Bezdech senny - leczenie bezdechu, chrapanie w czasie snu. Jak wygląda leczenie bezdechu sennego?

Bezdech senny - leczenie bezdechu, chrapanie w czasie snu. Jak wygląda leczenie bezdechu sennego?

Bezdech senny. Sprawdź jak wygląda leczenie bezdechu sennego i czym jest bezdech senny!

Bezdech senny - objawy i leczenie bezdechu. 

Jeśli budzisz się zmęczony i senny, może to być spowodowane bezdechem sennym. Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje krótkotrwałe zatrzymanie oddechu podczas snu. Często wiąże się z chrapaniem, ale nie każde chrapanie wskazuje na bezdech senny.

Przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny jest zaburzeniem, które powoduje okresowe przerwy w oddychaniu podczas snu. Istnieje kilka potencjalnych przyczyn bezdechu sennego, w tym:

 1. Nadmierna tkanka tłuszczowa: Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach gardła może prowadzić do zwężenia dróg oddechowych i utrudnienia przepływu powietrza podczas snu.
 2. Anatomia jamy ustnej i gardła: Cechy anatomiczne, takie jak wąskie gardło, mała szczęka czy powiększone migdałki, mogą przyczyniać się do zwężenia dróg oddechowych i utrudnienia przepływu powietrza podczas snu.
 3. Niedrożność nosa: Przewlekłe problemy z nosową niedrożnością, takie jak chroniczny nieżyt nosa, polipy nosa lub skrzywienie przegrody nosowej, mogą utrudniać swobodny przepływ powietrza i prowadzić do bezdechu sennego.
 4. Palenie papierosów i alkohol: Palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu mogą prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, powodując ich zwężenie i zwiększając ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.
 5. Obecność chorób współistniejących: Niektóre choroby, takie jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby serca, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.
 6. Dziedziczność: Istnieje pewien związek między bezdechem sennym a genetyczną skłonnością. Jeśli ktoś w rodzinie ma bezdech senny, istnieje większe ryzyko, że inna osoba w rodzinie również może go rozwinąć.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje krótkotrwałe zatrzymanie oddechu podczas snu - czym jest bezdech senny. Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny to zaburzenie, które powoduje krótkotrwałe zatrzymanie oddechu podczas snu. Może prowadzić do duszności i innych problemów zdrowotnych, w tym wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i udaru mózgu. Chrapanie jest często związane z bezdechem sennym.

Bezdech senny można leczyć za pomocą zmian stylu życia, takich jak utrata masy ciała lub unikanie spożywania alkoholu przed snem; urządzeń doustnych (urządzeń noszonych w ustach), takich jak ochraniacze na zęby; operacji nosa lub dróg oddechowych; lub aparatów CPAP, które zapewniają ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych za pomocą maski noszonej na nosie podczas snu w nocy

Objawy bezdechu sennego mogą różnić się w zależności od nasilenia schorzenia, ale często występujące symptomy obejmują:

 1. Głośne chrapanie: Jednym z najczęstszych objawów bezdechu sennego jest głośne chrapanie podczas snu. Może być szczególnie uciążliwe dla partnera lub innych osób przebywających w pobliżu.
 2. Przerwy w oddychaniu: Osoby cierpiące na bezdech senny doświadczają okresowych przerw w oddychaniu podczas snu. Mogą być one krótkotrwałe, ale także występować w formie dłuższych epizodów.
 3. Niedobór snu i senność w ciągu dnia: Ze względu na częste przerwy w oddychaniu, osoby z bezdechem sennym nie otrzymują odpowiedniej ilości snu i często odczuwają nadmierną senność w ciągu dnia. Mogą mieć trudności z koncentracją, senność za kierownicą i ogólne zmęczenie.
 4. Poranne bóle głowy: Niektórzy pacjenci z bezdechem sennym doświadczają porannych bólów głowy, które mogą być wynikiem niedotlenienia mózgu podczas snu.
 5. Nocne poty i trudności w oddychaniu: Osoby z bezdechem sennym mogą odczuwać pocenie się w nocy, duszności lub uczucie duszenia się.
 6. Niepokojące sny: Mogą wystąpić niepokojące sny, koszmary lub nagłe przebudzenia podczas snu.

Jak leczy się obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest schorzeniem, które polega na okresowych zatrzymaniach oddychania podczas snu, spowodowanych blokadą górnych dróg oddechowych. Istnieje kilka metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, w zależności od nasilenia objawów i indywidualnych potrzeb pacjenta. Jedną z najczęstszych metod terapeutycznych jest terapia ciśnieniowa dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP). Polega ona na stosowaniu specjalnego urządzenia, które dostarcza lekko podwyższone ciśnienie powietrza, utrzymując drogi oddechowe otwarte podczas snu. Oprócz tego, zmiany stylu życia, takie jak utrata wagi, unikanie alkoholu i palenia, a także pozycjonowanie ciała podczas snu, mogą być również zalecane. W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy inne metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, może być rozważana interwencja chirurgiczna, mająca na celu usunięcie przeszkód w drogach oddechowych. W każdym przypadku zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, który dobierze odpowiednią strategię leczenia, dopasowaną do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Bezdech senny jest często związany z chrapaniem podczas snu 

Chrapanie jest oznaką bezdechu sennego. Chrapanie może być na tyle głośne, że przeszkadza innym osobom znajdującym się w tym samym pomieszczeniu i często jest bardziej zauważalne, gdy śpisz na plecach. Jeśli chrapiesz głośno przez ponad 30 sekund, prawdopodobnie cierpisz na bezdech senny i powinieneś zostać zbadany przez lekarza lub specjalistę.

Jeśli jesteś zaniepokojony swoim chrapaniem lub jeśli ktoś inny powie ci, że uważa, że coś może być nie tak z hałasem wydobywającym się z twoich ust podczas snu (co prawdopodobnie było przyczyną powstania tego artykułu), udaj się do lekarza laryngologa w celu oceny.

Bezdech senny występuje w trzech etapach

Bezdech senny to powszechne schorzenie, które powoduje zatrzymanie oddechu na krótkie okresy czasu podczas snu. Występuje w trzech etapach:

 • Etap 1: Oddech zatrzymuje się na 10 sekund lub dłużej.
 • Etap 2: Oddychanie rozpoczyna się ponownie z głośnym chrapnięciem lub sapnięciem (znanym jako bezdech centralny), a następnie wznawia się regularnie, ale w znacznie niższym tempie niż normalne oddychanie podczas snu; powrót temperatury ciała i fal mózgowych do normalnego poziomu po tej krótkiej przerwie może zająć do 30 sekund.
 • Etap 3: Głęboki sen zostaje wznowiony

Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do bezdechu sennego

Bezdech senny może być również spowodowany wysokim ciśnieniem krwi. Wysokie ciśnienie krwi to stan, w którym tętnice doprowadzające krew do serca są zwężone, co zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Jeśli cierpisz na bezdech senny i wysokie ciśnienie krwi, leczenie może pomóc poprawić oba stany jednocześnie. Możesz potrzebować leków lub zmian w stylu życia, takich jak utrata wagi (jeśli masz nadwagę) lub częstsze ćwiczenia. Jeśli te metody leczenia nie są wystarczająco skuteczne, operacja może być opcją leczenia obu schorzeń jednocześnie.

Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wzrasta wraz z wiekiem -  jak to sprawdzić?

Ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wzrasta wraz z wiekiem. Bezdech senny jest często powiązany z innymi schorzeniami, takimi jak otyłość i cukrzyca. Jeśli cierpisz na jedno z tych schorzeń, lekarz może zalecić wykonanie badań w kierunku bezdechu sennego.

Bezdech senny można leczyć na różne sposoby, w zależności od nasilenia objawów i ich przyczyny.

Leczenie bezdechu sennego może pomóc prowadzić zdrowsze i bardziej aktywne życie

Jeśli cierpisz na bezdech senny, lekarz może zalecić jedną lub więcej z poniższych metod :

 • Leki. Mogą one poprawić przepływ powietrza przez nos i gardło, ułatwiając oddychanie podczas snu. Obejmują one spraye do nosa (takie jak Flonase), spraye do gardła (takie jak Breathe Right) i urządzenia doustne (takie jak Denta-floss). Większość z nich jest dostępna bez recepty u farmaceuty; inne wymagają recepty od lekarza.
 • Chirurgia. Operacja jest czasami konieczna, jeśli leki nie działają wystarczająco dobrze lub gdy w drogach oddechowych znajduje się zbyt dużo tkanki, którą należy usunąć chirurgicznie, zanim operacja będzie opcją leczenia bezdechu sennego

Jeśli masz problemy ze snem lub jeśli Twój partner skarży się na Twoje chrapanie, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie bezdechu sennego

Jeśli masz problemy ze snem lub Twój partner skarży się na Twoje chrapanie, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie bezdechu sennego. Bezdech senny można leczyć za pomocą aparatu CPAP (urządzenie zapewniające ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych), który pomoże utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu. Możesz również porozmawiać z lekarzem o zmianach stylu życia, które mogą pomóc: utrata wagi i unikanie alkoholu przed snem to dwa typowe zalecenia.

Jeśli masz problem z bezdechem sennym, możesz pomóc swojemu organizmowi, poddając się leczeniu. Dostępnych jest wiele różnych rodzajów leczenia, w tym aparaty CPAP i zabiegi chirurgiczne. Jeśli lekarz zaleci ci jedną z tych opcji, upewnij się, że wyjaśni, dlaczego jest ona odpowiednia dla twoich potrzeb, zanim podejmiesz jakiekolwiek decyzje dotyczące najlepszego sposobu kontynuowania leczenia.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca