Choroba Addisona: Jak zrozumieć i kontrolować niedobór hormonów nadnerczy. Choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy) - objawy, przyczyny i leczenie choroby. 

Choroba Addisona: Jak zrozumieć i kontrolować niedobór hormonów nadnerczy. Choroba Addisona (pierwotna niedoczynność kory nadnerczy) - objawy, przyczyny i leczenie choroby. 

Sprawdź jakie objawy ma choroba Addisona i jak ją leczyć

Czym jest choroba Addisona?

Choroba Addisona, nazywana również niewydolnością kory nadnerczy, to rzadka choroba hormonalna, w której nadnercza nie są w stanie w pełni wytwarzać wystarczającej ilości hormonów kortyzolu i aldosteronu. Nadnercza są ważnymi gruczołami dokrewnymi, odpowiedzialnymi za produkcję różnych hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Niedobór hormonów nadnerczy może mieć różne przyczyny, takie jak uszkodzenie nadnerczy, infekcje, choroby autoimmunologiczne lub nawracające stany zapalne. Choroba Addisona jest przeważnie trwała i wymaga leczenia farmakologicznego.

Choroba Addisona - objawy. Diagnostyka choroby Addisona

Choroba Addisona może powodować szeroki zakres objawów, które mogą być początkowo niecharakterystyczne i łatwo przeoczyć. Poniżej przedstawiam najczęstsze objawy związane z niedoborem hormonów nadnerczy:

Choroba Addisona - zaburzenia psychiczne

Niedobór hormonów nadnerczy może wpływać na funkcjonowanie mózgu i stan psychiczny. Objawy związane z zaburzeniami psychicznymi, które mogą występować w chorobie Addisona, to:

 • Zmęczenie i osłabienie
 • Depresja
 • Brak koncentracji i trudności w myśleniu
 • Zaburzenia nastroju, takie jak drażliwość i niepokój

W niektórych przypadkach, niedobór hormonów nadnerczy może prowadzić nawet do stanów świadomości zagrożenia życia, takich jak tzw. kryza nadnerczy, która objawia się bardzo poważnymi zaburzeniami psychicznymi i fizycznymi i wymaga pilnej interwencji medycznej.

Choroba Addisona - objawy skórne

Niedobór hormonów nadnerczy może również prowadzić do różnych objawów skórnych. Tutaj wymienię kilka z nich:

 • Wypryski skórne, takie jak plamy pigmentacyjne lub przebarwienia
 • Suchość skóry i utrata elastyczności
 • Ciemienie skóry, szczególnie w okolicy rąk, łokci, kolan i zgięć stawowych
 • Uczucie pieczenia lub swędzenia skóry

Objawy skórne mogą różnić się u poszczególnych pacjentów i mogą być również związane z innymi schorzeniami skórnymi. W przypadku wystąpienia tych objawów, należy skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i właściwego leczenia.

Choroba Addisona - leczenie

Leczenie choroby Addisona polega na uzupełnianiu brakujących hormonów nadnerczy. Zazwyczaj stosuje się doustne leki zawierające kortyzol i aldosteron, które pacjent przyjmuje na co dzień. Dawkowanie leków musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, a regularne badania i konsultacje z endokrynologiem są kluczowe dla właściwego leczenia.

Ponadto, pacjenci z chorobą Addisona powinni być świadomi sytuacji, w których konieczne jest dostosowanie dawkowania leków. Na przykład, w przypadku wystąpienia infekcji, stresu, urazu lub innych sytuacji wymagających większego zapotrzebowania na kortyzol, konieczne może być zwiększenie dawki leków.

Ważne jest również, aby pacjenci z chorobą Addisona nosili przy sobie identyfikatory medyczne lub nosili przy sobie kartę informacyjną, informującą o stanie zdrowia i konieczności podawania leków steroidowych w przypadku nagłej sytuacji.

Czy da się całkowicie wyleczyć chorobę Addisona?

Choroba Addisona jest przeważnie chorobą przewlekłą, wymagającą dożywotniego leczenia. Jednak odpowiednie leczenie i samokontrola mogą prowadzić do dobrego zarządzania objawami i zapobiegania powikłaniom. Pacjenci z chorobą Addisona powinni ściśle współpracować z lekarzem, regularnie kontrolować swoje poziomy hormonów i dostosowywać dawkowanie leków, aby utrzymać odpowiednie funkcjonowanie organizmu.

Chociaż choroba Addisona jest trudnym i przewlekłym schorzeniem, to z odpowiednią opieką medyczną i dostosowaniem trybu życia, pacjenci mogą prowadzić pełne i aktywne życie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rozpoznanie choroby Addisona

Choroba Addisona, inaczej nazywana niedoczynnością kory nadnerczy, jest rzadkim zaburzeniem hormonalnym, które polega na niedostatecznej produkcji hormonów kortykosteroidowych przez nadnercza. Rozpoznanie tej choroby wymaga dokładnej oceny klinicznej, badań laboratoryjnych oraz ewentualnie badań obrazowych. Oto kroki, które są często podejmowane w procesie diagnozowania choroby Addisona:

 1. Wywiad medyczny: Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, aby dowiedzieć się o objawach i ewentualnych czynnikach ryzyka związanych z chorobą Addisona. Będzie pytany o wszelkie objawy, takie jak osłabienie, utrata masy ciała, zmęczenie, nudności, wymioty, ciśnienie krwi i inne.
 2. Badanie fizykalne: Lekarz przeprowadzi dokładne badanie fizykalne, które może obejmować ocenę ciśnienia krwi, stanu skóry, pigmentacji, obecności blizn lub zmian w obszarze nadnerczy, a także ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
 3. Badania laboratoryjne: Badania krwi są kluczowym elementem diagnozowania choroby Addisona. Obejmują one:
 • Pomiar poziomu kortyzolu we krwi, który jest głównym hormonem produkowanym przez nadnercza.
 • Pomiar poziomu kortyzolu w moczu przez 24 godziny, co pozwala ocenić ilość hormonu wydalanej z organizmu.
 • Pomiar poziomu aldosteronu i reniny, które są również związane z funkcją nadnerczy i regulacją ciśnienia krwi.
 • Badania elektrolitów, takie jak sód i potas, które mogą być zaburzone w przypadku choroby Addisona.
 1. Testy stymulacyjne: W celu potwierdzenia diagnozy, lekarz może zlecić testy stymulacyjne, takie jak test ACTH (adrenokortykotropowy hormon adrenokortykotropowy), aby ocenić reakcję nadnerczy na stymulację hormonem ACTH. Brak właściwej reakcji może sugerować chorobę Addisona.
 2. Badania obrazowe: W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy podejrzewa się przerost nadnerczy lub inne zmiany w ich strukturze, może być zalecane badanie obrazowe, takie jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI).

Rozpoznanie choroby Addisona może być trudne, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne i mogą przypominać inne schorzenia. Dlatego istotne jest, aby przeprowadzić kompleksową ocenę medyczną i współpracować z doświadczonym endokrynologiem lub specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych. Wczesne rozpoznanie i leczenie choroby Addisona są kluczowe, ponieważ brak odpowiedniej terapii może prowadzić do poważnych powikłań, włącznie z życiem zagrożąjącymi stanami krytycznymi, takimi jak kryzys nadnerczowy.

Leczenie choroby Addisona

Choroba Addisona to stan, w którym nadnercza nie wytwarzają wystarczającej ilości hormonów kortykosteroidowych, takich jak kortyzol i aldosteron. Leczenie choroby Addisona polega na dostarczeniu organizmowi brakujących hormonów oraz na zarządzaniu objawami. Oto główne aspekty leczenia tej choroby:

 1. Zastępcza terapia hormonami: Podstawowym elementem leczenia choroby Addisona jest dostarczenie organizmowi brakujących hormonów kortykosteroidowych. Pacjenci z chorobą Addisona muszą regularnie przyjmować leki hormonalne przez całe życie. Leki te zawierają kortyzol, który zastępuje brakujący hormon kortyzol w organizmie. Przykłady leków to hydrokortyzon (kortyzol), prednizon i deksametazon.
 2. Leczenie kryzysu nadnerczowego: Chorzy na chorobę Addisona są szczególnie podatni na kryzys nadnerczowy, który może być życiem zagrożącym stanem. Jest to nagłe pogorszenie się objawów choroby Addisona, zwykle spowodowane stresem lub innymi czynnikami wywołującymi stres, takimi jak choroby, urazy lub zabiegi chirurgiczne. W przypadku kryzysu nadnerczowego konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja i podawanie wlewką kortykosteroidów oraz soli.
 3. Suplementacja aldosteronu: Jeśli choroba Addisona jest spowodowana brakiem aldosteronu, może być konieczne suplementowanie tym hormonem. Niektórzy pacjenci otrzymują doustne leki z aldosteronem, takie jak fludrokortyzon.
 4. Regularne badania lekarskie: Osoby z chorobą Addisona powinny regularnie odwiedzać lekarza, aby monitorować poziomy hormonów, dostosowywać dawki leków i kontrolować stan zdrowia ogólny.
 5. Dostosowanie dawek leków: Dawki leków hormonalnych mogą być dostosowywane w zależności od sytuacji, takich jak infekcje, stres czy sytuacje wyjątkowe, które mogą wymagać większej ilości hormonów.
 6. Edukacja pacjenta: Pacjenci z chorobą Addisona i ich bliscy powinni być dobrze poinformowani na temat choroby, objawów kryzysu nadnerczowego oraz sposobu postępowania w sytuacjach awaryjnych.
 7. Unikanie stresu: Ważne jest unikanie nadmiernego stresu i znalezienie sposobów na zarządzanie stresem, ponieważ może on prowadzić do pogorszenia objawów choroby Addisona.

Leczenie choroby Addisona wymaga stałej opieki medycznej i dokładnego przestrzegania zaleceń lekarza. Niemniej jednak, jeśli pacjent przestrzega zaleceń i dostosowuje dawki leków, to osoby z chorobą Addisona mogą prowadzić aktywne i zdrowe życie. Ważne jest również noszenie przy sobie informacji medycznych lub bransoletki medycznej, aby personel medyczny był świadomy diagnozy w przypadku nagłego zdarzenia medycznego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca