Ciąża geriatryczna - co to oznacza i jakie niesie za sobą zagrożenia? Późne macierzyństwo po 40-stce jest coraz popularniejsze wśród Polek 

Ciąża geriatryczna - co to oznacza i jakie niesie za sobą zagrożenia? Późne macierzyństwo po 40-stce jest coraz popularniejsze wśród Polek 

Czy słyszałaś już o ciąży geriatrycznej? To termin, który oznacza ciążę u kobiety w wieku powyżej 35 lat. W tym artykule dowiesz się, czym jest ciąża geriatryczna, jakie wyzwania stawia oraz jak wiek matki wpływa na przebieg ciąży i poród. Przeczytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

Ciąża geriatryczna - co to jest?

Ciąża geriatryczna to określenie używane w medycynie dla ciąży u kobiety, która ma 35 lat lub więcej. Termin ten wziął się stąd, że kobieta w tym wieku może mieć pewne dodatkowe ryzyko i wyzwania związane z ciążą, które nie występują u młodszych matek. Jednak należy zaznaczyć, że wiek nie jest jedynym czynnikiem determinującym przebieg ciąży, a każdy przypadek jest indywidualny.

Ciąża geriatryczna - wyzwania a możliwości

Ciąże geriatryczne mogą wiązać się z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem. Oto niektóre z głównych czynników, które mogą wpływać na przebieg ciąży u starszych matek:

 1. Zwiększone ryzyko powikłań: Kobiety w wieku powyżej 35 lat są bardziej narażone na wystąpienie niektórych powikłań ciąży, takich jak cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze ciążowe, przedwczesne rozejście się błon płodowych, a także ryzyko wystąpienia wrodzonych wad u dziecka.
 2. Trudności z zajściem w ciążę: Starsze kobiety mają mniejszą płodność niż młodsze, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się liczba zdrowych jajników i jakość komórek jajowych. Dlatego starszym paniom może być trudniej zajść w ciążę naturalnie, a niektóre z nich mogą potrzebować pomocy medycznej, takiej jak leczenie niepłodności.
 3. Wzrost ryzyka chromosomalnych wad genetycznych: Starsze matki niosą większe ryzyko urodzenia dziecka z wadami chromosomalnymi, takimi jak zespół Downa. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca starszym matkom przeprowadzenie badań prenatalnych w celu wczesnego wykrycia takich zaburzeń.

Mimo tych wyzwań, ciąża geriatryczna ma również swoje pozytywne strony. Starsze kobiety często są bardziej dojrzałe emocjonalnie i bardziej świadome zdrowego stylu życia, co może wpływać na zdrowie dziecka.

Ciąża geriatryczna - jak wiek wpływa na przebieg ciąży i poród?

Wiek matki może mieć wpływ na przebieg ciąży i poród. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę:

 1. Ryzyko powikłań: Starsze ciężarne kobiety mogą mieć większe ryzyko powikłań podczas ciąży, takich jak nadciśnienie tętnicze ciążowe, cukrzyca ciążowa, mniejsza waga urodzeniowa dziecka i zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego.
 2. Konieczność badań dodatkowych: W przypadku ciąży geriatrycznej, lekarze często zalecają więcej badań diagnostycznych i monitorowanie rozwoju płodu w celu zapewnienia zdrowego przebiegu ciąży.
 3. Poród przez cesarskie cięcie: Starsze kobiety częściej rodzą drogą cesarską ze względu na zwiększone ryzyko powikłań i obawę o zdrowie matki i dziecka.
 4. Dłuższe okresy rekonwalescencji: Starsze matki mogą potrzebować dłuższego czasu na regenerację po porodzie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Geriatryczna ciąża - jakie są przeciwwskazania?

W przypadku ciąży geriatrycznej istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wymagać dodatkowej uwagi ze strony lekarza. Należą do nich:

 1. Przewlekłe choroby: Kobieta cierpiąca na poważne przewlekłe choroby, takie jak choroba serca, cukrzyca czy choroby układu oddechowego, może mieć większe ryzyko powikłań podczas ciąży.
 2. Częste poronienia: Jeśli kobieta wcześniej miała wiele poronień lub historię powikłań podczas ciąż, może to wpływać na decyzję o podjęciu ciąży geriatrycznej.
 3. Problemy z płodnością: Jeśli starsza kobieta ma problemy z zajściem w ciążę naturalnie, może być konieczne zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, takich jak in vitro, aby osiągnąć ciążę.

Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o ciąży geriatrycznej skonsultować się z lekarzem, który może ocenić ryzyko i doradzić odpowiednie środki ostrożności.

Ciąża geriatryczna - od kiedy można tak określić ciążę?

Termin "ciąża geriatryczna" jest używany, gdy kobieta jest w wieku powyżej 35 lat na początku ciąży. Jest to związane z większym ryzykiem wystąpienia niektórych powikłań i problemów zdrowotnych. Jednak niektóre kobiety w starszym wieku mogą mieć zdrową, bezproblemową ciążę, dlatego każdy przypadek jest oceniany indywidualnie.

Jeśli rozważasz ciążę w starszym wieku, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji. Lekarz może ocenić twoje zdrowie i ryzyko wystąpienia powikłań, a także poradzić, jak najlepiej przygotować się do ciąży.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca