Co to jest poliamoria? Na czym polega? Poliamoria w Polsce. Czym jest poliamoria? 

Co to jest poliamoria? Na czym polega? Poliamoria w Polsce. Czym jest poliamoria? 

Poliamoria to rodzaj związku między trzema lub więcej osobami, które zgadzają się na otwartą i uczciwą wieloosobową relację. W przeciwieństwie do tradycyjnej monogamii, gdzie partnerzy są zaangażowani tylko w jednym związku intymnym, poliamoria opiera się na zasadzie uczestnictwa wielu partnerów w romantycznych i seksualnych relacjach. Jest to związek oparty na wzajemnym zaufaniu i akceptacji, w którym wszyscy partnerzy są świadomi i wyrażają zgodę na taką formę związku.

Poliamoria - Definicja i zasady wieloosobowych związków

Poliamoria może przybierać różne formy i mieć różne zasady, które są ustalane przez partnerów. Nie ma jednej uniwersalnej definicji, ponieważ każdy związek wieloosobowy może mieć swoje własne zasady i dynamiczną strukturę. Najważniejsze zasady poliamorii to uczciwość, szacunek, komunikacja i zgoda wszystkich zaangażowanych osób. Często partnerzy ustalają granice, określają, czy mogą nawiązywać związki z innymi osobami, czy wszyscy muszą być zaangażowani w te same relacje intymne, oraz ustalają, jak będą radzić sobie z zazdrością i emocjonalnymi wyzwaniami.

Poliamoria a monogamia - Porównanie różnic między tymi typami związków

Poliamoria różni się od tradycyjnej monogamii na wielu płaszczyznach. Monogamia opiera się na założeniu, że partnerzy są zaangażowani tylko w jednym związku intymnym. Z kolei poliamoria pozwala na nawiązywanie relacji intymnych z innymi osobami, przy pełnej świadomości i zgody wszystkich partnerów. Wieloosobowe związki opierają się na idei, że można kochać i być zaangażowanym romantycznie w więcej niż jedną osobę jednocześnie, podczas gdy monogamia zakłada, że miłość i zaangażowanie są skierowane tylko na jednego partnera.

Poliamoria w praktyce - Jak wygląda codzienne życie w wieloosobowym związku?

Codzienne życie w wieloosobowym związku poliamorycznym może być różnorodne i zależy od dynamicznej struktury oraz ustalonych zasad i granic. Wiele poliamorycznych związków opiera się na regularnej komunikacji, aby zapewnić uczestnikom możliwość wyrażania swoich potrzeb i uczuć. Partnerzy mogą żyć razem jako grupa lub mieć odrębne przestrzenie życiowe. Ważne jest również uwzględnienie harmonogramu i czasu spędzanego z każdą osobą, aby dbać o równowagę i satysfakcję wszystkich partnerów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Poliamoria w małżeństwie - Czy to możliwe? Doświadczenia osób w poliamorycznych małżeństwach

Poliamoria w małżeństwie jest możliwa i jest praktykowana przez niektóre pary. Poliamoryczne małżeństwa mogą mieć swoje własne zasady i granice, które są ustalane przez partnerów w oparciu o ich potrzeby i wartości. Niektóre pary otwierają swoje małżeństwa na nawiązywanie relacji intymnych z innymi osobami, przy pełnej zgody i uczciwości. Istnieją również małżeństwa wieloosobowe, gdzie trzy lub więcej osób są prawnie zaangażowane w związek małżeński. Doświadczenia w poliamorycznych małżeństwach są zróżnicowane, od udanych i satysfakcjonujących do wyzwań i trudności, zawsze zależnych od indywidualnych preferencji i umiejętności komunikacyjnych partnerów.

Poliamoria a zazdrość - Jak radzić sobie z uczuciem zazdrości w związkach wieloosobowych?

Uczucie zazdrości może być częścią doświadczenia poliamorycznych związków, ale jest możliwe nauczenie się radzenia sobie z tymi emocjami. Ważne jest otwarte i uczciwe komunikowanie się o uczuciach zazdrości, aby partnerzy mogli zrozumieć swoje potrzeby i szukać rozwiązań. Komunikacja i budowanie zaufania są kluczowe w radzeniu sobie z zazdrością w związkach wieloosobowych. Niektórzy partnerzy mogą korzystać z technik terapeutycznych lub wsparcia psychologicznego, aby zdobyć narzędzia do radzenia sobie z zazdrością i rozwijać zdrowe strategie komunikacyjne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca