprócz powyższych ćwiczeń, istnieje wiele innych metod leczenia wdowego garba, które mogą przynieść korzyści. W przypadku poważniejszych problemów ze zdrowiem zaleca się skonsultowanie z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dostosować odpowiednie ćwiczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poniżej wymieniono kilka polecanych ćwiczeń:

 • Ćwiczenia wyciągające kręgosłup, takie jak wyciąganie rąk do góry i unikanie skręcania tułowia.
 • Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha, takie jak unoszenie tułowia w pozycji leżącej płasko na brzuchu.
 • Ćwiczenia na rozciąganie mięśni klatki piersiowej, które pomagają w poprawie postawy oraz odciążają i rozciągają plecy.

Ćwiczenia korekcyjne na wdowi garb - czy warto spróbować?

Ćwiczenia korekcyjne na wdowi garb są skierowane bezpośrednio na poprawę postawy i zmniejszenie widocznego garbu. Ich regularne wykonywanie może pomóc w wzmocnieniu mięśni wokół kręgosłupa i pleców oraz wyrównaniu postawy. Niektóre zalecane ćwiczenia korekcyjne to:

 • Wyciskanie klatki piersiowej - Stań prosto, z ramionami wyciągniętymi wzdłuż ciała i dołóż dłonie do klatki piersiowej. Następnie jednocześnie wyciskaj łokcie do tyłu, tak aby poczuć rozciąganie w klatce piersiowej. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powtarzaj ruch.

 • Rozciąganie mięśni przednich ramion - Stań prosto, z rękoma ułożonymi na wysokości bioder. Następnie złap jedną rękę drugą i delikatnie unieś ręce do góry, skręcając dłonie wewnątrz i rozciągając przednią stronę ramion. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund i powtórz na drugą stronę.

 • Unoszenie ramion do góry - Stań prosto, z ramionami wzdłuż ciała. Powoli unosimy ramiona do góry, starając się utrzymać je jak najbliżej uszu. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ruch.

Domowe ćwiczenia na wdowi garb - skuteczne metody walki z problemem?

Wykonanie domowych ćwiczeń może być skuteczną metodą walki z wdowim garbem. Poniżej przedstawiamy kilka prostych, ale skutecznych ćwiczeń, które można wykonywać w domu:

 • Rozciąganie klatki piersiowej - Stan na prostej linii, z ramionami wyprostowanymi, podpierając się rękoma na ścianie. Delikatnie skieruj klatkę piersiową do przodu i zacznij przesuwać ręce w górę, aż poczujesz rozciąganie w klatce piersiowej. Trzymaj tę pozycję przez kilka sekund i powtórz kilka razy.
 • Skręty tułowia - Usiądź na krześle, z plecami prosto i nogami ułożonymi równolegle do podłogi. Trzymając ręce na biodrach, skręć tułówie w jednym kierunku, a następnie w drugim. Powtarzaj ten ruch kilka razy.
 • Ćwiczenia miednicy - Leż na podłodze, z nogami zgiętymi w kolanach i stopami na podłodze. Następnie unosząc miednicę do góry, ściśnij pośladki i przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Powtórz kilkanaście razy.

Regularne wykonywanie tych prostych ćwiczeń może pomóc w wyrównaniu postawy i zmniejszeniu widocznego wdowiego garba.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca