Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Biopsja gruboigłowa. Jak przygotować się do biopsji? biopsja cienkoigłowa (BAC). Biopsja nerki – na czym polega? Biopsja szyjki macicy - przeciwwskazania

Biopsja - rodzaje biopsji i jak się do nich przygotować? Biopsja gruboigłowa. Jak przygotować się do biopsji? biopsja cienkoigłowa (BAC). Biopsja nerki – na czym polega? Biopsja szyjki macicy - przeciwwskazania

Sprawdź czym jest biopsja cienkoigłowa

Co to jest biopsja i w jakim celu się ją wykonuje?

Biopsja to procedura diagnostyczna, w której pobiera się próbkę tkanki lub płynu z organizmu pacjenta w celu przeprowadzenia badania mikroskopowego. Wykonuje się ją w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności nowotworu, oceny rodzaju zmiany, identyfikacji patologicznych procesów chorobowych oraz monitorowania postępu leczenia. Biopsja jest jedną z kluczowych metod diagnostyki onkologicznej, ale może być również stosowana w przypadku innych schorzeń.

Na czym polega biopsja?

Podczas biopsji lekarz pobiera próbkę tkanki lub płynu z miejsca podejrzanego lub dotkniętego zmianą chorobową. Istnieje kilka różnych technik biopsji, w zależności od lokalizacji i rodzaju podejrzewanej zmiany. Przykłady procedur biopsji to:

 • Biopsja cienkoigłowa (BCT): przy użyciu cienkiej igły lekarz pobiera tkankę lub płyn z dotkniętego obszaru. Ta technika często stosowana jest w przypadku zmian guzowatych, węzłów chłonnych lub płynów nagromadzonych w jamach ciała.
 • Biopsja gruboigłowa (BGT): używając większej igły, lekarz pobiera większą próbkę tkanki. Często stosowana w przypadku podejrzanych guzów piersi lub zmian w tkance mięśniowej.
 • Biopsja wycinkowa: lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry lub błony śluzowej, a następnie pobiera część tkanki do badania. Jest to przykład typowej biopsji skórnej lub biopsji błony śluzowej.
 • Biopsja otwarta: polega na wykonaniu większego nacięcia w celu pobrania większej próbki tkanki, zwykle w przypadku podejrzenia guza na układzie trawiennym lub płuc.

Rodzaje biopsji

Istnieje wiele różnych rodzajów biopsji, które są dobrane w zależności od rodzaju zmiany oraz lokalizacji. Niektóre z najczęściej stosowanych metod biopsji to:

 1. Biopsja cienkoigłowa (BCT) - polega na pobraniu próbki płynu lub tkanki przy użyciu cienkiej igły. Stosowana w przypadku podejrzenia zmian guzowatych, węzłów chłonnych lub płynów w jamach ciała.
 2. Biopsja gruboigłowa (BGT) - wykorzystuje się większą igłę do pobrania większej próbki tkanki. Często stosowana w diagnostyce nowotworów piersi lub zmian w narządach wewnętrznych.
 3. Biopsja wycinkowa - lekarz wykonuje niewielkie nacięcie skóry lub błony śluzowej, a następnie pobiera fragment tkanki do badania. Wykorzystywana w przypadku podejrzenia zmian skórnych lub na błonach śluzowych.
 4. Biopsja otwarta - polega na wykonaniu większego nacięcia w celu pobrania większej próbki tkanki. Używana w przypadku podejrzenia guza w układzie trawiennym lub płuc.

Czy po biopsji można dźwigać? Odpowiedzi na pytania

Czy biopsja jest bolesna?

Biopsja może być nieco nieprzyjemna, ale zazwyczaj jest wykonywana pod miejscowym znieczuleniem, aby zmniejszyć ewentualne dolegliwości. Pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort lub pieczenie w miejscu pobrania próbki, ale objawy te zazwyczaj ustępują w krótkim czasie.

Kto wykonuje biopsję?

Biopsję może wykonać różny personel medyczny w zależności od rodzaju procedury i lokalizacji podejrzanego obszaru. Może to być lekarz chirurg, patolog, radiolog lub inni wyspecjalizowani pracownicy służby zdrowia.

Ile się czeka na wynik biopsji?

Czas oczekiwania na wynik biopsji różni się w zależności od rodzaju procedury, laboratorium oraz obciążenia pracą. W niektórych przypadkach wyniki mogą być dostępne w ciągu kilku dni, podczas gdy w innych może być konieczne oczekiwanie nawet kilka tygodni.

Wynik biopsji - i co dalej?

Po otrzymaniu wyniku biopsji, lekarz opracuje plan dalszego postępowania w zależności od wyniku badania. W przypadku potwierdzenia obecności nowotworu, może być konieczne leczenie chirurgiczne, chemioterapia, radioterapia lub inne metody terapeutyczne. Jeśli wynik jest negatywny, oznacza to brak obecności nieprawidłowych zmian patologicznych, a pacjent może być monitorowany lub skierowany do dalszej diagnostyki w celu wykluczenia innych przyczyn objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Biopsja chirurgiczna

Biopsja chirurgiczna to procedura diagnostyczna, polegająca na pobraniu próbki tkankowej w celu oceny jej stanu oraz identyfikacji ewentualnych zmian chorobowych. Jest powszechnie stosowana w medycynie, zwłaszcza w przypadku podejrzenia nowotworu lub innych chorób związanych z narządami wewnętrznymi. Podczas biopsji chirurgicznej, chirurg wykonuje nacięcie w określonym miejscu ciała i usuwa fragment tkanki, który jest następnie badany pod mikroskopem. Wynik biopsji może dostarczyć informacje na temat rodzaju i stopnia zmiany chorobowej, co pozwala na prawidłową diagnozę oraz określenie optymalnego leczenia. Procedura ta może być przeprowadzana zarówno w warunkach szpitalnych, jak i ambulatoryjnych, w zależności od specyfiki przypadku oraz potrzeb pacjenta. W przypadku podejrzenia poważnej choroby, biopsja chirurgiczna może być niezbędna do podjęcia decyzji dotyczących dalszego postępowania medycznego. 

Biopsja gruboigłowa - czym jest?

Biopsja gruboigłowa jest procedurą diagnostyczną, która polega na pobraniu wycinka tkanki za pomocą specjalnej igły. Jest wykorzystywana głównie w onkologii do badania guzów i nowotworów. Biopsja gruboigłowa pozwala lekarzom na dokładną analizę histologiczną pobranej tkanki pod mikroskopem, co umożliwia ustalenie rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Wykorzystuje się ją także w celu monitorowania skuteczności terapii oraz oceny reakcji pacjenta na leczenie. Przebieg biopsji gruboigłowej zazwyczaj jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych przy użyciu lokalnego znieczulenia. Po zabiegu pacjentowi zaleca się krótki okres rekonwalescencji, aby zapobiec powikłaniom. Biopsja gruboigłowa jest rutynowym badaniem, które jest stosowane w celu postawienia dokładnej diagnozy i wyboru optymalnego leczenia. 

Biopsja jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w medycynie. Przez pobranie próbki tkanki lub płynu, lekarze mają możliwość oceny stopnia zaawansowania choroby i indywidualnego planowania leczenia. Przygotowanie do biopsji jest zależne od rodzaju procedury, a po jej wykonaniu konieczne jest oczekiwanie na wynik, który następnie kieruje dalsze postępowanie medyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca