Akupunktura - co to i jak ją stosować? Akupunktura – na czym polega zabieg i ta metoda leczenia dolegliwości. Nakłuwanie igłami. Kiedy stosować akupunkturę? 

Akupunktura - co to i jak ją stosować? Akupunktura – na czym polega zabieg i ta metoda leczenia dolegliwości. Nakłuwanie igłami. Kiedy stosować akupunkturę? 

Sprawdź na co dobra jest akupunktura i jak ona działa

Akupunktura - definicja i zasady działania

Akupunktura jest formą terapii igłowej, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega ona na wprowadzaniu cienkich igieł w wybrane punkty na ciele, celem przywrócenia równowagi energetycznej i poprawy zdrowia. Według chińskiej medycyny, energia życiowa, znana jako qi (wymawiane "chi"), przepływa wzdłuż ściśle określonych ścieżek, zwanych meridianami. W momencie, gdy przepływ qi jest zakłócony, może pojawić się choroba lub dyskomfort fizyczny. Akupunktura ma za zadanie przywrócić równowagę energetyczną poprzez stymulację określonych punktów na meridianach.

Co to jest akupunktura? Wprowadzenie do terapii igłowej i jej korzyści

Akupunktura jest jednym z najstarszych systemów medycyny naturalnej na świecie. Praktykowana od tysięcy lat, jej korzenie sięgają starożytnych Chin. W wizji chińskiej medycyny, choroby wynikają z blokad lub zakłóceń w przepływie energii w ciele człowieka. Poprzez precyzyjne umieszczanie cienkich igieł w wybranych punktach akupunkturowych, terapeuta stymuluje przepływ energii i pomaga w przywróceniu jej równowagi.

Korzyści wynikające z akupunktury są różnorodne. Terapia ta może przyczynić się do zmniejszenia bólu, redukcji stresu i napięcia, poprawy jakości snu, łagodzenia objawów depresji i lęków, a także wzmacniania układu odpornościowego. Badania sugerują również, że akupunktura może być skutecznym wsparciem w leczeniu różnych schorzeń, takich jak bóle głowy, problemy trawienne, przewlekłe bóle pleców, a nawet zapalenie stawów.

Akupunktura - jak działa i dlaczego jest popularna w medycynie naturalnej

Mechanizm działania akupunktury nie jest w pełni zrozumiany, jednak istnieje kilka teorii wyjaśniających jej efekty. Jedną z teorii jest teoria bramek bólowych, która sugeruje, że bodźce wywołane przez igły akupunkturowe wpływają na przewodzenie sygnałów bólowych do mózgu, co prowadzi do złagodzenia dolegliwości.

Inną teorią jest teoria wydzielania endorfin, która mówi, że stymulacja punktów akupunkturowych powoduje wydzielanie endorfin - naturalnych substancji w organizmie odpowiedzialnych za łagodzenie bólu i poprawę samopoczucia. To wyjaśnia, dlaczego wiele osób odczuwa uczucie relaksu i odprężenia po sesji akupunktury.

Popularność akupunktury w medycynie naturalnej wynika z jej skuteczności i niewielu skutków ubocznych. W porównaniu do niektórych innych terapii, takich jak terapia farmakologiczna, akupunktura jest uważana za bezpieczną i wolną od działań niepożądanych. Dlatego wiele osób szuka tego leczenia jako alternatywy lub uzupełnienia tradycyjnych metod medycyny.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Akupunktura bezigłowa - co to jest i jak różni się od tradycyjnej akupunktury?

Akupunktura bezigłowa to alternatywna forma terapii, która stosuje różne metody stymulacji punktów akupunkturowych bez użycia igieł. Zamiast tego, w akupunkturze bezigłowej stosuje się inne techniki, takie jak ucisk, masaż, ciepło, laser czy magnesoterapia, aby wpływać na przepływ energii w organizmie.

Różnica między akupunkturą bezigłową a tradycyjną akupunkturą polega przede wszystkim na wykorzystywanych metodach stymulacji. Akupunktura bezigłowa może być preferowana przez osoby niezbyt przekonane do używania igieł, lub przez te, które mają pewne przeciwwskazania medyczne do stosowania igieł.

Akupunktura - odkryj moc stymulacji punktów energetycznych dla zdrowia

Akupunktura jest fascynującą metodą leczenia, która pozwala przywrócić równowagę energetyczną w ciele. Poprzez stymulację punktów akupunkturowych, można skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe, redukować stres i napięcie, poprawić jakość snu oraz złagodzić objawy różnych schorzeń.Jeśli chcesz skorzystać z akupunktury, zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym terapeutą, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Terapeuta będzie w stanie odpowiednio dobrać techniki i umieścić igły w odpowiednich miejscach, aby uzyskać najlepsze efekty.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca