Bielactwo: Życie z chorobą skóry i akceptacja własnego wyglądu. Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć? Łaciate piękno trudno zaakceptować. Kobiety z bielactwem na wyjątkowych zdjęciach. Bielactwo – rodzaje. Metody leczenia bielactwa nabytego

Bielactwo: Życie z chorobą skóry i akceptacja własnego wyglądu. Bielactwo nabyte – co trzeba wiedzieć? Łaciate piękno trudno zaakceptować. Kobiety z bielactwem na wyjątkowych zdjęciach. Bielactwo – rodzaje. Metody leczenia bielactwa nabytego

Sprawdź czym jest bielactwo nabyte 

Czym jest bielactwo?

Bielactwo to przewlekła choroba skóry, która powoduje utratę pigmentu, co prowadzi do powstania białych plam na skórze i włosach. Chociaż bielactwo nie jest chorobą zagrażającą życiu, może znacząco wpływać na samoocenę i jakość życia osoby dotkniętej tą dolegliwością. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz leczenie bielactwa. Dowiesz się również, jak zaakceptować swój wygląd i prowadzić pełne życie pomimo choroby.

Bielactwo - przyczyny

Przyczyny bielactwa nie są do końca poznane, chociaż istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Należą do nich:

 • Dziedziczność - bielactwo może być dziedziczone, jeśli w rodzinie występowały przypadki tej choroby
 • Autoimmunologiczne zaburzenia - układ odpornościowy może atakować i niszczyć melanocyty, które są odpowiedzialne za wytwarzanie barwnika w skórze
 • Stres - stres może mieć wpływ na rozwój siwienia, w tym bielactwa

Jak się objawia bielactwo?

Głównym objawem bielactwa jest utrata pigmentu i powstawanie białych plam na skórze. Plamy te mogą występować na różnych obszarach ciała, takich jak twarz, dłonie, stopy, a nawet narządy płciowe. Często plamy bielactwa rozrastają się stopniowo i z czasem mogą spowodować utratę koloru we wszystkich dotkniętych obszarach skóry.

Bielactwo skóry

Bielactwo skóry jest najczęstszym typem bielactwa. Objawia się utratą pigmentu w różnych częściach ciała. Plamy bielactwa skóry są zwykle okrągłe lub nieregularne, a ich kształt i rozmiar mogą się różnić. Czasami plamy mogą się powiększać i łączyć, tworząc większe obszary bielactwa.

Bielactwo włosów

Bielactwo włosów, zwane również bielactwem androgennym, dotyczy głównie owłosionej skóry, takiej jak skóra głowy, brwi, rzęsy oraz broda. Objawia się utratą pigmentu w włosach, co prowadzi do powstania białych włosów. Włosy w obszarach dotkniętych bielactwem mogą również wypadać, prowadząc do utraty owłosienia.

Lek na bielactwo - czy bielactwo może się cofnąć?

Obecnie nie ma lekarstwa na bielactwo, ale istnieją różne metody leczenia, które mogą pomóc w uporaniu się z objawami tej choroby. Najczęściej stosowanymi metodami leczenia są:

 • Leki sterydowe - mogą pomóc przywrócić kolor skóry, ale mogą również powodować skutki uboczne i są stosowane ostrożnie
 • Terapia PUVA - polega na połączeniu stosowania leku psoralenu z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe, co może pomóc przywrócić pigmentację skóry
 • Mikropigmentacja - metoda, w której pigment jest implantowany w białe plamy skóry, aby stworzyć iluzję naturalnej pigmentacji

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie metody leczenia działają na każdego pacjenta. W przypadku bielactwa, akceptacja własnego wyglądu i wsparcie emocjonalne są równie ważne jak leczenie medyczne. Terapia psychologiczna i grupy wsparcia mogą pomóc osobom z bielactwem w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi i społecznymi związanymi z chorobą.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bielactwo wrodzone i bielactwo nabyte

Bielactwo wrodzone i bielactwo nabyte to dwa różne rodzaje zaburzeń pigmentacji skóry. Bielactwo wrodzone jest rzadkim schorzeniem, które pojawia się od urodzenia lub w pierwszych miesiącach życia. Jest spowodowane brakiem melanocytów - komórek odpowiedzialnych za produkcję pigmentu melaniny. W wyniku tego skóra i włosy dotknięte bielactwem wrodzonym są pozbawione barwnika. Bielactwo nabyte, z drugiej strony, jest zaburzeniem, które rozwija się w różnym wieku i może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak choroby autoimmunologiczne, stres, hormonalne zmiany czy uszkodzenia skóry. Oba rodzaje bielactwa mogą mieć znaczący wpływ na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Istnieją różne metody leczenia, takie jak fototerapia, aplikowanie kremów sterydowych, przeszczepy komórek barwnikowych czy makijaż korygujący. Wielu pacjentów korzysta również z terapii psychologicznej lub grup wsparcia. Wieloaspektowe podejście jest kluczowe dla zapewnienia kompleksowej opieki i wsparcia dla osób cierpiących z powodu bielactwa wrodzonego lub nabytego. 

Typy i rodzaje bielactwa nabytego

Bielactwo nabyte jest autoimmunologicznym zaburzeniem, które powoduje utratę pigmentu w skórze. Istnieją różne typy bielactwa nabytego, zależne od przyczyny, objawów i stopnia zaangażowania skóry. Przykładami tych typów są bielactwo starcze, bielactwo siniakowe, oraz bielactwo nerwowe. Bielactwo starcze jest najczęstszą postacią bielactwa nabytego i występuje głównie u osób starszych. Charakteryzuje się białymi plamami na skórze wystawionej na słońce i dotykanie. Bielactwo siniakowe jest zwykle spowodowane urazem i występuje na miejscach, które były poddane traumie. Bielactwo nerwowe występuje w wyniku uszkodzenia nerwu w danej okolicy i rozwija się na obszarze zahamowanym przez ten nerw. Wszystkie te typy bielactwa nabytego mają istotny wpływ na psychologiczne i społeczne samopoczucie pacjenta, dlatego ważne jest dążenie do odpowiedniego leczenia i wsparcia dla osób z tym schorzeniem. 

Objawy bielactwa nabytego

Objawy bielactwa nabytego mogą być różne u każdej osoby, ale najczęściej objawiają się jako utrata pigmentu w skórze. Na początku mogą pojawić się białe plamy na skórze, które stopniowo rosną w rozmiarze i mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Czasami może występować również białe owłosienie na obszarach dotkniętych bielactwem. W niektórych przypadkach, dotknięte obszary skóry mogą być bardziej podatne na wypryski i podrażnienia. Objawy bielactwa mogą być również obecne na błonach śluzowych, takich jak wargi, język i gałki oczne. Chociaż bielactwo nabyte nie jest bolesne ani niezagrażające życiu, może znacząco wpływać na samopoczucie i jakość życia osoby dotkniętej tą chorobą. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów bielactwa należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, aby postawić właściwą diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca