bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Anoreksja - co to za choroba? Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie; czy można wyleczyć anoreksję? Anoreksja i bulimia 

Blog healthcare

Anoreksja - co to za choroba? Anoreksja – przyczyny, objawy i leczenie; czy można wyleczyć anoreksję? Anoreksja i bulimia 

Sprawdź czym jest anoreksja inaczej jadłowstręt psychiczny. Jak wygląda leczenie i jakie są objawy 

Spis treści

 1. Anoreksja - co to jest za choroba? Zaburzenia odżywiania. Czym jest anoreksja?
 2. Co to jest anoreksja - dlaczego anoreksja to choroba psychiczna? 
 3. Pierwsze objawy anoreksji
 4. Anoreksja - przyczyny
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Anoreksja u dzieci - skąd się bierze?
 7. Leczenie anoreksji - możliwości leczenia i terapii
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 9. Co zrobić, gdy bliska mi osoba ma niepokojące objawy, ale twierdzi, że nic złego się z nią nie dzieje?

Anoreksja - co to jest za choroba? Zaburzenia odżywiania. Czym jest anoreksja?

Anoreksja, znana również jako anoreksja nervosa, jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się niekontrolowanym lękiem przed przybieraniem na wadze i obsesyjnym dążeniem do utraty wagi. Osoby cierpiące na anoreksję stosują rygorystyczne diety, ograniczają spożycie kalorii, a także angażują się w nadmierne ćwiczenia fizyczne. Choroba ta często prowadzi do wyniszczenia organizmu i poważnych problemów zdrowotnych.

Co to jest anoreksja - dlaczego anoreksja to choroba psychiczna? 

Anoreksja to nie tylko zaburzenie związane z jedzeniem, ale także z zaburzeniami psychicznymi. Osoby cierpiące na anoreksję często mają negatywne przekonania dotyczące swojego wyglądu i wagi, co prowadzi do zakłócenia postrzegania własnego ciała. Cierpiący na anoreksję odczuwają silną potrzebę utraty wagi, nawet jeśli są już nieodpowiednio szczupłe. Często mają niskie poczucie własnej wartości i są silnie skoncentrowani na swoim wyglądzie zewnętrznym.

Pierwsze objawy anoreksji

Pierwsze objawy anoreksji mogą być trudne do zauważenia, ponieważ choroba stopniowo się rozwija i często jest ukrywana przez osoby chore. Jednak istnieją pewne sygnały, na które można zwrócić uwagę. Osoby cierpiące na anoreksję często mają obsesję na punkcie utraty wagi i wyglądu ciała. Mogą być nadmiernie zainteresowane dietami, liczeniem kalorii i kontrolą jedzenia. Mogą też unikać spożywania pokarmów, szczególnie tych bogatych w kalorie. Osoby anorektyczne często stają się nadmiernie wyczulone na komentarze dotyczące ich wyglądu i wagę, a także stają się izolowane społecznie. Mogą narzekać na uczucie zimna, zmęczenie, osłabienie i nieregularne miesiączki. Ważne jest zauważenie tych objawów i jak najszybsze podjęcie działań w celu uzyskania pomocy medycznej, ponieważ anoreksja może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nawet śmierci. 

Anoreksja - przyczyny

Przyczyny anoreksji są złożone i wynikają z interakcji wielu czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Niektóre z najczęstszych przyczyn anoreksji to:

 • Czynniki genetyczne: Istnieje dowód na tendencję do występowania anoreksji w rodzinach, co sugeruje obecność czynników genetycznych predysponujących do choroby.
 • Czynniki psychologiczne: Osoby z anoreksją często mają niskie poczucie własnej wartości, cechuje je perfekcjonizm i niezadowolenie z własnego ciała. Często są one silnie związane z kontrolą i osiągnięciami.
 • Czynniki społeczne: Media, które promują szczupłe ciała jako ideał piękna, mogą wpływać na rozwój anoreksji. Dodatkowo, czynniki takie jak presja grupy rówieśniczej, trudności w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami emocjonalnymi mogą również przyczyniać się do rozwoju tej choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Anoreksja u dzieci - skąd się bierze?

Anoreksja może występować u osób w różnym wieku, w tym u dzieci. U dzieci anoreksja może być spowodowana wieloma czynnikami. Jednym z nich może być presja społeczna, zwłaszcza w okresie pokwitania, kiedy dzieci są bardziej podatne na wpływ rówieśników i mediów. Dodatkowo, dzieci mogą przeżywać silny stres związanym z nauką, relacjami z rówieśnikami i oczekiwaniami ze strony rodziny. W rezultacie, dzieci mogą zacząć ograniczać jedzenie, aby uzyskać kontrolę nad swoim życiem i spełnić oczekiwania otoczenia.

Leczenie anoreksji - możliwości leczenia i terapii

Leczenie anoreksji wymaga kompleksowego podejścia i jest zazwyczaj długotrwałe. Istnieje wiele możliwości leczenia i terapii, które mogą pomóc osobom cierpiącym na anoreksję. Oto niektóre z nich:

 • Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): Jest to jedna z najbardziej skutecznych terapii stosowanych w leczeniu anoreksji. Terapia ta pomaga osobom cierpiącym na anoreksję w identyfikacji i zmianie myśli i zachowań, które przyczyniają się do utrzymania zaburzenia. Celem TPB jest nauczenie zdrowych nawyków żywieniowych, poprawa poczucia własnej wartości i radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi.
 • Terapia rodzinna: W leczeniu anoreksji u dzieci i młodzieży, terapia rodzinna jest często skutecznym podejściem. Pomaga w lepszym zrozumieniu rodzinnego kontekstu, który może przyczyniać się do rozwoju anoreksji, oraz w budowaniu zdrowych relacji rodzinnych, które wspierają zdrowe nawyki żywieniowe.
 • Terapia farmakologiczna: W niektórych przypadkach lekarz może zalecić farmakoterapię, taką jak leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne, aby pomóc w zarządzaniu objawami towarzyszącymi anoreksji, takimi jak lęk i depresja.

Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie anoreksji wymaga indywidualnego podejścia. W przypadku podejrzenia lub diagnozy anoreksji, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania.

Co zrobić, gdy bliska mi osoba ma niepokojące objawy, ale twierdzi, że nic złego się z nią nie dzieje?

Jeśli bliska mi osoba ma niepokojące objawy, ale twierdzi, że nic złego się z nią nie dzieje, ważne jest, aby zachować czujność. Niezależnie od tego, czy to fizyczne czy emocjonalne objawy, nie można lekceważyć zdrowia i dobrostanu bliskiej osoby. Pierwszym krokiem powinno być wyrażenie troski i zainteresowania dla jej stanu zdrowia. Zapytaj o szczegóły i wysłuchaj uważnie, co ma do powiedzenia. Pamiętaj, że niektóre osoby mogą bagatelizować swoje problemy ze zdrowiem z różnych powodów, takich jak strach, niechęć do leczenia lub nieświadomość powagi sytuacji. Nie należy przekonywać jej od razu, że jest coś nie tak, ale staraj się zdobyć jak najwięcej informacji i zachować obserwację nad jej stanem zdrowia. Jeśli objawy narastają lub są poważne, należy zachęcić ją do skonsultowania się z lekarzem lub innym specjalistą. Nie zapomnij poświęcić czasu na wsparcie emocjonalne i okazanie zainteresowania jej dobrostanem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz