Celiakia: Nietolerancja glutenu i dieta bezglutenowa. Nietolerancja glutenu a celiakia – podobieństwa i różnice. Dieta bez glutenu

Celiakia: Nietolerancja glutenu i dieta bezglutenowa. Nietolerancja glutenu a celiakia – podobieństwa i różnice. Dieta bez glutenu

Sprawdź czym jest celiakia i jak radzić sobie z dietą bez glutenu 

Czym jest celiakia?

Celiakia to przewlekła choroba autoimmunologiczna charakteryzująca się nietolerancją glutenu. Gluten to białko występujące w pszenicy, jęczmieniu i życie, które powoduje uszkodzenie jelita cienkiego u osób cierpiących na tę chorobę. Gdy osoba chora spożyje gluten, układ immunologiczny wywołuje reakcję odpornościową, która stopniowo niszczy kosmki jelitowe, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych.

Nietolerancja glutenu a celiakia – różnice

Nietolerancję glutenu można odróżnić od celiakii. Celiakia jest autoimmunologiczną chorobą, podczas gdy nietolerancja glutenu jest zjawiskiem, w którym organizm ma trudności z trawieniem glutenu. Osoby z nietolerancją glutenu mogą odczuwać dyskomfort jelitowy po spożyciu pokarmów zawierających gluten, ale nie występuje uszkodzenie jelita cienkiego charakterystyczne dla celiakii.

Jak zdiagnozować celiakię?

Diagnostyka celiakii opiera się na kilku etapach. Na początku lekarz przeprowadza wywiad medyczny, który obejmuje pytania dotyczące objawów, historii rodzinnej oraz spożywanych pokarmów. Następnie przeprowadza się testy laboratoryjne, takie jak badanie krwi, które mierzą poziom przeciwciał przeciwko tkance nabłonka jelita cienkiego. W przypadku dodatnich wyników, konieczne jest wykonywanie badań wglądu w jelito cienkie, które potwierdzą obecność zmian charakterystycznych dla celiakii.

Celiakia – objawy

Objawy celiakii mogą być różnorodne i różnią się w zależności od wieku i stopnia zaawansowania choroby. U dzieci najczęstsze są objawy przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, ponadmierna utrata masy ciała, opóźnienie wzrostu i brak apetytu. U dorosłych objawy mogą być bardziej niemalowane i obejmować zmęczenie, anemię, wzdęcia, wymioty, depresję i problemy z płodnością. Ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą się różnić w zależności od jednej osoby do drugiej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Celiakia – dieta bezglutenowa

Najważniejszym elementem w leczeniu celiakii jest wyeliminowanie glutenu z diety. Dieta bezglutenowa polega na unikaniu wszystkich produktów zawierających pszenicę, jęczmień, żyto i ich pochodne. W diecie pacjenta mogą być stosowane produkty zbożowe takie jak kukurydza, ryż, gryka, amarantus czy quinoa. Również bezglutenowe mąki, makarony, chleby, produkty mleczne, mięsa, warzywa, owoce i oleje mogą być spożywane. Istnieje szeroki wybór bezglutenowych produktów dostępnych w sklepach, takich jak chleb, ciasta, makarony, płatki śniadaniowe i wiele innych.

Ważne jest, aby pacjent z celiakią przestrzegał diety bezglutenowej przez całe życie. Nawet niewielka ilość glutenu w diecie może prowadzić do uszkodzenia jelitowego i pogorszenia stanu zdrowia. Regularne kontrole lekarskie oraz ewentualne konsultacje z dietetykiem pomogą w utrzymaniu odpowiedniej diety i zdrowia pacjenta.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten – najważniejsze cechy

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (ang. Non-Celiac Gluten Sensitivity, NCGS) to stan, w którym osoba doświadcza objawów podobnych do tych występujących u osób z celiakią po spożyciu glutenu, ale nie ma u niej obecności przeciwciał ani uszkodzeń jelita cienkiego charakterystycznych dla celiakii. Chociaż NCGS jest coraz bardziej rozpoznawalnym zespołem, to wciąż pozostaje trudny do zrozumienia i diagnozowania. Oto najważniejsze cechy nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten:

1. Objawy trawienne: Osoby z NCGS doświadczają różnorodnych objawów trawiennych po spożyciu glutenu. Mogą to być bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, nudności i wymioty.

2. Objawy pozajelitowe: NCGS może również prowadzić do objawów pozajelitowych, takich jak bóle głowy, zmęczenie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia nastroju (np. depresja, lęk), mrowienie lub drętwienie w okolicach ciała, a także problemy skórne (np. wysypka).

3. Brak przeciwciał przeciwko tkance własnej: W przeciwieństwie do celiakii, w NCGS nie występują przeciwciała przeciwko tkance własnej, takie jak przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej (TTG).

4. Brak uszkodzenia jelita cienkiego: W NCGS nie obserwuje się uszkodzenia jelita cienkiego, takiego jak charakterystyczne zmiany śluzówki obecne w celiakii.

5. Pozytywna reakcja na eliminację glutenu: Diagnoza NCGS jest często stawiana w oparciu o poprawę objawów po wprowadzeniu diety bezglutenowej i ich nawrot po ponownym spożyciu glutenu. To tzw. próba eliminacji i reintrodukcji glutenu.

6. Wymagane wykluczenie innych schorzeń: Przed diagnozą NCGS konieczne jest wykluczenie innych przewlekłych schorzeń układu pokarmowego, takich jak celiakia, nietolerancja laktozy, choroba Leśniowskiego-Crohna czy zespół jelita drażliwego (IBS), które mogą wywoływać podobne objawy.

7. Brak jednoznacznych biomarkerów: W przeciwieństwie do celiakii, gdzie istnieją określone biomarkery, takie jak przeciwciała przeciwko TTG, NCGS nie posiada jednoznacznych biomarkerów, co utrudnia diagnozowanie.

8. Kontrowersje w diagnozie: Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten pozostaje tematem kontrowersji w środowisku medycznym ze względu na brak jednoznacznych kryteriów diagnostycznych. Nie ma również testu laboratoryjnego, którym można by jednoznacznie potwierdzić NCGS.

Leczenie NCGS polega na eliminacji glutenu z diety. Osoby z tym schorzeniem zazwyczaj doświadczają poprawy objawów po wyeliminowaniu glutenu ze swojej diety. Jednak warto współpracować z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że dieta jest dobrze zbilansowana i nie brakuje ważnych składników odżywczych. Ważne jest również wykluczenie innych schorzeń, które mogą wywoływać podobne objawy.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca