Dieta po usunięciu pęcherzyka źółciowego

Dieta po usunięciu pęcherzyka źółciowego

Spośród wielu zabiegów, które możemy mieć w życie, jednym z najpopularniejszych i doświadczanych przez największą liczbę osób jest usunięcie woreczka żółciowego. Temat ten wiąże się jednak z wieloma mitami i bardzo często nie jesteśmy pewni jak w zasadzie powinna wyglądać nasza pooperacyjna dieta. W tym artykule przedstawiamy odpowiedzi na najważniejsze pytania, które w tym kontekście warto sobie zadać.

Czym jest pęcherzyk żółciowy i dlaczego może być usuwany?

Pęcherzyk żółciowy to mały woreczek znajdujący się w pobliżu wątroby, który magazynuje żółć produkowaną przez ten organ. Jest ona potrzebna do trawienia tłuszczów, gdyż pomaga w procesie ich emulgowania. Jednakże, czasami pęcherzyk żółciowy może ulec zapaleniu lub zablokowaniu przez kamienie żółciowe, co prowadzi do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie trzustki lub żółtaczka. W takich przypadkach lekarz może zalecić usunięcie pęcherzyka żółciowego poprzez operację chirurgiczną zwana cholecystektomią. Brak pęcherzyka żółciowego oczywiście nie uniemożliwia organizmowi trawienia, ale dieta pacjenta powinna ulec pewnym modyfikacjom.

Zalecenia dietetyczne bezpośrednio po usunięciu pęcherzyka żółciowego

Po operacji usunięciu pęcherzyka żółciowego bardzo ważne jest, aby ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych, aby zmniejszyć ryzyko nieprzyjemnych objawów i powikłań. Zwykle zaleca się, aby w pierwszych dniach po operacji pić tylko płyny, takie jak woda, bulion lub słabe, niesłodzone herbaty. W następnych dniach można stopniowo wprowadzać do diety łatwostrawne pokarmy, takie jak gotowane warzywa, chude mięso, jajka oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Ważne jest również, aby jeść niewielkie, ale dość często i unikać objadania się.

Dieta dla osób po operacji usunięcia pęcherzyka w dłuższej perspektywie - produkty niewskazane

Jest kilka kategorii produktów, których spożycie należy ograniczyć będąc po operacji usunięcia pęcherzyka. Po pierwsze, należy unikać pokarmów, które mogą być trudne do strawienia lub powodować nadmierną produkcję żółci - tłustych, smażonych, pikantnych i ciężkostrawnych potraw, gdyż ich nadmiar może prowadzić do biegunki, wzdęć, skurczów żołądka lub nudności. Drugą grupą są napoje gazowane, kawa, czekolada, soki z cytryny i pomarańczy. Co prawda nie są one ciężkostrawne, ale z uwagi na skład oraz kwasowy odczyn mogą podrażniać układ pokarmowy.

Dieta dla osób po operacji usunięcia pęcherzyka w dłuższej perspektywie - produkty zalecane

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego warto spożywać produkty o niskiej zawartości tłuszczów, które są łatwiejsze do strawienia i nie powodują nieprzyjemnych objawów. Do takich produktów zaliczamy warzywa i owoce o niskiej zawartości kwasu, pieczywo pełnoziarniste, ryby, drób, jaja, oraz chude partie mięsa wieprzowego i wołowego. W przypadku produktów mlecznych, które są dozwolone, warto wybierać takie o obniżonej zawartości tłuszczu - w przypadku jogurtów czy serów istnieje na rynku wiele wariantów. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest także zwiększyć ilość błonnika, który przyspiesza trawienie, zmniejsza wchłanianie tłuszczów oraz poprawia funkcjonowanie jelit.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są objawy złego trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego?

Po usunięciu pęcherzyka żółciowego pewne problemy z trawieniem będą naturalne, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po operacji. Do najczęstszych objawów złego trawienia po usunięciu pęcherzyka żółciowego, które jednak powinny zmniejszać się wraz z okresem, który minął od operacji, należą: biegunki, wzdęcia, uczucie ciężkości w żołądku, zgaga oraz wymioty. W przypadku wystąpienia tych objawów, szczególnie długotrwale, należy skontaktować się z lekarzem, który może pomóc w doborze odpowiedniej diety lub leczeniu farmakologicznym.

Czy dieta po usunięciu pęcherzyka żółciowego jest trwała?

Spośród wielu pytań, które można zadać sobie po operacji, jednym jest "czy będę musiał przestrzegać diety już do końca życia?". Odpowiedź na tę wątpliwość zależy od indywidualnych potrzeb każdego organizmu. W przypadku niektórych osób, po usunięciu pęcherzyka żółciowego, ciało może dostosować się do nowych warunków i nie odczuwać trudności z trawieniem. Jednakże, w innych przypadkach, dieta niskotłuszczowa i nisko kwasowa może być wymagana na stałe. Każde ciało jest inne, więc aby rozwiać wątpliwości trzeba po prostu obserwować własne i wyciągać wnioski, nie obawiając się regularnych konsultacji z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca