Biopsja wątroby - wskazania, przebieg i powikłania pozabiegowe. Biopsja wątroby – wskazania i przeciwwskazania. Biopsja wątroby – wskazania i przebieg badania

Biopsja wątroby - wskazania, przebieg i powikłania pozabiegowe. Biopsja wątroby – wskazania i przeciwwskazania. Biopsja wątroby – wskazania i przebieg badania

Biopsja wątroby jest jednym z najważniejszych narzędzi diagnostycznych w ocenie chorób wątroby. Procedura ta pozwala na uzyskanie małego fragmentu tkanki wątroby, który jest następnie badany pod mikroskopem. W artykule omówimy, czym jest biopsja wątroby, w jakich sytuacjach jest stosowana, jak wygląda przebieg zabiegu i jakimi mogą być powikłania pozabiegowe.

Czym jest biopsja wątroby?

Biopsja wątroby to specjalistyczne badanie diagnostyczne, polegające na pobraniu małego fragmentu tkanki wątroby. Pobieraną próbkę sprawdza się pod mikroskopem, co pozwala na określenie stanu narządu, wykrycie ewentualnych chorób i określenie dalszego planu leczenia. Biopsję wątroby przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a pobrany materiał jest badany w laboratoryjnych warunkach.

Dlaczego wykonuje się biopsję wątroby?

Biopsja wątroby wykonuje się w celu diagnozowania różnych chorób i schorzeń wątroby, takich jak:

 • marskość wątroby;
 • wirusowe zapalenie wątroby B i C;
 • nieswoiste zapalenia wątroby (PBC, PSC);
 • choroby metaboliczne wątroby, takie jak hemochromatoza, wrodzony niedobór alfa-1-antytrypsyny;
 • nowotwory wątroby, w tym pierwotne (np. rak wątrobowokomórkowy) i przerzuty z innych narządów.

Jakie stany i choroby mogą wymagać biopsji wątroby?

Biopsja wątroby jest zazwyczaj zalecana wtedy, gdy inne badania nie pozwoliły na jednoznaczne określenie przyczyn zaburzeń w pracy wątroby. Biopsję wątroby można rozważyć w przypadku:

 • wykazania nieprawidłowości w wynikach badań laboratoryjnych - w tym wyników enzymów wątrobowych czy testów funkcji wątroby;
 • obecności nietypowych zmian na obrazach ultrasonograficznych wątroby;
 • podejrzenia choroby wątroby na podstawie choroby towarzyszących, takich jak marskość lub choroby autoimmunologiczne;
 • wykrycia niewielkich guzków w wątrobie, które wymagają dalszej diagnostyki;
 • oceny skuteczności leczenia chorób wątroby, np. wykrycia zmniejszenia się rozmiaru guza lub zmian w aktywności enzymów wątrobowych.

Jak wygląda biopsja wątroby?

Przed wykonaniem biopsji wątroby należy przeprowadzić wstępne badania, takie jak krew, testy czynności wątroby i pomiary parametrów krwi. W trakcie zabiegu pacjent leży na plecach z prawą ręką podniesioną (jeśli biopsja jest prowadzona z tą strony). Lekarz nacina okolicę pod żebrami, nakłada znieczulenie miejscowe i wprowadza specjalny igłę biopsji do wątroby za pomocą prowadnicy. Następnie pobiera się małą próbkę tkanki wątroby. Zabieg trwa zazwyczaj kilka minut i jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie są możliwe powikłania biopsji wątroby?

Biopsja wątroby to procedura stosunkowo bezpieczna, ale jak każdy zabieg medyczny może wiązać się z pewnymi ryzykami. Najczęściej występujące powikłania to:

 • ból w miejscu pobrania próbki - zazwyczaj krótkotrwały i łagodny;
 • krwawienie w miejscu pobrania próbki - wymaga odosobnienia i obserwacji;
 • ryzyko infekcji;
 • złamanie igły biopsji wewnątrz wątroby - wymaga dodatkowej diagnostyki i leczenia;
 • stan przedłużającego się bólu w ciągu kilku dni po zabiegu.

Co dalej po biopsji wątroby?

Po biopsji wątroby pacjent powinien zaplanować dni odpoczynku, unikać aktywności fizycznej i obciążających żywności. Wynik biopsji będzie dostępny po około 7-10 dniach i zostanie omówiony z lekarzem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności po zabiegu, takich jak gorączka, ból w klatce piersiowej lub krwawienie, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Znaczenie biopsji wątroby w diagnozowaniu chorób wątroby

Biopsja wątroby jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w chorobach wątroby. Pozwala na uzyskanie dokładnych informacji o stanie narządu i określenie ewentualnych chorób. Na podstawie wyniku biopsji wątroby lekarz może wskazać dalsze postępowanie, takie jak zmiana dawki leków lub zmiana terapii. Dzięki biopsji wątroby możliwe jest szybsze i skuteczniejsze leczenie chorób wątroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca