Cholecystektomia - usunięcie pęcherzyka żółciowego. Dlaczego wykonuje się laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego? Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową 

Cholecystektomia - usunięcie pęcherzyka żółciowego. Dlaczego wykonuje się laparoskopowe usunięcie pęcherzyka żółciowego? Wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową 

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, co to jest cholecystektomia? Co się dzieje podczas tego zabiegu? Czy wiesz, w jakich sytuacjach może być ona konieczna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się, czym jest cholecystektomia, jakie są różnice między metodami operacyjnymi, a także jak przygotować się do tego zabiegu.

Cholecystektomia - co to jest i dlaczego jest przeprowadzana?

Cholecystektomia to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie pęcherzyka żółciowego. Pęcherzyk żółciowy jest małym narządem w kształcie gruszki, który znajduje się pod wątrobą. Jego główną funkcją jest przechowywanie żółci, substancji niezbędnej do trawienia tłuszczów. Jednak czasami pęcherzyk żółciowy może stać się źródłem problemów zdrowotnych, zwłaszcza gdy tworzą się w nim kamienie żółciowe lub gdy występuje przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

W takich przypadkach, gdy objawy są nasilające się i inne metody leczenia nie przynoszą ulgi, może być konieczne przeprowadzenie cholecystektomii. Usunięcie pęcherzyka żółciowego w sposób kontrolowany może znacznie poprawić jakość życia pacjenta i złagodzić różnego rodzaju dolegliwości żółciowe.

Cholecystektomia laparoskopowa - jak przebiega zabieg?

Najczęściej stosowaną metodą cholecystektomii jest laparoskopowa technika operacyjna. Polega ona na wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi i kamer w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego przez niewielkie nacięcia w brzuchu. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem ogólnym, co oznacza, że pacjent jest całkowicie świadomy podczas operacji.

Podczas laparoskopii, lekarz wykonuje 3-4 niewielkie nacięcia, przez które wprowadza specjalne narzędzia do jamy brzusznej. Za pomocą kamerki laparoskopowej, która przekazuje obraz na monitor, chirurg ma dostęp do wnętrza brzucha i może precyzyjnie usunąć pęcherzyk żółciowy. Po usunięciu pęcherzyka żółciowego, nacięcia są zaszywane, a pacjent powoli wraca do siebie.Następnie włączana jest odpowiednia dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego.

Cholecystektomia klasyczna - jakie są różnice między metodami operacyjnymi?

Istnieje również inna metoda operacji - cholecystektomia klasyczna, znana również jako operacja otwarta. W tej metodzie lekarz wykonuje większe nacięcie w okolicy brzucha, aby uzyskać bezpośredni dostęp do pęcherzyka żółciowego. Chociaż ta metoda może być nieco bardziej inwazyjna i wymaga dłuższego czasu rekonwalescencji, może być konieczna w przypadkach skomplikowanych, takich jak obecność dużych kamieni żółciowych, nacieki zapalne lub jeżeli pacjent miał wcześniejsze operacje brzuszne.

Ostateczna decyzja o wyborze odpowiedniej metody operacyjnej jest podejmowana przez lekarza w oparciu o indywidualne cechy pacjenta, wyniki badań i stopień zaawansowania schorzenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania do cholecystektomii - w jakich sytuacjach zaleca się przeprowadzenie zabiegu?

Cholecystektomia może być zalecana w różnych sytuacjach, w zależności od natury schorzenia. Należy rozważyć przeprowadzenie zabiegu, gdy pacjent ma:

 • Powtarzające się napady bólu brzucha
 • Kamienie żółciowe, które powodują nawracające infekcje dróg żółciowych lub zwężenie przewodów żółciowych
 • Witaminową żółtaczkę (żółtaczkę pojawiającą się po jedzeniu tłustego posiłku)
 • Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego

Tylko lekarz może dokładnie ocenić sytuację pacjenta i zdecydować, czy cholecystektomia jest najodpowiedniejszym leczeniem.

Przygotowanie do operacji - jakie badania są wymagane przed zabiegiem?

Przed planowaną cholecystektomią często wymagane są pewne badania diagnostyczne, aby ocenić stan zdrowia pacjenta i przygotować go na zabieg. Wśród powszechnie stosowanych badań diagnostycznych znajdują się:

 • Badania krwi (takie jak morfologia, elektrolity, wskaźniki funkcji wątroby)
 • Badania obrazowe (ultradźwięki, tomografia komputerowa) mające na celu zobrazowanie stanu pęcherzyka żółciowego
 • EKG (elektrokardiografia), aby ocenić funkcjonowanie serca i odpowiednio dostosować znieczulenie
 • Konsultacja anestezjologiczna, aby ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta i zdecydować, jakie znieczulenie będzie najbezpieczniejsze

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który wyjaśni proces przygotowania zgodnie z indywidualnym przypadkiem pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca