bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Badanie markerów nowotworowych - dla kogo i w jakim celu się je robi? Kiedy warto je wykonać? Rodzaje markerów nowotworowych

Blog healthcare

Badanie markerów nowotworowych - dla kogo i w jakim celu się je robi? Kiedy warto je wykonać? Rodzaje markerów nowotworowych

Badanie markerów nowotworowych jest jednym z wielu narzędzi służących do wykrywania i monitorowania nowotworów. Jednakże, wbrew popularnym przekonaniom, nie służy one do potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej. Badanie markerów nowotworowych wykonywane jest zazwyczaj w celu monitorowania przebiegu choroby lub w celu sprawdzenia, czy pacjent jest w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór.

Spis treści

 1. Badanie markerów nowotworowych - co to jest i kiedy warto je wykonać?
 2. Skierowanie na badanie markerów nowotworowych - dla kogo?
 3. Co daje badanie markerów nowotworowych? Diagnostyka
 4. Rodzaje markerów nowotworowych
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Ile kosztuje badanie markerów nowotworowych?
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Badanie markerów nowotworowych - co to jest i kiedy warto je wykonać?

Marker nowotworowy to substancja obecna w organizmie, którą wytwarzają komórki nowotworowe. Substancja ta może odnaleźć się w płynach ustrojowych, takich jak krew, mocz czy kał. Oznaczana jest jako określony wskaźnik biochemiczny. Jednak badanie markerów nowotworowych nie zawsze musi potwierdzić obecność choroby nowotworowej.

Badanie markerów nowotworowych jest przeprowadzane w przypadkach podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości dotyczących stanu zdrowia pacjenta. Najczęstszymi sytuacjami, w których badanie jest wykonywane, są:

 • monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z chorobami onkologicznymi,
 • podejrzenie choroby nowotworowej u osób z rodzinami obciążonymi tą chorobą,
 • dzieci i młodzież w ramach badań przesiewowych.

Skierowanie na badanie markerów nowotworowych - dla kogo?

Skierowanie na badanie markerów nowotworowych może wydać lekarz prowadzący, specjalista medyczny lub kontrolujący przebieg choroby. Jednak zawsze decyzja o przeprowadzeniu badania markerów nowotworowych powinna zostać podjęta w oparciu o historię choroby i ogólny stan zdrowia pacjenta. W takim przypadku pacjent powinien uzyskać informacje dotyczące celu badania, wyników oraz możliwych środków diagnostycznych i leczniczych.

Co daje badanie markerów nowotworowych? Diagnostyka

Badania markerów nowotworowych stanowią jedną z metod diagnostycznych wykorzystywanych w procesie wykrywania oraz monitorowania chorób nowotworowych. Najczęściej wykorzystywane są jako uzupełnienie innych metod diagnostycznych jak mammografia, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Zaburzenia stężenia markerów nowotworowych w osoczu krwi mogą być wynikiem zmian patologicznych. Jednakże, ich stosowanie do wykrywania chorób nowotworowych nie zawsze jest skuteczne. Badanie markerów nowotworowych stanowi jedynie uzupełnienie innych metod diagnostycznych, mogących potwierdzić albo wykluczyć obecność chorób nowotworowych.

Rodzaje markerów nowotworowych

Do markerów nowotworowych zaliczamy szereg różnych substancji. W zależności od rodzaju choroby, mogą to być między innymi:

 • CEA - antygen rakowo-płodowy (rak jelita grubego, trzustki, płuca),
 • PSA - antygen specyficzny dla gruczołu krokowego (rak prostaty),
 • CA 125 - antygen rakowiogenny (rak jajnika),
 • CA 15-3 - antygen rakowiogenny (rak piersi).

Badania markerów nowotworowych zazwyczaj nie pozwalają na jednoznaczną diagnozę choroby nowotworowej, ale mogą stanowić sygnał do dalszych badań.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile kosztuje badanie markerów nowotworowych?

Koszt badania markerów nowotworowych zależy od rodzaju przeprowadzanego badania oraz regionu kraju, w którym jest ono wykonywane. W przypadku prywatnej wizyty w placówce medycznej jedno badanie może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz