Badanie jelita grubego (kolonoskopia) - wskazania, przebieg i skutki uboczne zabiegu. Powikłania po kolonoskopii. Kolonoskopia – jak przebiega badanie? 

Badanie jelita grubego (kolonoskopia) - wskazania, przebieg i skutki uboczne zabiegu. Powikłania po kolonoskopii. Kolonoskopia – jak przebiega badanie? 

Badanie jelita grubego, zwane też kolonoskopią, jest diagnostyczną procedurą, w której lekarz wprowadza elastyczny endoskop do odbytnicy pacjenta w celu obejrzenia wnętrza jelita grubego. Kolonoskopia może być wykonywana w celach diagnostycznych i terapeutycznych. W tym artykule omówimy, co to jest badanie jelita grubego, jakie są korzyści z regularnego badania jelita grubego i jak przebiega badanie oraz interpretacja wyników.

Co to jest badanie jelita grubego?

Badanie jelita grubego (kolonoskopia) to procedura diagnostyczna, w której lekarz wprowadza elastyczny endoskop wyposażony w kamerę do jelita grubego pacjenta, aby obejrzeć jego wnętrze. W czasie kolonoskopii lekarz może zidentyfikować zmiany chorobowe, takie jak polipy, wrzody, nowotwory, a także zrobić próbki bioptatów do badania histopatologicznego.

Jakie są korzyści z regularnego badania jelita grubego?

Regularne badania jelita grubego mogą pomóc w zapobieganiu raka jelita grubego, wykrywaniu chorób zapalnych jelita grubego, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna oraz zapobieganiu poważnym problemom zdrowotnym. Wczesne wykrycie raka jelita grubego w trakcie kolonoskopii umożliwia jego skuteczną terapię i zwiększa szanse na wyleczenie.

Wskazania do badania jelita grubego

Objawy, które mogą sugerować potrzebę badania jelita grubego

Badanie jelita grubego może być zalecane w przypadku pojawienia się następujących objawów:

 • krwawienie z odbytu,
 • uporczywe bóle brzucha,
 • wzdęcia i zaburzenia oddawania gazów i stolca,
 • zwiększona częstotliwość oddawania stolca,
 • utrata masy ciała.

Profilaktyczne badanie jelita grubego: kiedy jest zalecane?

Badanie jelita grubego jest zalecane u pacjentów z dodatnim wywiadem rodzinnym raka jelita grubego oraz u osób powyżej 50. roku życia. Osoby związanymi z branżą medyczną zwykle zalecają pierwsze badanie jelita grubego u pacjentów od 45. roku życia.

Przebieg kolonoskopii

Przed przeprowadzeniem kolonoskopii pacjent musi wykonać specjalne przygotowanie, które obejmuje oczyszczanie jelita grubego ze stolca. Pacjentom najczęściej zaleca się na okres 1-3 dni dieta bez resztek, a rano w dzień badania wypicie specjalnego roztworu, który ma na celu wyprostowanie i oczyśczenie jelita grubego.

Kolonoskopię zwykle wykonuje gastroenterolog w gabinecie lekarskim lub w szpitalu. Pacjent jest znieczulany w trakcie zabiegu, co minimalizuje doznania bólowe. Lekarz wprowadza elastyczny endoskop do jelita i przeprowadza dokładny obraz jelita grubego. W przypadku wykrycia zmian chorobowych, lekarz może wykonać biopsję lub usunąć polipy w trakcie jednej procedury.

Po zakończeniu badania pacjent zostaje poddany obserwacji przez kilka godzin, aby upewnić się, że nie ma jakichkolwiek powikłań. Po procedurze pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub wykonywać czynności wymagających skupienia uwagi ze względu na wpływ sedacji na jego zdolności psychomotoryczne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skutki uboczne badania jelita grubego

Badanie jelita grubego jest stosunkowo bezpieczne, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak:

 • krwawienie,
 • ból brzucha,
 • wzdęcia,
 • asymilacja powietrza.

Przypadki poważniejszych powikłań, takich jak przedziurawienie jelita, występują rzadko.

Interpretacja wyników kolonoskopii

Po przeprowadzeniu badania jelita grubego, lekarz przedstawia wyniki pacjentowi. Interpretacja wyników kolonoskopii może zależeć od charakteru badania. Jeśli zostały znalezione nieprawidłowości, lekarz może zalecić dodatkowe badania lub procedury terapeutyczne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca