Co to jest mammografia i kto powinien wykonać to badanie? Mammografia – jak wygląda badanie piersi? Mammografia – jak wygląda badanie piersi? Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu 

Co to jest mammografia i kto powinien wykonać to badanie? Mammografia – jak wygląda badanie piersi? Mammografia – jak wygląda badanie piersi? Samobadanie piersi należy wykonywać raz w miesiącu 

Czy wiesz, że mammografia jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych dotyczących piersi? Dowiedz się, czym dokładnie jest to badanie, kto powinien je wykonać i jakie są zalecenia dotyczące wieku. Przeczytaj nasz poradnik i zdobądź niezbędną wiedzę na ten temat.

Mammografia - badanie diagnostyczne piersi

Mammografia jest to badanie diagnostyczne, które służy do wczesnego wykrywania ewentualnych zmian w tkance piersiowej. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania raka piersi, który jest jednym z najczęstszych nowotworów u kobiet. W trakcie mammografii wykonuje się rentgenowskie zdjęcia piersi, które mogą ujawnić obecność guzków, zwapnień lub innych nieprawidłowości.

Koszt mammografii - orientacyjne ceny i dostępność

Cena mammografii może się różnić w zależności od miejsca i kraju, w którym jest wykonywana. W niektórych krajach mammografia podlega refundacji ze środków publicznych, co ogranicza koszty ponoszone przez pacjentki. W prywatnych placówkach koszt mammografii może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Dostępność mammografii może być również ograniczona, zwłaszcza w regionach wiejskich lub w krajach o słabo rozwiniętym systemie opieki zdrowotnej.

Mammografia - definicja i zasada działania

Mammografia polega na wykonaniu dwóch rentgenowskich zdjęć piersi - prostopadłych do siebie. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia, zwanej mammografem. Mammograf działa na zasadzie promieniowania rentgenowskiego, które przechodzi przez tkanki piersi i jest rejestrowane przez specjalną płytę filmową lub cyfrowy detektor. Obraz jest następnie analizowany przez radiologa, który poszukuje ewentualnych nieprawidłowości, takich jak guzki czy zwapnienia.

Mammografia - wiek rozpoczęcia badania i zalecenia

W przypadku zdrowych kobiet bez objawów lub czynników ryzyka, zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie regularnych mammografii po osiągnięciu wieku 40 lat. Po 50 roku życia zazwyczaj zaleca się wykonywanie mammografii co 1-2 lata. Jednak zalecenia mogą się różnić w zależności od kraju i organizacji medycznej. Niemniej jednak, dla kobiet w młodszym wieku i tych z czynnikami ryzyka związanymi z rakiem piersi, mogą być wymagane dodatkowe badania lub skrócenie okresów między mammografiami.

Mammografia vs. USG - różnice i zastosowanie

Mammografia i ultrasonografia (USG) to dwa różne badania diagnostyczne stosowane w diagnostyce piersi. Mammografia jest bardziej skutecznym narzędziem do wykrywania raka piersi i jest często wykorzystywana jako badanie przesiewowe. Natomiast USG jest częściej stosowane jako badanie uzupełniające, które pozwala uzyskać bardziej szczegółowy obraz tkanki piersiowej. Często mammografia i USG są wykorzystywane razem w celu dokładniejszej oceny zmian w piersi.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania do mammografii

Mammografia to obrazowe badanie radiologiczne piersi, które ma na celu wykrywanie zmian nowotworowych, zwłaszcza raka piersi, we wczesnych stadiach. Badanie to jest powszechnie stosowane w diagnostyce i przesiewowym badaniu kobiet w celu zapobiegania rozwojowi raka piersi. Oto główne wskazania do mammografii:

 1. Przesiewowa mammografia u kobiet bezobjawowych: W wielu krajach, programy przesiewowe mammografii są organizowane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Przesiewowe badania mammograficzne są wykonywane u kobiet, które nie wykazują żadnych objawów ani nie zgłaszają problemów z piersiami. Celem tych badań jest wczesne wykrycie potencjalnych zmian nowotworowych.
 2. Kobiety po 40. roku życia: W wielu krajach kobiety powyżej 40. roku życia są zalecane do przesiewowej mammografii, zazwyczaj co 1-2 lata. To jest określone jako wiek, w którym ryzyko zachorowania na raka piersi znacznie wzrasta.
 3. Kobiety z ryzykiem: Niektóre kobiety mają zwiększone ryzyko rozwoju raka piersi ze względu na czynniki genetyczne, historię rodzinna, wcześniejsze schorzenia piersi lub inne czynniki ryzyka. Dla tych kobiet zaleca się częstsze badania mammograficzne i/lub bardziej szczegółowe badania obrazowe.
 4. Kobiety z objawami piersiowymi: Jeśli kobieta zgłasza objawy piersiowe, takie jak guzki, ból, wydzielina z brodawki lub inne zmiany w piersiach, lekarz może zalecić wykonanie mammografii w celu oceny tych objawów i wykluczenia raka.
 5. Monitorowanie po leczeniu: Kobiety, które przeszły leczenie raka piersi, mogą być monitorowane za pomocą mammografii, aby wykrywać ewentualne nawroty lub nowe zmiany nowotworowe.
 6. Badania kontrolne: Po wykryciu zmian w piersiach, które wymagały dalszej oceny, mammografia może być stosowana jako narzędzie do monitorowania postępu i ewentualnego rozwoju nowotworu.
 7. Kobiety z genami BRCA1 i BRCA2: Kobiety z mutacjami genów BRCA1 i BRCA2 mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. Dla tych kobiet zaleca się regularne badania mammograficzne oraz inne badania przesiewowe i profilaktyczne.

Warto pamiętać, że decyzja o wykonaniu mammografii powinna być podejmowana w konsultacji z lekarzem, który uwzględni indywidualne czynniki ryzyka i historię pacjentki. Mammografia jest jednym z ważnych narzędzi w walce z rakiem piersi i może pomóc w wykryciu zmian nowotworowych we wczesnych stadiach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie i poprawia rokowanie.

Które kobiety powinny robić mammografię - grupa ryzyka zachorowania na raka
piersi

Mammografia jest zalecana szczególnie dla kobiet zwiększonego ryzyka zachorowania na raka piersi. Istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu nowotworu. Oto niektóre z czynników ryzyka, które mogą sugerować konieczność częstszych badań mammograficznych lub bardziej szczegółowych badań obrazowych:

 1. Wiek: Ryzyko zachorowania na raka piersi zwykle wzrasta wraz z wiekiem. Kobiety po 40. roku życia są zwykle bardziej narażone na ten nowotwór.
 2. Historia rodziny: Jeśli w rodzinie występowały przypadki raka piersi, zwłaszcza u matki, siostry lub córki, ryzyko zachorowania na raka piersi może być większe. Szczególnie istotne jest występowanie raka piersi u młodszych krewnych lub gdy wiele osób w rodzinie jest dotkniętych tym nowotworem.
 3. Mutacje genów BRCA1 i BRCA2: Kobiety, które mają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, mają znacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi i jajnika. Osoby te powinny być pod stałą opieką medyczną i być monitorowane za pomocą badań mammograficznych oraz innych badań przesiewowych.
 4. Historia osobista raka piersi: Kobiety, które wcześniej miały raka piersi, są w większym ryzyku nawrotu choroby. Regularne badania mammograficzne i monitorowanie są istotne po leczeniu.
 5. Ekspozycja na promieniowanie: Długotrwała ekspozycja na promieniowanie, zwłaszcza w okolicach klatki piersiowej (na przykład w wyniku radioterapii w młodym wieku), może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi.
 6. Obciążenie hormonalne: Długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub obciążenie hormonalne może wpłynąć na ryzyko zachorowania na raka piersi.
 7. Wczesne miesiączki i późna menopauza: Kobiety, które miały pierwsze miesiączki przed 12. rokiem życia lub weszły w okres menopauzy po 55. roku życia, mogą mieć nieco wyższe ryzyko.
 8. Nadwaga lub otyłość: Nadwaga lub otyłość są czynnikami ryzyka dla wielu rodzajów nowotworów, w tym raka piersi.
 9. Niedokrwistość: Kobiety z diagnozą jednej z odmian niedokrwistości sierpowatokrwinkowej (anemia sierpowatokrwinkowa) mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi.
 10. Niepewność genetyczna: Kobiety z niepewnością genetyczną, które nie mają jednoznacznej mutacji BRCA1 lub BRCA2, mogą również mieć zwiększone ryzyko i powinny być pod stałą opieką medyczną.

Warto podkreślić, że każda kobieta jest inna, a ryzyko zachorowania na raka piersi może być różne w zależności od indywidualnych czynników. Dlatego też ważne jest, aby kobieta omawiała swoje ryzyko i plan badań mammograficznych z lekarzem. Lekarz może ocenić wszystkie czynniki ryzyka i zalecić odpowiednią częstotliwość badań mammograficznych i innych badań przesiewowych. Wczesne wykrycie raka piersi jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego regularne badania mammograficzne są istotnym narzędziem profilaktyki.

Podsumowanie

Mammografia jest kluczowym badaniem diagnostycznym w wykrywaniu raka piersi. Jest ona zalecana dla kobiet w wieku powyżej 40 lat, ale zalecenia mogą się różnić w zależności od kraju i czynników ryzyka. Badanie to jest wykonywane za pomocą mammografu, który wykonuje rentgenowskie zdjęcia piersi. Mammografia jest bardziej skutecznym narzędziem niż USG w wykrywaniu raka piersi, ale oba badania mogą być stosowane w celu dokładniejszej oceny. Wiedza na temat mammografii jest niezbędna dla każdej kobiety, aby móc podjąć świadome decyzje dotyczące swojego zdrowia piersiowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca