Biopsja prostaty - na czym polega badanie i kto powinien? Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty? Biopsja prostaty – na czym polega badanie? 

Biopsja prostaty - na czym polega badanie i kto powinien? Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty? Biopsja prostaty – na czym polega badanie? 

Prostata to gruczoł znajdujący się u mężczyzn, odpowiedzialny za wytwarzanie płynu nasienia. Wraz z wiekiem, u niektórych mężczyzn mogą pojawić się zmiany w gruczole, które mogą okazać się rakiem prostaty. Biopsja prostaty to badanie diagnostyczne, które pozwala na pobranie próbek komórek prostaty do dalszego badania. W tym artykule omówimy na czym polega badanie i kto powinien poddać się biopsji prostaty.

Czym jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to procedura medyczna, która polega na pobraniu tkanki prostaty w celu dalszej analizy. Próbkę pobiera się przy użyciu cienkiej igły, która jest wprowadzana przez odbytnicę lub przez skórę między moszna a odbytem. Pobranie próbki jest przeprowadzane w celu wykrycia zmian w budowie tkanek prostaty, które mogą wskazywać na raka prostaty.

Kiedy jest wskazana biopsja prostaty?

Nie odnotowano jednoznacznych objawów, które wskazywałyby na raka prostaty. Niemniej jednak, lekarz może zalecić przeprowadzenie procedury, gdy występują określone objawy lub czynniki ryzyka. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy i czynniki ryzyka, które mogą wymagać wykonania biopsji prostaty.

Objawy wymagające biopsji prostaty

 • Problemy z oddawaniem moczu
 • Ból w dolnej części brzucha lub w okolicy krocza
 • Problemy z erekcją
 • Ból podczas ejakulacji.

Objawy te mogą wskazywać na raka prostaty, ale w większości przypadków ich występowanie nie oznacza obecności nowotworu. Niemniej jednak, gdy te objawy występują, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie dodatkowych badań, w tym biopsji prostaty.

Czynniki ryzyka, które mogą wymagać biopsji prostaty

 • Wiek powyżej 50 lat
 • Historia raka prostaty w rodzinie
 • Wysoki poziom PSA (antygen specyficzny dla prostaty) w badaniach krwi
 • Prostata powiększona palpacyjnie lub w obrazowaniu medycznym.

Jeśli istnieją powyższe czynniki ryzyka, lekarz może zalecić wykonanie biopsji prostaty, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność raka prostaty.

Znaczenie badań przesiewowych i biopsji prostaty

Badania przesiewowe, takie jak badania krwi PSA, pomagają lekarzom wykryć raka prostaty w jego bardzo wczesnej fazie, jeszcze przed pojawieniem się objawów. Niemniej jednak, samo wykrycie podwyższonego PSA nie oznacza, że ​​istnieje rak prostaty. W takim przypadku lekarz może zlecić wykonanie biopsji prostaty.

Krok po kroku - jak wygląda biopsja prostaty?

Przed przeprowadzeniem biopsji prostaty, pacjent powinien poddać się badaniom w celu oceny stanu zdrowia i dobrać odpowiedni schemat antybiotykoterapii. Biopsja prostaty przeprowadzana jest zazwyczaj za pomocą specjalnego urządzenia zwieanych bioptronów, które umieszczane są w próbkowanych miejscach w celu pobrania próbek tkanek. W zależności od ilości próbek do pobrania, cała procedura może trwać od 10 do 30 minut.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Najczęstsze skutki uboczne po biopsji prostaty

Po wykonaniu biopsji prostaty, pacjent może odczuwać pewne skutki uboczne, takie jak:

 • Podrażnienie lub ból w miejscu pobrania próbki tkanek prostaty
 • Krew w moczu lub spermie
 • Infekcja
 • Problemy z erekcją.

W większości przypadków powyższe skutki uboczne ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni po wykonaniu biopsji.

Jak czytać i zrozumieć wyniki biopsji prostaty?

Ostateczna ocena wyników biopsji prostaty opiera się na ocenie preparatu histologicznego tkanki prostaty. Wynik może być pozytywny, co oznacza wykrycie nowotworu, bądź negatywny, co informuje, że nie zauważono żadnych tkankowych zmian. Lekarz może również stwierdzić obecność niecancerogennej tkanki lub stan zapalny, który nie jest związany z rakiem prostaty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca