Astygmatyzm - jak widzi człowiek z astygmatyzmem? Jak astygmatyzm wpływa na wzrok? Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Czym jest astygmatyzm? 

Astygmatyzm - jak widzi człowiek z astygmatyzmem? Jak astygmatyzm wpływa na wzrok? Jak widzi osoba z astygmatyzmem? Czym jest astygmatyzm? 

Czy zauważyłeś kiedykolwiek, że przedmioty wydają się trochę rozmyte lub niewyraźne, nawet jeśli masz okulary? Może to być spowodowane astygmatyzmem - wadą wzroku, która dotyka wielu ludzi. O co chodzi z astygmatyzmem? Jakie objawy towarzyszą tej wadzie wzroku i jak można ją leczyć? Przeczytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania.

Astygmatyzm - Co to jest i jak wpływa na wzrok?

Astygmatyzm jest wynikiem nieregularności kształtu rogówki oka lub soczewki. Rogówka i soczewka pomagają skupić światło na siatkówce oka, która przekazuje informacje do mózgu, by wygenerować obraz. W oczach osób z astygmatyzmem, światło nie skupia się prawidłowo, co prowadzi do zniekształcenia obrazu. Ze względu na to, obrazy są nieostre i rozmyte, co znacznie wpływa na jakość widzenia.

Astygmatyzm może przybierać różne formy, ale najczęściej występującą jest astygmatyzm regularny, który widoczny jest w określonych kierunkach. W innych przypadkach astygmatyzm może mieć nieregularne kształty, co skutkuje bardziej złożoną i zmienną miarą zniekształcenia obrazu.

Objawy astygmatyzmu - Jak rozpoznać problem z widzeniem?

Najczęstszym objawem astygmatyzmu jest zniekształcenie i zamazywanie obrazów. Mogą one pojawić się w różnych odległościach od oczu, a problemy z widzeniem mogą nasilać się w czasie czytania, prowadzenia, a dla niektórych osób również podczas pracy na komputerze.

Inne objawy, które mogą występować u osób z astygmatyzmem, to:

 • Bóle głowy
 • Zmęczenie oczu
 • Nadmierna wrażliwość na światło
 • Trudności ze skupieniem wzroku
 • Problemy z percepcją odpowiedniej głębi w trójwymiarowym widzeniu

Jeśli zauważysz wyżej wymienione symptomy, skonsultuj się ze swoim okulistą.

Test na astygmatyzm - Jak można sprawdzić czy występuje wada wzroku?

Test na astygmatyzm polega na określeniu czy zniekształcona rogówka jest przyczyną problemów z widzeniem. Testerzy bywają sferyczne soczewki noszone przed okiem pacjenta, nieinwazyjne i bezbolesne.

Jednako istnieją także testy automatyczne u dostawców usług okularowych, jak optometrzy lub specjaliści w okulistyce. W czasie tych testów roboty lub specjalistyczne urządzenie pomaga w ocenie astygmatyzmu.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem? - Charakterystyka zaburzenia widzenia

Jak już wspomniano, astygmatyzm powoduje zniekształcenie i zamazywanie obrazów. Osoby cierpiące na tę wadę widzą świat w sposób inny niż osoby z prawidłowym wzrokiem.

Obraz w oczach osoby z astygmatyzmem może wydawać się zdeformowany, a krawędzie obiektów mogą być składowe. Ponadto, obraz może być niewyraźny w pewnych kierunkach, podczas gdy w innych jest bardziej wyraźny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Soczewki kontaktowe a astygmatyzm - Możliwości korekcji wady wzroku

Soczewki kontaktowe są jednym z najskuteczniejszych sposobów na korekcję astygmatyzmu. Niektóre soczewki są specjalnie zaprojektowane dla osób z astygmatyzmem i są znane jako soczewki cylindryczne. Soczewki cylindryczne są dostępne w różnych rodzajach materiałów (np. silikonowe, hydrożelowe), co pozwala na indywidualne dobranie najlepszych soczewek dla danej osoby.

Dobrym rozwiązaniem mogą być także okulary korekcyjne. Osobom z astygmatyzmem zaleca się wybieranie okularów z cylindryczną soczewką do korekcji wady.

Leczenie astygmatyzmu - Metody poprawy ostrości widzenia

Astygmatyzm można leczyć różnymi metodami. Najpopularniejsze to:

 • Okulary lub soczewki kontaktowe – jak opisano powyżej, okulary lub soczewki kontaktowe są bardzo skuteczne w korygowaniu astygmatyzmu.
 • Chirurgia - czasami pożądana jest interwencja chirurgiczna, jeśli astygmatyzm jest poważnym problemem. Chirurgiczne metody leczenia astygmatyzmu to m.in. LASIK oraz PRK.
 • Ortokeratologia - inna metoda polega na noszeniu specjalnej elastycznej soczewki nocą, która delikatnie spłaszcza rogówkę. Dzięki temu procesowi, osoba z astygmatyzmem może rano widzieć ostro i bez okularów.

Podsumowanie

Astygmatyzm to choroba oczu, która wpływa na skupienie światła na siatkówce oka, co powoduje zniekształcenie obrazu. Objawy astygmatyzmu to m.in. zniekształcenia obrazu, bóle głowy, nadmierna wrażliwość na światło, trudności ze skupieniem wzroku. Testy na astygmatyzm polegają na określeniu, czy zniekształcona rogówka jest przyczyną problemów z widzeniem, a możliwościami leczenia są okulary lub soczewki kontaktowe, chirurgia lub ortokeratologia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca