Co oznaczają upławy, czy są normalne? Rodzaje upławów. Jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy? Upławy – co oznacza biała wydzielina z pochwy? Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują upławy z pochwy? 

Co oznaczają upławy, czy są normalne? Rodzaje upławów. Jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy? Upławy – co oznacza biała wydzielina z pochwy? Kolor upławów – na jaką chorobę wskazują upławy z pochwy? 

Gorący letni dzień, robisz zakupy w centrum handlowym i czujesz dyskomfort, znużenie, a w dodatku zaczynasz czuć, że "coś" jest nie tak. Tak, to prawdopodobnie upławy, jedno z powszechnych doświadczeń u kobiet. Czy to oznacza, że jesteś chorą? Czy to normalne zjawisko? Co to jest w ogóle ten upław? W tym artykule omówimy różne rodzaje upławów, jakie sygnalizują i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza.

Uplawy - Co to jest i jakie są ich różne rodzaje?

Upławy to naturalny proces wydzielania się płynu z pochwy i stanowią część codziennego życia intymnego kobiety. Ich główną funkcją jest czyszczenie i nawilżanie pochwy, a także ochrona przed infekcjami.

Istnieją jednak różne rodzaje upławów, a wśród najczęściej występujących można wyróżnić:

Upławy bez zapachu, śluzowe

Typowe dla każdej kobiety, są naturalne i zwykle nie wymagają interwencji lekarskiej. Ich kolor może oscylować od białego do przezroczystego.

Upławy z zapachem, białe

Z reguły powstają w wyniku nadmiernej produkcji białych krwinek, które reagują na drobnoustroje, takie jak bakterie, lub na zaburzenia hormonalne. Zazwyczaj charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem i kolor mogą mieć od białego do szarego.

Upławy rózowe, brunatne

Mogą sygnalizować obecność niewielkiej ilości krwi w wydzielinie, co może być wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub podczas okresu.

Upławy w ciąży - Czy to normalne i kiedy warto zasięgnąć porady lekarza?

Upławy w ciąży są powszechne i wynikają z różnych powodów, m.in. ze względu na zwiększone krążenie krwi w okolicy miednicy oraz zmiany hormonalne. Najczęściej występującym rodzajem jest upław bez zapachu. Jednak jeśli pojawia się ból brzucha, krwawienie lub surowiczy, nieprzyjemny zapach, warto zasięgnąć porady lekarza.

Upławy przed okresem - Czy jest to normalne zjawisko?

Tak, jest to normalne zjawisko i może wynikać z różnych powodów. Występujące przed okresem upławy zwykle mają konsystencję śluzu i jasnobrązowy lub różowy kolor. Ważne jest, aby pamiętać, że każda kobieta może doświadczać tego zjawiska w odmienny sposób i w różnych okresach.

Upławy z krwią - Potencjalne przyczyny i co mogą oznaczać

Ciężkie upławy z krwawieniem nie zawsze są związane z poważnym problemem zdrowotnym, ale warto przemyśleć, czego mogą być skutkiem. Mogą pojawić się w wyniku zakażenia, stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub w wyniku raka szyjki macicy. Warto zawsze skonsultować się z lekarzem, jeśli krew pojawia się w upławach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Żółte upławy w ciąży - Czy są one niebezpieczne i co mogą sygnalizować?

Żółte upławy to zwykle wywołane przez infekcje drożdżakowe lub bakteryjne. W ciąży mogą one oznaczać stan zapalny spojenia macicy. Dlatego nie należy ich bagatelizować i w przypadku pojawienia się upławów, które nie ustępują po kilku dniach, konieczna jest konsultacja z lekarzem.Podsumowując, upławy to częste doświadczenie u kobiet, ale każdy rodzaj upławów może oznaczać różne problemy zdrowotne. Warto zawsze zwracać uwagę na ich ilość, kolor, konsystencję i zapach oraz zwrócić się o pomoc do lekarza, jeśli zauważy się odstępstwa od normy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca