Zawał serca: Objawy, przyczyny i natychmiastowe działania ratunkowe. Zawał serca – przyczyny, pierwsza pomoc. Zawał serca – objawy. Zawał serca: jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Zawał serca: Objawy, przyczyny i natychmiastowe działania ratunkowe. Zawał serca – przyczyny, pierwsza pomoc. Zawał serca – objawy. Zawał serca: jak go rozpoznać i udzielić pierwszej pomocy?

Sprawdź jak objawia się zawał serca i co zrobić w takim przypadku. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Co to jest zawał serca?

Zawał serca, znany również jako zawał mięśnia sercowego, jest nagłym zahamowaniem krążenia krwi do serca. Jest to stan, który wymaga natychmiastowej interwencji medycznej, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, w tym do śmierci. Zawał serca występuje, gdy jedno z tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca, zostaje zablokowane przez skrzep krwi lub blaszkę miażdżycową.

Jakie są pierwsze objawy zawału serca? Jak rozpoznać zawał?

Pierwsze objawy zawału serca mogą być różne, ale najczęstszym i charakterystycznym objawem jest silny ból w klatce piersiowej, który może promieniować do ramienia, szyi, żuchwy lub pleców. Ten ból jest opisywany jako uczucie ucisku, ściskania lub palenia. Oprócz bólu w klatce piersiowej, inne objawy zawału serca mogą obejmować duszność, nudności, wymioty, omdlenie, pocenie się i lęk.

Rozpoznanie zawału serca opiera się na badaniu symptomów i pomiaru pewnych wskaźników, takich jak poziom enzymów sercowych (takich jak troponina) we krwi oraz elektrokardiogram (EKG), który rejestruje aktywność elektryczną serca. W przypadku podejrzenia zawału serca, ważne jest skontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym, które przetransportuje pacjenta do szpitala w celu dalszej diagnozy i leczenia.

Zawał serca - przyczyny

Zawał serca ma swoje korzenie w blokadzie jednej z tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Ta blokada może wystąpić w wyniku tworzenia się skrzepu krwi na blaszce miażdżycowej, która jest utworzona przez nagromadzenie cholesterolu i innych substancji na ścianach tętnic. Gdy skrzep krwi utworzony na blaszce miażdżycowej całkowicie zablokuje tętnicę, krew nie może swobodnie przepływać do tkanki serca, co prowadzi do uszkodzenia mięśnia sercowego.

Czynniki ryzyka, które mogą przyczynić się do wystąpienia zawału serca, obejmują palenie papierosów, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, brak aktywności fizycznej, stres, wiek (częściej występuje u osób starszych) oraz historię rodzinną zawałów serca.

Zawał serca - pierwsza pomoc

Natychmiastowe działania ratunkowe mogą zdecydowanie wpłynąć na losy osoby z zawałem serca. W przypadku podejrzenia zawału serca, należy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Podczas oczekiwania na przybycie pogotowia ratunkowego, pacjent powinien usiąść lub położyć się w pozycji wygodnej. Jeśli pacjent ma dostęp do kwasu acetylosalicylowego (aspiryny), może wziąć jedną tabletkę (o ile nie jest na niego uczulony) - aspiryna ma działanie przeciwzakrzepowe i może pomóc w rozpuszczeniu ewentualnego skrzepu krwi.

Jeśli pacjent straci przytomność i przestanie oddychać, należy natychmiast rozpocząć resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO). Technika ta polega na wykonaniu ucisków klatki piersiowej (masaż serca) oraz sztucznym oddychaniu, aby utrzymać krążenie krwi i utlenienie narządów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca to:

Czynniki ryzyka wystąpienia zawału serca to różnorodne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na tę chorobę. Niektóre z tych czynników można kontrolować, a inne nie. Oto główne czynniki ryzyka zawału serca:

 1. Palenie papierosów: Palenie tytoniu to jedna z najważniejszych przyczyn chorób serca. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym uszkadzają naczynia krwionośne i prowadzą do tworzenia się blaszek miażdżycowych.
 2. Nadciśnienie tętnicze: Wysokie ciśnienie krwi zwiększa obciążenie serca i ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych.
 3. Zaburzenia lipidowe: Podwyższony poziom cholesterolu LDL (zwanego "złym" cholesterol) i niski poziom cholesterolu HDL (zwanego "dobrym" cholesterol) zwiększają ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych.
 4. Cukrzyca: Choroba ta zwiększa ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych i prowadzi do miażdżycy.
 5. Otyłość: Nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie serca oraz ryzyko wystąpienia innych czynników ryzyka, takich jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.
 6. Brak aktywności fizycznej: Niewystarczająca aktywność fizyczna może prowadzić do otyłości, nadciśnienia tętniczego i innych czynników ryzyka.
 7. Niezdrowa dieta: Spożywanie dużej ilości tłuszczów nasyconych, soli i cukru może zwiększać ryzyko chorób serca.
 8. Dziedziczność: Jeśli w rodzinie występowały przypadki zawałów serca lub innych chorób serca, istnieje większe ryzyko dziedziczne.
 9. Wiek: Ryzyko zawału serca zwiększa się wraz z wiekiem, zwłaszcza u mężczyzn po 45 roku życia i u kobiet po 55 roku życia.
 10. Płeć: Mężczyźni mają zazwyczaj wyższe ryzyko zawałów serca niż kobiety, chociaż ryzyko wzrasta u kobiet po menopauzie.
 11. Stres: Długotrwały stres może zwiększać ryzyko chorób serca.
 12. Nadużywanie alkoholu: Spożywanie alkoholu w nadmiarze może prowadzić do nadciśnienia tętniczego i innych problemów zdrowotnych.
 13. Choroby układu krążenia: Niektóre choroby układu krążenia, takie jak choroba wieńcowa, migotanie przedsionków i inne, mogą zwiększać ryzyko zawału serca.

Kontrolowanie czynników ryzyka, takich jak palenie, dieta, aktywność fizyczna i leczenie chorób współistniejących, może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca. Ważne jest również regularne badanie lekarskie i konsultacja z lekarzem w celu oceny ryzyka oraz ustalenia odpowiednich działań profilaktycznych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca