bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Bielactwo: Życie z chorobą skóry i akceptacja własnego wyglądu. Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć? Objawy. Rodzaje bielactwa. Metody leczenia, terapia

Blog healthcare

Bielactwo: Życie z chorobą skóry i akceptacja własnego wyglądu. Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć? Objawy. Rodzaje bielactwa. Metody leczenia, terapia

Bielactwo to choroba skóry, która powoduje utratę pigmentu w skórze, włosach i gałce ocznej. Choroba ta wywołuje białe plamy na skórze, które mogą wpłynąć na samopoczucie oraz poczucie własnej wartości. W poniższym artykule dowiesz się więcej o przyczynach bielactwa, sposobach leczenia oraz jak radzić sobie z emocjonalnymi skutkami choroby.

Spis treści

 1. Czym jest bielactwo?
 2. Bielactwo - przyczyny
 3. Jak się objawia bielactwo?
 4. Bielactwo skóry
 5. Bielactwo włosów
 6. Lek na bielactwo - czy bielactwo może się cofnąć? Metody leczenia bielactwa - jakie wykorzystuje współczesna dermatologia?
 7. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 8. Jak radzić sobie z emocjonalnymi skutkami bielactwa?
 9. Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć?
 10. Leczenie bielactwa - terapia światłem
 11. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest bielactwo?

Bielactwo to choroba skóry, która polega na utracie pigmentu melaniny w skórze i włosach. Objawia się pojawieniem się niewielkich białych plam na skórze, które stopniowo się powiększają. Przyczyna bielactwa nie jest do końca znana, ale podejrzewa się, że może mieć ono podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Bielactwo może wystąpić u osób w różnym wieku, ale najczęściej rozpoznaje się je u dzieci i młodych dorosłych. Choroba może wpływać na samoocenę i jakość życia pacjenta, dlatego ważne jest wsparcie emo c yjne i psychologiczne w procesie leczenia. Aktualnie nie istnieje skuteczna metoda wyleczenia bielactwa, ale dostępne są różne metody leczenia, takie jak fototerapia, stosowanie kremów ochronnych i maści sterydowych. W niektórych przypadkach możliwe jest również zastosowanie przeszczepu komórek pigmentowych. 

Bielactwo - przyczyny

Nieznane jest pełne przyczyny bielactwa, choć uważa się, że mieszkańcy krajów o gorącym klimacie są mniej narażeni na tę chorobę. Istnieje również szereg teorii na temat genetycznych przyczyn choroby, co może sugerować, że bielactwo jest dziedziczone. Inne potencjalne przyczyny bielactwa to choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Addisona i niedoczynność tarczycy.

Jak się objawia bielactwo?

Bielactwo objawia się jako białe plamy na skórze, a także jako utrata pigmentu we włosach i gałce ocznej. Plamy zwykle pojawiają się pierwszy raz w ciągu kilku lat, ale mogą stopniowo się powiększać i się zlewają. Najczęściej bielactwo występuje wokół ust, oczu, rąk, klatki piersiowej, genitaliów i pachwin.

Bielactwo skóry

Bielactwo skóry jest najczęstszą postacią choroby i objawia się jako białe plamy na skórze. Plamy te zwykle są niewidoczne podczas pierwszych kilku tygodni lub miesięcy i zdarza się, że zaczynają powiększać się, uniemożliwiając powrót do pierwotnego koloru skóry. Bielactwo skóry może nie wpłynąć na samopoczucie pacjenta, ale u niektórych może prowadzić do reakcji emocjonalnych i poczucia izolacji od społeczeństwa.

Bielactwo włosów

Bielactwo włosów (alopecia areata) to choroba autoimmunologiczna, która powoduje utratę włosów. Choroba ta charakteryzuje się obrębami łysienia we wszystkich miejscach na ciele, ale najczęściej występuje na głowie. Chociaż obecnie brak jest skutecznego leczenia bielactwa włosów, lekarz może zalecić corticosteroidy na skórę lub zmianę diety, aby zwiększyć ilość składników odżywczych i witamin.

Lek na bielactwo - czy bielactwo może się cofnąć? Metody leczenia bielactwa - jakie wykorzystuje współczesna dermatologia?

Nie istnieje skuteczne leczenie bielactwa, choć różne terapie, takie jak fototerapia, sterydów, witamin i ultradźwięki, mogą pomóc w zwiększeniu poziomu pigmentu i przyspieszenia procesu repigmentacji. Często zdarza się też, że bielactwo samoistnie cofa się, ale nie przerywa to choroby na stałe.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak radzić sobie z emocjonalnymi skutkami bielactwa?

Bielactwo może wpłynąć na sposób w jaki siebie postrzegamy oraz związanymi z tym emocjami. Możemy odczuwać nerwicę lękową lub poczucie, że nasza choroba jest widoczna dla wszystkich. Ważne jest, aby nie izolować się ani nie tracić nadziei na całkowite zahamowanie choroby. Ważne jest, aby zadać sobie pytanie, jakie jest nasze prawdziwe życie, a nie skupiać się na naszym wyglądzie lub chorobie. Możemy również wziąć udział w grupach wsparcia, gdzie będziemy mogli rozmawiać z ludźmi, którzy są w podobnej sytuacji.

Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć?

Bielactwo nabyte to choroba skóry, którą charakteryzuje się utrata pigmentu w określonych obszarach ciała. Jest to spowodowane niszczeniem melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik melaninę. Chociaż przyczyny bielactwa nabytego nie są do końca poznane, uważa się, że jest to wynik autoimmunologicznego procesu, w którym własny układ odpornościowy atakuje melanocyty. Choroba może występować u osób w różnym wieku i może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Bielactwo nabyte często objawia się białymi plamami na skórze, które mogą się powiększać lub zlewać w większe obszary. Dodatkowo, w niektórych przypadkach może towarzyszyć utrata barwy w innych obszarach, takich jak włosy, brwi, rzęsy czy włosy na ciele. W przypadku diagnostyki bielactwa nabytego ważna jest wizyta u dermatologa, który będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i podjąć odpowiednie leczenie, które dostosuje do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Leczenie bielactwa - terapia światłem

Bielactwo to choroba, która prowadzi do utraty pigmentu w skórze. Jednym ze sposobów leczenia tej dolegliwości jest terapia światłem. Ta metoda wykorzystuje różne rodzaje promieniowania, takie jak promieniowanie ultrafioletowe lub laserowe, aby stymulować produkcję melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję barwnika skóry. Światło jest stosowane bezpośrednio na obszary depigmentacji skóry, co pomaga przywrócić naturalny kolor skóry. Terapia światłem jest również przydatna w łagodzeniu objawów bielactwa, takich jak swędzenie, pieczenie i złuszczanie skóry. W zależności od indywidualnego przypadku, częstotliwość i czas trwania terapii mogą się różnić. Terapia światłem może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak kremy steroidowe czy tabletki immunosupresyjne. Jednak przed rozpoczęciem terapii światłem, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i zaleceń dotyczących leczenia. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz