Jaskra: Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry 

Jaskra: Objawy, diagnoza i skuteczne metody leczenia. Leczenie jaskry. Profilaktyka jaskry 

Dowiedz się na czym polega leczenie jaskry. Jakie są skuteczne metody leczenia jaskry ?

Jaskra - co to i jakie są przyczyny jaskry?

Jaskra jest to przewlekła choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia nerwu wzrokowego i utraty pola widzenia. Przyczyną jaskry jest zazwyczaj zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. To nadmierne ciśnienie zwiększa ryzyko uszkodzenia nerwu wzrokowego i prowadzi do utraty wzroku.

Najczęstszą postacią jaskry jest jaskra pierwotnego otwartego kąta, która rozwija się powoli i bezobjawowo. Inne formy jaskry obejmują jaskrę kątową zamkniętego kąta, jaskrę wtórną spowodowaną innymi schorzeniami oka lub stosowaniem niektórych leków, oraz jaskrę pourazową.

Jaskra a zaćma - jakie są różnice?

Choć jaskra i zaćma są dwoma różnymi schorzeniami oczu, dobrze jest znać różnice między nimi. Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku. Objawy zaćmy obejmują mętny lub mglisty widok, trudności ze zobaczeniem w nocy, naoczną oślepność i konieczność częstszego zmieniania okularów.

Jaskra natomiast charakteryzuje się utratą pola widzenia, zwłaszcza na obwodach, przez co może być trudna do zauważenia przez pacjenta. Istnieje również związek między jaskrą a wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, która jest główną przyczyną jaskry.

Jaskra - objawy początkowe. Jakie są objawy jaskry?

Wczesne objawy jaskry mogą być łatwo przeoczone przez pacjentów, więc ważne jest, aby być świadomym pewnych sygnałów ostrzegawczych. Najczęstsze objawy początkowe jaskry to:

 • Utrata pola widzenia, zwłaszcza na obwodach
 • Trudności w widzeniu w ciemnościach
 • Ból i zaczerwienienie oczu
 • Ból głowy
 • Zaburzenia widzenia, takie jak podwójne widzenie lub zamazywanie obrazu

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, zalecamy umówić się na wizytę u okulisty, aby przeprowadził dokładne badanie oczu.

Jak radzić sobie z jaskrą?

Jaskra jest chorobą przewlekłą, ale jej postęp można opóźnić i kontrolować, stosując odpowiednie metody leczenia i prowadząc zdrowy styl życia. Oto kilka zaleceń, które mogą pomóc w radzeniu sobie z jaskrą:

 • Regularnie odwiedzaj okulistę. Regularne badania oczu pomogą w monitorowaniu postępu choroby i dostosowaniu terapii w razie potrzeby.
 • Przestrzegaj zaleceń dotyczących leków. Jeśli Twój lekarz zalecił Ci stosowanie leków do oczu w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, ważne jest, aby przestrzegać zaleconej dawki i częstotliwości podawania.
 • Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Silne wysiłki fizyczne, takie jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, mogą zwiększać ciśnienie wewnątrzgałkowe, dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego wysiłku.
 • Prowadź zdrowy styl życia. Zdrowa dieta bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze może wspomagać ogólny stan zdrowia oczu.

Jaskra - leczenie jaskry

W zależności od postaci jaskry i jej zaawansowania, lekarz może zalecić różne metody leczenia. Oto kilka najczęściej stosowanych:

 • Farmakologiczne leczenie jaskry polega na stosowaniu leków do oczu, które obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Mogą to być krople do oczu lub leki w postaci tabletek.
 • Laseroterapia może być stosowana w niektórych przypadkach jaskry, aby poprawić przepływ płynu w oku i obniżyć ciśnienie wewnątrzgałkowe.
 • W niektórych przypadkach chirurgiczne leczenie jaskry może być konieczne. Istnieje kilka procedur chirurgicznych, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej i kontrolowaniu postępu choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaskra - czego nie wolno robić?

Podczas chorowania na jaskrę istnieje kilka czynników, które mogą pogorszyć sytuację. Oto kilka czynności, których należy unikać:

 • Unikanie leków. Regularne stosowanie zaleconych leków jest niezwykle ważne, aby utrzymać ciśnienie wewnątrzgałkowe pod kontrolą.
 • Palenie papierosów. Palenie papierosów jest związane z zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry i pogorszeniem jej przebiegu.
 • Niewłaściwa dieta. Dieta bogata w tłuszcze nasycone i cukry może wpływać na zdrowie oczu. Należy stawiać na zdrowe produkty, które wspierają ogólną kondycję organizmu.

Rozpoznanie i leczenie jaskry jest kluczem do zachowania dobrego wzroku. Ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z okulistą, jeśli podejrzewasz, że masz jaskrę.

⁣Nowoczesne metody leczenia jaskry

Jaskra jest poważnym schorzeniem oczu, które może prowadzić do utraty wzroku. Na szczęście istnieją nowoczesne metody leczenia, które mogą pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę. Jedną z takich metod jest laseroterapia. Polega ona na wykorzystaniu precyzyjnego światła lasera do otwarcia lub powiększenia kanalików odprowadzających płyn z oka, co zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe. Inną nowoczesną metodą jest farmakoterapia, czyli stosowanie specjalnych leków, które pomagają obniżyć ciśnienie w oku. Leki mogą być podawane w formie kropli do oczu lub w zastrzykach. W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, zalecane może być również leczenie operacyjne. Polega ono na wykonaniu odpowiedniego zabiegu chirurgicznego, mającego na celu poprawę odpływu płynu z oka. Ważne jest, aby chorobę jaskry wczesnym stadium wykryć i rozpocząć leczenie, aby zapobiec dalszemu pogorszeniu się widzenia. Regularne badania u okulisty oraz skonsultowanie się z lekarzem są kluczowe w przypadku podejrzenia jaskry. 

Na czym polega operacja jaskry?

Operacja jaskry polega na usunięciu blokady odpływu płynu w oku w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Jest to zabieg wykonywany w zaawansowanym stadium tej choroby oczu, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi zadowalających rezultatów. Podczas operacji, chirurg przeprowadza niewielki nacięcie w rogówce, a następnie usuwa fragment tkanki oka, który blokuje odpływ płynu. Czasami wykonuje się również przetokę, czyli stworzenie nowego kanału dla płynu, aby umożliwić mu bezpieczne odprowadzenie. Operacja trwa około godziny i przeprowadzana jest z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Wielu pacjentów doświadcza poprawy po zabiegu, jednak nie gwarantuje to całkowitego wyleczenia jaskry. Regularne kontrole po operacji są konieczne, aby monitorować ciśnienie wewnątrz gałki ocznej i uniknąć ewentualnych powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca