mgr Bożena Heller
autor artykułuCzym jest biopsja prostaty?
Biopsja prostaty to procedura medyczna, która polega na pobraniu tkanki prostaty w celu dalszej analizy. Próbkę pobiera się przy użyciu cienkiej igły, która jest wprowadzana przez odbytnicę lub przez skórę między moszna a odbytem. Pobranie próbki jest przeprowadzane w celu wykrycia zmian w budowie tkanek prostaty, które mogą wskazywać na raka prostaty.
Kiedy jest wskazana biopsja prostaty?
Nie odnotowano jednoznacznych objawów, które wskazywałyby na raka prostaty. Niemniej jednak, lekarz może zalecić przeprowadzenie procedury, gdy występują określone objawy lub czynniki ryzyka. Poniżej przedstawiamy najczęstsze objawy i czynniki ryzyka, które mogą wymagać wykonania biopsji prostaty.
Objawy wymagające biopsji prostaty
- Problemy z oddawaniem moczu
- Ból w dolnej części brzucha lub w okolicy krocza
- Problemy z erekcją
- Ból podczas ejakulacji.
Objawy te mogą wskazywać na raka prostaty, ale w większości przypadków ich występowanie nie oznacza obecności nowotworu. Niemniej jednak, gdy te objawy występują, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem i przeprowadzenie dodatkowych badań, w tym biopsji prostaty.
Czynniki ryzyka, które mogą wymagać biopsji prostaty
- Wiek powyżej 50 lat
- Historia raka prostaty w rodzinie
- Wysoki poziom PSA (antygen specyficzny dla prostaty) w badaniach krwi
- Prostata powiększona palpacyjnie lub w obrazowaniu medycznym.
Jeśli istnieją powyższe czynniki ryzyka, lekarz może zalecić wykonanie biopsji prostaty, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność raka prostaty.
Znaczenie badań przesiewowych i biopsji prostaty
Badania przesiewowe, takie jak badania krwi PSA, pomagają lekarzom wykryć raka prostaty w jego bardzo wczesnej fazie, jeszcze przed pojawieniem się objawów. Niemniej jednak, samo wykrycie podwyższonego PSA nie oznacza, że istnieje rak prostaty. W takim przypadku lekarz może zlecić wykonanie biopsji prostaty.
Krok po kroku - jak wygląda biopsja prostaty?
Przed przeprowadzeniem biopsji prostaty, pacjent powinien poddać się badaniom w celu oceny stanu zdrowia i dobrać odpowiedni schemat antybiotykoterapii. Biopsja prostaty przeprowadzana jest zazwyczaj za pomocą specjalnego urządzenia zwieanych bioptronów, które umieszczane są w próbkowanych miejscach w celu pobrania próbek tkanek. W zależności od ilości próbek do pobrania, cała procedura może trwać od 10 do 30 minut.
Najczęstsze skutki uboczne po biopsji prostaty
Po wykonaniu biopsji prostaty, pacjent może odczuwać pewne skutki uboczne, takie jak:
- Podrażnienie lub ból w miejscu pobrania próbki tkanek prostaty
- Krew w moczu lub spermie
- Infekcja
- Problemy z erekcją.
W większości przypadków powyższe skutki uboczne ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni po wykonaniu biopsji.
Jak czytać i zrozumieć wyniki biopsji prostaty?
Ostateczna ocena wyników biopsji prostaty opiera się na ocenie preparatu histologicznego tkanki prostaty. Wynik może być pozytywny, co oznacza wykrycie nowotworu, bądź negatywny, co informuje, że nie zauważono żadnych tkankowych zmian. Lekarz może również stwierdzić obecność niecancerogennej tkanki lub stan zapalny, który nie jest związany z rakiem prostaty.