Zioła na biegunkę - jak naturalnie przywrócić rytm wypróżnień? Biegunki i zaparcia to problem, który dotyczy znacznego odsetka pacjentów onkologicznych. Jak odbudować florę bakteryjną jelit – domowe sposoby. Zespół jelita drażliwego

Zioła na biegunkę - jak naturalnie przywrócić rytm wypróżnień? Biegunki i zaparcia to problem, który dotyczy znacznego odsetka pacjentów onkologicznych. Jak odbudować florę bakteryjną jelit – domowe sposoby. Zespół jelita drażliwego

Biegunka jest powszechnym problemem trawiennym, który charakteryzuje się częstymi, luźnymi stolcami. Może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak zakażenia, niestrawność, stres lub przyjmowanie niektórych leków. Gdy biegunka nas dopadnie, chcemy jak najszybciej przywrócić normalny rytm wypróżnień. Czasami zioła mogą być pomocne w naturalnym łagodzeniu objawów. W tym artykule przedstawiamy skuteczne zioła na biegunkę oraz sposoby ich stosowania.

Zioła na biegunkę: Naturalne sposoby łagodzenia objawów

Kiedy mamy do czynienia z biegunką, warto sięgnąć po naturalne środki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Zioła często wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwwirusowe, które mogą wspierać układ pokarmowy i przywracać równowagę jelitową.

Jakie zioła stosować na biegunkę? Skuteczne roślinne środki

 1. Imbir - Imbir ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą łagodzić objawy biegunki. Można przygotować napar z imbiru, dodając pokrojony korzeń imbiru do wrzącej wody i pozostawiając na kilka minut. Napar można pić kilka razy dziennie.
 2. Mięta pieprzowa - Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo i przeciwwymiotnie, co może przynieść ulgę podczas biegunki. Można przygotować napar z liści mięty pieprzowej, dodając je do wrzącej wody i pozostawiając na kilka minut przed spożyciem.
 3. Krwawnik pospolity - Krwawnik pospolity ma działanie przeciwzapalne i ściągające, które może pomóc w zmniejszeniu częstości wypróżnień. Można przygotować napar z kwiatostanów krwawnika poprzez zalanie wrzątkiem i pozostawienie na kilka minut przed spożyciem.

Zioła na biegunkę przewlekłą: Odpowiednie rośliny dla długotrwałych dolegliwości

Biegunka przewlekła to stan, w którym biegunka utrzymuje się przez dłuższy okres czasu. W takim przypadku warto sięgnąć po zioła, które mogą pomóc w regulacji rytmu wypróżnień i przywróceniu równowagi jelitowej. Oto kilka ziół, które warto rozważyć w przypadku biegunki przewlekłej:

 1. Kora dębu - Kora dębu ma właściwości ściągające i antybakteryjne, które mogą pomóc w zmniejszeniu częstości i luźności stolców. Można przygotować napar z kory dębu, dodając ją do wrzącej wody i pozostawiając na kilka minut. Napar można pić regularnie.
 2. Szałwia lekarska - Szałwia lekarska wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów biegunki przewlekłej. Można spożywać napary z szałwii lub stosować ją jako dodatek do potraw.
 3. Aloes - Aloes ma właściwości przeciwzapalne i wspomagające gojenie, które mogą być korzystne w przypadku biegunki przewlekłej. Można przyjmować preparaty z aloesu zgodnie z zaleceniami producenta.

Zioła na biegunkę i ból brzucha: Naturalne wsparcie dla układu pokarmowego

Często biegunka towarzyszy również ból brzucha. W takiej sytuacji istnieją zioła, które mogą pomóc w łagodzeniu zarówno biegunki, jak i bólu brzucha. Poniżej przedstawiamy kilka ziół, które mogą być przydatne w tym przypadku:

 1. Rumianek - Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, które mogą przynieść ulgę w przypadku bólu brzucha. Można stosować napary z rumianku lub suplementy z rumiankiem.
 2. Fenykuł - Fenykuł ma działanie przeciwzapalne i przeciwskurczowe, które mogą wspomóc układ pokarmowy i zmniejszyć ból brzucha. Można przygotować napar z nasion fenykułu, dodając je do wrzącej wody i pozostawiając na kilka minut przed spożyciem.
 3. Tymianek - Tymianek wykazuje działanie przeciwskurczowe i przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w łagodzeniu bólu brzucha. Można spożywać napary z tymianku lub stosować olejek eteryczny z tymianku, jednak należy pamiętać o ostrożności przy stosowaniu olejków eterycznych.

Zioła na biegunkę u dzieci: Bezpieczne roślinne środki dla najmłodszych

W przypadku biegunki u dzieci warto skonsultować się z pediatrą przed zastosowaniem jakichkolwiek ziół. Istnieją jednak zioła, które są uważane za bezpieczne dla dzieci i mogą pomóc w łagodzeniu biegunki. Oto kilka ziół, które można stosować u dzieci:

 1. Rumianek - Rumianek jest często stosowany u dzieci ze względu na swoje łagodne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Można stosować napary z rumianku lub rumiankowe krople doustne dla dzieci.
 2. Kora dębu - Kora dębu jest uważana za bezpieczną dla dzieci i wykazuje działanie ściągające, które może pomóc w regulacji rytmu wypróżnień. Można spożywać napary z kory dębu lub stosować łagodne ekstrakty kory dębu.
 3. Probiotyki - Probiotyki to przyjazne bakterie, które mogą pomóc w przywróceniu równowagi jelitowej. Istnieje wiele probiotyków dostępnych w formie proszków, kropli lub tabletek dla dzieci. Przed zastosowaniem warto skonsultować się z pediatrą.

W przypadku dzieci zawsze należy zachować ostrożność i stosować się do zaleceń pediatry.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Biegunka – leczenie. Leki na biegunkę

Biegunka jest częstym problemem zdrowotnym, który dotyka ludzi na różnym etapie życia. Leczenie biegunki zależy od jej przyczyny, ale niezależnie od tego istnieje wiele skutecznych leków, które mogą pomóc złagodzić objawy. W przypadku biegunki o łagodnym przebiegu, często wystarcza stosowanie leków dostępnych bez recepty, takich jak węgiel aktywny, który pomaga wchłaniać toksyny i substancje drażniące w przewodzie pokarmowym. Innym popularnym lekiem na biegunkę jest loperamid, który zmniejsza motorykę przewodu pokarmowego. W przypadku cięższych przypadków biegunki, lekarz może zalecić inne leki, takie jak antybiotyki, probiotyki lub środki przeciwwirusowe, w zależności od przyczyny zachorowania. Ważne jest jednak, aby nie nadużywać leków na biegunkę i skonsultować się z lekarzem w przypadku przedłużających się objawów. Dobrą praktyką jest również uzupełnianie płynów i elektrolitów za pomocą odpowiednich napojów rehydracyjnych. 

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ZJD) to jednostka chorobowa, która dotyczy przewodu pokarmowego. Objawia się bólami brzucha, skurczami jelit, wzdęciami oraz nieregularnym rytmem wypróżnień. Chociaż dokładne przyczyny ZJD nie są znane, uważa się, że istnieje wiele czynników mogących przyczynić się do wystąpienia tej choroby, takich jak stres, nieprawidłowa dieta, infekcje jelitowe czy zaburzenia funkcjonowania jelit. Zespół jelita drażliwego jest jednym z najczęstszych schorzeń przewodu pokarmowego, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Chociaż ZJD nie jest uważany za chorobę zagrażającą życiu, znacznie wpływa na jakość życia pacjentów, powodując chroniczne dolegliwości i dyskomfort. W zależności od nasilenia objawów, leczenie ZJD może obejmować zarówno zmiany w diecie, jak i farmakoterapię. Ponadto, pacjenci z ZJD często korzystają z metod relaksacyjnych i terapii poznawczo-behawioralnej w celu złagodzenia objawów i poprawy samopoczucia. 

Biegunka – domowe sposoby. Co jeść przy biegunce?

Biegunka to dolegliwość, z którą wielu z nas ma do czynienia. Szczęśliwie istnieje wiele domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić jej objawy. Pierwszym krokiem jest ograniczenie spożywania ciężkostrawnych i tłustych potraw, które mogą dalej podrażniać jelita. Zamiast tego zaleca się wybieranie łatwostrawnych posiłków, takich jak gotowane ryże, chleb tostowy, bulion warzywny czy gotowane warzywa. Ważne jest również nawodnienie organizmu, aby zapobiec odwodnieniu, dlatego warto pić dużo wody, herbaty ziołowej lub elektrolitów. Należy unikać napojów gazowanych, kawy czy alkoholu, które mogą dodatkowo podrażniać żołądek. W przypadku utrzymującej się biegunki warto skonsultować się z lekarzem, który może zalecić stosowanie probiotyków lub leków przeciwbiegunkowych. Ważne jest również zachowanie higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed jedzeniem i po korzystaniu z toalety. Biegunka może być uciążliwym dolegliwością, dlatego warto przestrzegać powyższych zaleceń i monitorować swoje samopoczucie. 

Zioła na biegunkę mogą stanowić naturalne wsparcie dla organizmu. Imbir, mięta pieprzowa, krwawnik pospolity, kora dębu, szałwia lekarska, aloes, rumianek, fenykuł, tymianek i probiotyki to tylko niektóre zioła, które można stosować w celu łagodzenia objawów biegunki. Ważne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem w przypadku nasilenia objawów biegunki lub przyjmowania innych leków.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca