bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Jaskra: Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry 

Blog healthcare

Jaskra: Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry 

Dowiedz się na czym polega leczenie jaskry. Jakie są skuteczne metody leczenia jaskry ?

Spis treści

 1. Jaskra - co to i jakie są przyczyny jaskry?
 2. Jaskra a zaćma - jakie są różnice?
 3. Jaskra - objawy początkowe. Jakie są objawy jaskry?
 4. Jak radzić sobie z jaskrą?
 5. Jaskra - leczenie jaskry
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jaskra - czego nie wolno robić?
 8. ⁣Nowoczesne metody leczenia jaskry
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Na czym polega operacja jaskry?

Jaskra - co to i jakie są przyczyny jaskry?

Jaskra jest to przewlekła choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty pola widzenia. Przyczyną jaskry jest zazwyczaj zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. To nadmierne ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i prowadzi do utraty wzroku.

Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra pierwotnego otwartego kąta, która rozwija się powoli i bezobjawowo. Inne formy jaskry obejmują jaskrę kątową zamkniętego kąta, jaskrę wtórną spowodowaną innymi schorzeniami oka lub stosowaniem niektórych leków, oraz jaskrę pourazową.

Jaskra a zaćma - jakie są różnice?

Choć jaskra i zaćma są dwoma różnymi schorzeniami oczu, dobrze jest znać różnice między nimi. Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Objawy zaćmy obejmują mętny lub mglisty widok, trudności ze zobaczeniem w nocy, naoczną oślepność i konieczność częstszego zmieniania okularów.

Jaskra natomiast charakteryzuje się utratą pola widzenia, zwłaszcza na obwodach, przez co może być trudna do zauważenia przez pacjenta. Istnieje również związek między jaskrą a wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, która jest główną przyczyną jaskry.

Jaskra - objawy początkowe. Jakie są objawy jaskry?

Wczesne objawy jaskry mogą być łatwo przeoczone przez pacjentów, więc ważne jest, aby być świadomym pewnych sygnałów ostrzegawczych. Najczęstsze objawy początkowe jaskry to:

 • Utrata pola widzenia, zwłaszcza na obwodach
 • Trudności w widzeniu w ciemnościach
 • Ból i zaczerwienienie oczu
 • Ból głowy
 • Zaburzenia widzenia, takie jak podwójne widzenie lub zamazywanie obrazu

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, zalecamy umówić się na wizytę u okulisty, aby przeprowadził dokładne badanie oczu.

Jak radzić sobie z jaskrą?

Jaskra jest chorobą przewlekłą, ale jej postęp można opóźnić i kontrolować, stosując odpowiednie metody leczenia i prowadząc zdrowy styl życia. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w radzeniu sobie z jaskrą:

 • Regularnie odwiedzaj okulistę. Regularne badania oczu pomogą w monitorowaniu postępu choroby i dostosowaniu terapii w razie potrzeby.
 • Przestrzegaj zaleceń dotyczących leków. Jeśli Twój lekarz zalecił Ci stosowanie leków do oczu w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, ważne jest, aby przestrzegać zaleconej dawki i częstotliwości podawania.
 • Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Silne wysiłki fizyczne, takie jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, mogą zwiększać ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego wysiłku.
 • Prowadź zdrowy styl życia. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze może wspomagać ogólny stan zdrowia oczu.

Jaskra - leczenie jaskry

W zależności od postaci jaskry i jej zaawansowania, lekarz może zalecić różne metody leczenia. Oto kilka najczęściej stosowanych:

 • Farmakologiczne leczenie jaskry polega na stosowaniu leków do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mogą to być krople do oczu lub leki w postaci tabletek.
 • Laseroterapia może być stosowana w niektórych przypadkach jaskry, aby poprawić przepływ płynu w oku i obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
 • W niektórych przypadkach chirurgiczne leczenie jaskry może być konieczne. Istnieje kilka procedur chirurgicznych, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i kontrolowaniu postępu choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaskra - czego nie wolno robić?

Podczas chorowania na jaskrę istnieje kilka czynników, które mogą pogorszyć sytuację. Oto kilka czynności, których należy unikać:

 • Unikanie leków. Regularne stosowanie zaleconych leków jest niezwykle ważne, aby utrzymać ciśnienie wewnątrzgałkowe pod kontrolą.
 • Palenie papierosów. Palenie papierosów jest związane z zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry i pogorszeniem jej przebiegu.
 • Niewłaściwa dieta. Dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry może wpływać na zdrowie oczu. Należy stawiać na zdrowe produkty, które wspierają ogólną kondycję organizmu.

Rozpoznanie i leczenie jaskry jest kluczem do zachowania dobrego wzroku. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z okulistą, jeśli podejrzewasz, że masz jaskrę.

⁣Nowoczesne metody leczenia jaskry

Jaskra jest poważnym schorzeniem oczu, które może prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście istnieją nowoczesne metody leczenia, które mogą pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę. Jedną z takich metod jest laseroterapia. Polega ona na wykorzystaniu precyzyjnego światła lasera do otwarcia lub powiększenia kanalików odprowadzających płyn z oka, co zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. Inną nowoczesną metodą jest farmakoterapia, czyli stosowanie specjalnych leków, które pomagają obniżyć ciśnienie w oku. Leki mogą być podawane w formie kropli do oczu lub w zastrzykach. W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, zalecane może być również leczenie operacyjne. Polega ono na wykonaniu odpowiedniego zabiegu chirurgicznego, mającego na celu poprawę odpływu płynu z oka. Ważne jest, aby chorobę jaskry wczesnym stadium wykryć i rozpocząć leczenie, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu się widzenia. Regularne badania u okulisty oraz skonsultowanie się z lekarzem są kluczowe w przypadku podejrzenia jaskry. 

Na czym polega operacja jaskry?

Operacja jaskry polega na usunięciu blokady odpływu płynu w oku w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest to zabieg wykonywany w zaawansowanym stadium tej choroby oczu, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów. Podczas operacji, chirurg przeprowadza niewielki nacięcie w rogówce, a następnie usuwa fragment tkanki oka, który blokuje odpływ płynu. Czasami wykonuje się również przetokę, czyli stworzenie nowego kanału dla płynu, aby umożliwić mu bezpieczne odprowadzenie. Operacja trwa około godziny i przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Wielu pacjentów doświadcza poprawy po zabiegu, jednak nie gwarantuje to całkowitego wyleczenia jaskry. Regularne kontrole po operacji są konieczne, aby monitorować ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i uniknąć ewentualnych powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz