Badanie markerów nowotworowych - dla kogo i w jakim celu się je robi? Kiedy warto je wykonać? Rodzaje markerów nowotworowych 

Badanie markerów nowotworowych - dla kogo i w jakim celu się je robi? Kiedy warto je wykonać? Rodzaje markerów nowotworowych 

Badanie markerów nowotworowych jest jednym z wielu narzędzi służących do wykrywania i monitorowania nowotworów. Jednakże, wbrew popularnym przekonaniom, nie służy one do potwierdzenia lub wykluczenia choroby nowotworowej. Badanie markerów nowotworowych wykonywane jest zazwyczaj w celu monitorowania przebiegu choroby lub w celu sprawdzenia, czy pacjent jest w grupie ryzyka zachorowania na nowotwór.

Badanie markerów nowotworowych - co to jest i kiedy warto je wykonać?

Marker nowotworowy to substancja obecna w organizmie, którą wytwarzają komórki nowotworowe. Substancja ta może odnaleźć się w płynach ustrojowych, takich jak krew, mocz czy kał. Oznaczana jest jako określony wskaźnik biochemiczny. Jednak badanie markerów nowotworowych nie zawsze musi potwierdzić obecność choroby nowotworowej.

Badanie markerów nowotworowych jest przeprowadzane w przypadkach podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości dotyczących stanu zdrowia pacjenta. Najczęstszymi sytuacjami, w których badanie jest wykonywane, są:

  • monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z chorobami onkologicznymi,
  • podejrzenie choroby nowotworowej u osób z rodzinami obciążonymi tą chorobą,
  • dzieci i młodzież w ramach badań przesiewowych.

Skierowanie na badanie markerów nowotworowych - dla kogo?

Skierowanie na badanie markerów nowotworowych może wydać lekarz prowadzący, specjalista medyczny lub kontrolujący przebieg choroby. Jednak zawsze decyzja o przeprowadzeniu badania markerów nowotworowych powinna zostać podjęta w oparciu o historię choroby i ogólny stan zdrowia pacjenta. W takim przypadku pacjent powinien uzyskać informacje dotyczące celu badania, wyników oraz możliwych środków diagnostycznych i leczniczych.

Co daje badanie markerów nowotworowych? Diagnostyka

Badania markerów nowotworowych stanowią jedną z metod diagnostycznych wykorzystywanych w procesie wykrywania oraz monitorowania chorób nowotworowych. Najczęściej wykorzystywane są jako uzupełnienie innych metod diagnostycznych jak mammografia, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Zaburzenia stężenia markerów nowotworowych w osoczu krwi mogą być wynikiem zmian patologicznych. Jednakże, ich stosowanie do wykrywania chorób nowotworowych nie zawsze jest skuteczne. Badanie markerów nowotworowych stanowi jedynie uzupełnienie innych metod diagnostycznych, mogących potwierdzić albo wykluczyć obecność chorób nowotworowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje markerów nowotworowych

Do markerów nowotworowych zaliczamy szereg różnych substancji. W zależności od rodzaju choroby, mogą to być między innymi:

  • CEA - antygen rakowo-płodowy (rak jelita grubego, trzustki, płuca),
  • PSA - antygen specyficzny dla gruczołu krokowego (rak prostaty),
  • CA 125 - antygen rakowiogenny (rak jajnika),
  • CA 15-3 - antygen rakowiogenny (rak piersi).

Badania markerów nowotworowych zazwyczaj nie pozwalają na jednoznaczną diagnozę choroby nowotworowej, ale mogą stanowić sygnał do dalszych badań.

Ile kosztuje badanie markerów nowotworowych?

Koszt badania markerów nowotworowych zależy od rodzaju przeprowadzanego badania oraz regionu kraju, w którym jest ono wykonywane. W przypadku prywatnej wizyty w placówce medycznej jedno badanie może kosztować od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
13Godzin
03Minut
09Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca