Bieganie zimą jak się przygotować? Wskazówki potrzebne do biegania zimą. Strój do biegania zimą, w czym biegać zimą? 

Bieganie zimą jak się przygotować? Wskazówki potrzebne do biegania zimą. Strój do biegania zimą, w czym biegać zimą? 

Bieganie na zewnątrz zimą może być trudne, ale jednocześnie daje niesamowitą frajdę i pozwala utrzymać formę przez cały rok. Jak przygotować się do treningu w mroźne dni? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci cieszyć się bieganiem zimą.

Jak się ubrać na bieganie zimą? Praktyczne wskazówki dotyczące odzieży. Strój do biegania zimą 

Zasada "cienka warstwa na ciepło":

Najważniejszą zasadą ubierania się na bieganie zimą jest zasada "cienka warstwa na ciepło". W tym przypadku lepiej nosić kilka cienkich, warstwowych ubrań niż jedno grube. Dzięki temu łatwiej będzie kontrolować temperaturę ciała i zdejmować lub dodawać warstwy w razie potrzeby.

Materiały techniczne:

W przypadku biegania zimą warto inwestować w odzież techniczną, wykonaną z materiałów dobrze odprowadzających wilgoć, np. polipropylen, czyli "poliprop". Dzięki temu ubranie będzie "oddychać", a skóra pozostanie sucha.

Czapka i rękawiczki:

Nie zapomnij o czapce i rękawiczkach. Duża część ciepła rozchodzi się z naszego organizmu z rąk i głowy, więc ochrona przed zimnem tych części ciała jest kluczowa.

Bieganie zimą - buty. Jakie będą odpowiednie? Buty do biegania zimą

Zimowe buty do biegania powinny być wykonane z materiałów odpornych na deszcz i błoto. Ważne jest, aby miały także dobrą przyczepność, która jest niezbędna na śliskiej nawierzchni.

W zimie warto również zainwestować w specjalne nakładki na buty, które zwiększą przyczepność, gdy na drodze pojawi się lód lub śnieg.

Bieganie w krótkich spodenkach zimą - czy to możliwe i jak się przygotować?

Bieganie w krótkich spodenkach zimą może wydawać się szalone, ale jest to możliwe, o ile odpowiednio się do tego przygotujemy.Warto zacząć od kilku krótkich treningów na zewnątrz, aby pozwolić ciału na adaptację do niższych temperatur.Przystosuj także resztę ubrania do warunków, np. załóż ciepłą, techniczną koszulkę z długim rękawem, która utrzyma ciepło tuż przy skórze.

Bieganie zimą - spalanie kalorii - czy jest większe?

Trening na zimnie może zwiększyć tempo spalania kalorii, ponieważ ciało musi pracować ciężej, aby utrzymać swoją temperaturę.

Wbrew pozorom, jednak różnica w spalaniu kalorii jest niewielka, a kluczowe jest regularne uprawianie sportu. Bieganie zimą jest idealnym sposobem, aby utrzymać formę przez cały rok i uniknąć "przerwy zimowej".

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Bieganie zimą - jak prawidłowo oddychać i utrzymać komfort podczas treningu?

Podczas biegania zimą, oddychanie jest równie ważne, jak właściwe ubranie. Oto kilka porad, które pomogą utrzymać komfort podczas treningu:

  • Oddychaj nosowo, aby ogrzać i nawilżyć powietrze przed dostaniem się do płuc.
  • Wybierz droższy model maseczki, takiego jak FFP3, aby uniknąć inhalowania zanieczyszczeń atmosferycznych i pyłów.
  • W miarę możliwości, unikaj biegania w obszarach z dużym zanieczyszczeniem powietrza.
  • Dostosuj intensywność treningu do aktualnych warunków atmosferycznych, aby uniknąć przetrenowania organizmu.

Dodatkowe akcesoria do biegania w zimie

Dodatkowe akcesoria do biegania w zimie mogą okazać się niezbędne, aby utrzymać komfort i bezpieczeństwo podczas treningów na mrozie. Jednym z najważniejszych elementów jest odpowiednio dobrana czapka, która chroni głowę przed utratą ciepła. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się w rękawiczki i grube skarpety, by zapobiec odmrożeniom i utracie ciepła z rąk i stóp. Kolejnym niezbędnym akcesorium jest odblaskowa opaska lub kamizelka, która zwiększa widoczność biegacza w ciemnościach. Ważne jest również noszenie odpowiedniej odzieży termoaktywnej, która zapewnia optymalną izolację cieplną oraz odprowadzanie wilgoci z ciała. Dodatkowo, można zastosować specjalne nakładki na buty, które poprawią przyczepność na śliskich nawierzchniach. Nie można zapomnieć o kremie ochronnym do twarzy, który chroni przed niskimi temperaturami i wiatrem. Dbałość o odpowiednie akcesoria do biegania w zimie sprawi, że treningi będą bardziej komfortowe i bezpieczne, jednocześnie umożliwiając utrzymanie wysokiej wydajności podczas chłodniejszych miesięcy. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca