Anoreksja - co to za choroba? Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie; czy można wyleczyć anoreksję? Anoreksja i bulimia 

Anoreksja - co to za choroba? Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie; czy można wyleczyć anoreksję? Anoreksja i bulimia 

Sprawdź czym jest anoreksja inaczej jadłowstręt psychiczny. Jak wygląda leczenie i jakie są objawy 

Anoreksja - co to jest za choroba? Zaburzenia odżywiania. Czym jest anoreksja?

Anoreksja, znana również jako anoreksja nervosa, jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się niekontrolowanym lękiem przed przybieraniem na wadze i obsesyjnym dążeniem do utraty wagi. Osoby cierpiące na anoreksję stosują rygorystyczne diety, ograniczają spożycie kalorii, a także angażują się w nadmierne ćwiczenia fizyczne. Choroba ta często prowadzi do wyniszczenia organizmu i poważnych problemów zdrowotnych.

Co to jest anoreksja - dlaczego anoreksja to choroba psychiczna? 

Anoreksja to nie tylko zaburzenie związane z jedzeniem, ale także z zaburzeniami psychicznymi. Osoby cierpiące na anoreksję często mają negatywne przekonania dotyczące swojego wyglądu i wagi, co prowadzi do zakłócenia postrzegania własnego ciała. Cierpiący na anoreksję odczuwają silną potrzebę utraty wagi, nawet jeśli są już nieodpowiednio szczupłe. Często mają niskie poczucie własnej wartości i są silnie skoncentrowani na swoim wyglądzie zewnętrznym.

Pierwsze objawy anoreksji

Pierwsze objawy anoreksji mogą być trudne do zauważenia, ponieważ choroba stopniowo się rozwija i często jest ukrywana przez osoby chore. Jednak istnieją pewne sygnały, na które można zwrócić uwagę. Osoby cierpiące na anoreksję często mają obsesję na punkcie utraty wagi i wyglądu ciała. Mogą być nadmiernie zainteresowane dietami, liczeniem kalorii i kontrolą jedzenia. Mogą też unikać spożywania pokarmów, szczególnie tych bogatych w kalorie. Osoby anorektyczne często stają się nadmiernie wyczulone na komentarze dotyczące ich wyglądu i wagę, a także stają się izolowane społecznie. Mogą narzekać na uczucie zimna, zmęczenie, osłabienie i nieregularne miesiączki. Ważne jest zauważenie tych objawów i jak najszybsze podjęcie działań w celu uzyskania pomocy medycznej, ponieważ anoreksja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nawet śmierci. 

Anoreksja - przyczyny

Przyczyny anoreksji są złożone i wynikają z interakcji wielu czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Niektóre z najczęstszych przyczyn anoreksji to:

 • Czynniki genetyczne: Istnieje dowód na tendencję do występowania anoreksji w rodzinach, co sugeruje obecność czynników genetycznych predysponujących do choroby.
 • Czynniki psychologiczne: Osoby z anoreksją często mają niskie poczucie własnej wartości, cechuje je perfekcjonizm i niezadowolenie z własnego ciała. Często są one silnie związane z kontrolą i osiągnięciami.
 • Czynniki społeczne: Media, które promują szczupłe ciała jako ideał piękna, mogą wpływać na rozwój anoreksji. Dodatkowo, czynniki takie jak presja grupy rówieśniczej, trudności w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami emocjonalnymi mogą również przyczyniać się do rozwoju tej choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Anoreksja u dzieci - skąd się bierze?

Anoreksja może występować u osób w różnym wieku, w tym u dzieci. U dzieci anoreksja może być spowodowana wieloma czynnikami. Jednym z nich może być presja społeczna, zwłaszcza w okresie pokwitania, kiedy dzieci są bardziej podatne na wpływ rówieśników i mediów. Dodatkowo, dzieci mogą przeżywać silny stres związanym z nauką, relacjami z rówieśnikami i oczekiwaniami ze strony rodziny. W rezultacie, dzieci mogą zacząć ograniczać jedzenie, aby uzyskać kontrolę nad swoim życiem i spełnić oczekiwania otoczenia.

Leczenie anoreksji - możliwości leczenia i terapii

Leczenie anoreksji wymaga kompleksowego podejścia i jest zazwyczaj długotrwałe. Istnieje wiele możliwości leczenia i terapii, które mogą pomóc osobom cierpiącym na anoreksję. Oto niektóre z nich:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): Jest to jedna z najbardziej skutecznych terapii stosowanych w leczeniu anoreksji. Terapia ta pomaga osobom cierpiącym na anoreksję w identyfikacji i zmianie myśli i zachowań, które przyczyniają się do utrzymania zaburzenia. Celem TPB jest nauczenie zdrowych nawyków żywieniowych, poprawa poczucia własnej wartości i radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi.
 • Terapia rodzinna: W leczeniu anoreksji u dzieci i młodzieży, terapia rodzinna jest często skutecznym podejściem. Pomaga w lepszym zrozumieniu rodzinnego kontekstu, który może przyczyniać się do rozwoju anoreksji, oraz w budowaniu zdrowych relacji rodzinnych, które wspierają zdrowe nawyki żywieniowe.
 • Terapia farmakologiczna: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić farmakoterapię, taką jak leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, aby pomóc w zarządzaniu objawami towarzyszącymi anoreksji, takimi jak lęk i depresja.

Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie anoreksji wymaga indywidualnego podejścia. W przypadku podejrzenia lub diagnozy anoreksji, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania.

Co zrobić, gdy bliska mi osoba ma niepokojące objawy, ale twierdzi, że nic złego się z nią nie dzieje?

Jeśli bliska mi osoba ma niepokojące objawy, ale twierdzi, że nic złego się z nią nie dzieje, ważne jest, aby zachować czujność. Niezależnie od tego, czy to fizyczne czy emocjonalne objawy, nie można lekceważyć zdrowia i dobrostanu bliskiej osoby. Pierwszym krokiem powinno być wyrażenie troski i zainteresowania dla jej stanu zdrowia. Zapytaj o szczegóły i wysłuchaj uważnie, co ma do powiedzenia. Pamiętaj, że niektóre osoby mogą bagatelizować swoje problemy ze zdrowiem z różnych powodów, takich jak strach, niechęć do leczenia lub nieświadomość powagi sytuacji. Nie należy przekonywać jej od razu, że jest coś nie tak, ale staraj się zdobyć jak najwięcej informacji i zachować obserwację nad jej stanem zdrowia. Jeśli objawy narastają lub są poważne, należy zachęcić ją do skonsultowania się z lekarzem lub innym specjalistą. Nie zapomnij poświęcić czasu na wsparcie emocjonalne i okazanie zainteresowania jej dobrostanem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca