Badanie krwi - ciąża: Jakie badania wykonywać w ciąży i jak często? Pierwsze badanie w ciąży. Jakie badania należy wykonać w ciąży? 

Badanie krwi - ciąża: Jakie badania wykonywać w ciąży i jak często? Pierwsze badanie w ciąży. Jakie badania należy wykonać w ciąży? 

Badania krwi odgrywają kluczową rolę w monitorowaniu zdrowia matki i płodu podczas ciąży. Regularne badanie krwi pomaga identyfikować potencjalne problemy, monitorować rozwój ciąży i zapewnić odpowiednią opiekę medyczną. W tym artykule omówimy, jakie badania krwi powinny być wykonywane w ciąży i jak często, aby zapewnić zdrową i bezpieczną ciążę.

Jakie badania w ciąży warto wykonać?

W ciąży zaleca się przeprowadzenie szeregu badań krwi, które pozwalają ocenić zdrowie matki i płodu oraz wykryć ewentualne problemy. Oto lista niezbędnych badań prenatalnych:

Grupa krwi i czynniki Rh

Badanie grupy krwi i czynników Rh jest istotne, ponieważ pomaga określić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego między matką a płodem. Konflikt serologiczny może prowadzić do powikłań, takich jak niedokrwistość u dziecka.

Poziom hemoglobiny

Badanie poziomu hemoglobiny pozwala ocenić ryzyko niedokrwistości u matki. Niedokrwistość w ciąży może prowadzić do osłabienia organizmu i trudności w dostarczaniu wystarczającej ilości tlenu do płodu.

Wirusy i infekcje

Badanie krwi może obejmować również sprawdzenie obecności wirusów i infekcji, takich jak wirus cytomegalii, toksoplazmoza, różyczka czy choroba zapalna wątroby typu B. Te infekcje mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia płodu.

Poziom glukozy i cukru we krwi

Monitorowanie poziomu glukozy i cukru we krwi jest istotne, szczególnie dla kobiet z ryzykiem wystąpienia cukrzycy ciążowej. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do powikłań zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Infekcje przenoszone drogą płciową

Podczas ciąży badanie krwi może obejmować również testy na infekcje przenoszone drogą płciową, takie jak infekcje chlamydiowe, kiła, HIV czy wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Diagnoza i leczenie tych infekcji jest ważne dla zdrowia matki i zapobiegania przeniesienia ich na dziecko.

Badania krwi w ciąży - normy

Badania krwi w ciąży mają swoje własne normy wartości referencyjnych. Wyniki badań mogą się różnić od standardowych norm, ponieważ organizm kobiety w ciąży ulega zmianom. Oto kilka przykładów norm dla niektórych ważnych wskaźników w badaniach krwi w ciąży:

 • Hemoglobina: 10,5-14 g/dL
 • Hematokryt: 32-40%
 • Czerwone krwinki: 3,8-5,8 mln/μL
 • Białe krwinki: 5-15 tys./μL
 • Trombocyty: 140-450 tys./μL

Warto jednak pamiętać, że normy mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego zawsze należy skonsultować się z lekarzem w celu interpretacji wyników.

Kalendarz badań w ciąży: Kiedy i jak często wykonywać badania?

Badania w ciąży powinny być przeprowadzane regularnie przez całe dziewięć miesięcy. Oto przykładowy kalendarz badań w ciąży:

 • Pierwsza wizyta lekarska i badania krwi: w pierwszym trymestrze ciąży, zwykle w 6-8 tygodniu.
 • Wizyta u ginekologa: co miesiąc do 28 tygodnia ciąży, a następnie co dwa tygodnie do 36 tygodnia.
 • Śródciążowe badanie USG: w 11-14 tygodniu ciąży, aby ocenić rozwój płodu i wykryć ewentualne wady rozwojowe.
 • Drugie badanie USG: w 20-22 tygodniu ciąży, aby dokładniej zbadać rozwój płodu i ocenić kondycję narządów wewnętrznych.
 • Badanie poziomu glukozy: w 24-28 tygodniu ciąży, aby wykluczyć cukrzycę ciążową.
 • Śródciążowe badanie USG: w 32-34 tygodniu ciąży, aby monitorować rozwój i położenie płodu.
 • Regularne badania krwi: badanie hemoglobiny i innych wskaźników co 4-6 tygodni.

Warto jednak zaznaczyć, że częstotliwość i rodzaj badań mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników i okoliczności, dlatego zawsze należy konsultować się z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Badania ciążowe: Przegląd najważniejszych badań diagnostycznych i monitorujących w ciąży

Oprócz podstawowych badań krwi, istnieje wiele innych badan, które mogą być przeprowadzane w trakcie ciąży, w zależności od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Oto kilka najważniejszych badań diagnostycznych i monitorujących w ciąży:

 • Badania USG: pozwalają ocenić rozwój płodu, położenie łożyska i ocenić wszelkie nieprawidłowości w układzie rozrodczym.
 • Amniopunkcja: diagnostyczne badanie polegające na pobraniu próbki płynu owodniowego w celu wykrycia wad genetycznych.
 • Biopsja kosmówki: pobranie próbki tkanki kosmówki w celu oceny genetycznej płodu.
 • Test podwójnego, potrójnego lub czterokrotnego markeru: badania krwi matki, które pozwalają na ocenę ryzyka wad rozwojowych i zespołów genetycznych u płodu.

Badania te są przeprowadzane w określonym czasie i są zwykle zalecane na podstawie indywidualnych czynników ryzyka i wskazań lekarza.

Podstawowe badania w ciąży

Podstawowe badania w ciąży są niezwykle ważne dla zapewnienia zdrowia zarówno matce, jak i dziecku. Pierwsze badanie przeprowadza się zazwyczaj w pierwszych tygodniach ciąży i ma na celu potwierdzenie faktu poczęcia oraz określenie terminu porodu. Kolejne badania obejmują m.in. badanie krwi, które pozwala ocenić stan zdrowia kobiety, a także wykryć pewne choroby, takie jak cukrzyca ciążowa czy niedokrwistość. Ważnym elementem badań jest również badanie moczu, które pozwala wykryć ewentualne infekcje dróg moczowych oraz ocenić funkcjonowanie nerek. Ultrasonografia jest kolejnym nieodzownym badaniem w ciąży, umożliwiającym monitorowanie rozwoju dziecka oraz wykrycie ewentualnych wad wrodzonych. Badania USG przeprowadza się zazwyczaj w 11-14 tygodniu ciąży oraz w 20-22 tygodniu. Podczas drugiego badania USG lekarz może również określić płeć dziecka, jeśli rodzice życzą sobie tego. W trakcie ciąży przeprowadza się również badania genetyczne, takie jak amniopunkcja czy badanie przesiewowe, które pomagają wykryć wrodzone choroby genetyczne związanego z chromosomem X czy zespołami wad wrodzonych. Wizyty u specjalisty oraz regularne przeprowadzanie podstawowych badań są niezwykle ważne dla zapewnienia zdrowia zarówno matce, jak i dziecku, oraz dla wczesnego wykrywania ewentualnych problemów i wad rozwojowych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca