Zapalenie spojówek u dzieci - jak rozpoznać i jakie daje objawy? Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci. Wirusowe zapalenia spojówek - jak wygląda? Alergiczne zapalenie spojówek. Krople na zapalenie spojówek dla dziecka - jakie wybrać? Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek u dzieci - jak rozpoznać i jakie daje objawy? Domowe sposoby na zapalenie spojówek u dzieci. Wirusowe zapalenia spojówek - jak wygląda? Alergiczne zapalenie spojówek. Krople na zapalenie spojówek dla dziecka - jakie wybrać? Jak wygląda leczenie zapalenia spojówek?

Zapalenie spojówek u dzieci to dość częsta choroba oczu. Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym wirusami, bakteriami lub alergenami. Spojówka to błona śluzowa, która pokrywa przednią część gałki ocznej oraz wewnętrzną część powiek. Do objawów zapalenia spojówek u dzieci zalicza się zaczerwienienie, pieczenie, łzawienie, światłowstręt i ból oka. W poniższym artykule omówimy przyczyny i objawy zapalenia spojówek u dzieci oraz metody leczenia i łagodzenia objawów.

Zapalenie spojówek u dzieci: Przyczyny i leczenie wirusowe

Zapalenie spojówek u dzieci może być spowodowane różnymi przyczynami, w tym wirusami, bakteriami lub alergenami. Wirusowe zapalenie spojówek zwykle jest łagodniejsze niż bakteryjne i zazwyczaj samoistnie ustępuje w ciągu 1-2 tygodni. Nie stosuje się wtedy antybiotyków. W przypadku ciężkich objawów zaleca się stosowanie kropli do oczu z antyseptykiem lub sztucznych łez, aby zmniejszyć objawy suchości i pieczenia oka.

Zapalenie spojówek u dzieci: Objawy i jak sobie z nimi poradzić

Objawy wielu rodzajów zapalenia spojówek są podobne i obejmują:

 • zaczerwienienie oka
 • pieczenie
 • uczucie piasku w oczach
 • łzawienie
 • światłowstręt
 • ból oka

Jeśli dziecko ma te objawy, warto udać się z nim do lekarza, aby określić przyczynę zapalenia i wybrać odpowiednie leczenie. W przypadku infekcji bakteryjnej, lekarz może zalecić antybiotyki pod postacią kropli do oczu lub maści. W przypadku alergii, lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe lub środki łagodzące objawy.

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci

Bakteryjne zapalenie spojówek u dzieci jest często wywoływane przez bakterie, takie jak Staphylococcus aureus i Streptococcus pneumoniae. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek obejmują zaczerwienienie oka, ropną wydzielinę, zlepione powieki i ból oka. W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, lekarz może przepisać antybiotyki pod postacią kropli do oczu lub maści.

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci

Wirusowe zapalenie spojówek u dzieci jest często wywoływane przez adenowirusy i najczęściej występuje w okresie letnim i wiosennym. Objawy wirusowego zapalenia spojówek obejmują zaczerwienienie oka, łzawienie i pieczenie. W przypadku leczenia wirusowego zapalenia spojówek u dzieci, stosuje się zwykle krople antyseptyczne i sztuczne łzy, aby złagodzić objawy.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci jest wywołane przez alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt lub roztocza. Najczęstszymi objawami są zaczerwienienie, pieczenie i swędzenie oka oraz łzawienie. W leczeniu alergicznego zapalenia spojówek można stosować leki przeciwhistaminowe, krople do oczu z antyhistaminami lub krople ze sztucznymi łzami.

Zapalenie spojówek u dzieci: Domowe sposoby, które warto zastosować

Oprócz leków przepisanych przez lekarza, istnieją również domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy zapalenia spojówek u dzieci. Jednym z takich sposobów jest stosowanie kompresów z zimną wodą lub zimnego mleka. Kompresy te powinny być aplikowane na zamknięte oczy dziecka przez około 10-15 minut, kilka razy dziennie.

Innym sposobem jest unikanie drażniących produktów, takich jak mydło i kosmetyki. Należy również zachować higienę i unikać dotykania oczu brudnymi rękami. W przypadku reakcji alergicznej, zaleca się unikanie alergenów i stosowanie metod łagodzących objawy, takich jak krople do oczu z antyhistaminami lub krople ze sztucznymi łzami.

Co na zapalenie spojówek u dzieci? Skuteczne metody łagodzenia objawów

W przypadku zapalenia spojówek u dzieci, istnieją różne skuteczne metody łagodzenia objawów, w tym:

 • Stosowanie kropli do oczu z antyseptykiem lub antybiotykiem zalecanym przez lekarza
 • Stosowanie kropli ze sztucznymi łzami, aby złagodzić objawy suchości i pieczenia oka
 • Stosowanie kompresów z zimną wodą lub mlekiem, aby zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie oka
 • Unikanie używania kosmetyków oczu i mydła
 • Unikanie dotykania oczu brudnymi rękami
 • Zachowanie higieny

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rodzaje zapalenia spojówek u dzieci

Zapalenie spojówek, zwane także koniunktywitis, to stan zapalny błony śluzowej spojówki - cienkiej warstwy tkanki pokrywającej przednią część gałki ocznej i wewnętrzną powierzchnię powiek. U dzieci mogą występować różne rodzaje zapalenia spojówek, związane z różnymi przyczynami i objawami. Oto kilka głównych rodzajów zapalenia spojówek u dzieci:

Zapalenie Wirusowe:

 • Wirusowe Zapalenie Społeczne (adenowirusowe): Wywołane przez adenowirusy, to jest bardzo zakaźne. Może prowadzić do zaczerwienienia, łzawienia, swędzenia i obrzęku powiek. Czasem może towarzyszyć ból gardła lub przeziębienie.

Zapalenie Bakteryjne:

 • Zapalenie Bakteryjne: Wywołane przez bakterie, takie jak Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae. Charakteryzuje się ropną wydzieliną, zaczerwienieniem, obrzękiem i uczuciem pieczenia.

Zapalenie Alergiczne:

 • Alergiczne Zapalenie Społeczne: Wynikające z reakcji alergicznej na substancje alergiczne, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt itp. Objawia się swędzeniem, łzawieniem, zaczerwienieniem i obrzękiem.

Zapalenie Chlamydialne:

 • Zapalenie Chlamydialne: Wywołane przez Chlamydia trachomatis, zazwyczaj występuje u niemowląt zakażonych podczas porodu przez matki z zakażeniem chlamydiami. Objawy obejmują zaczerwienienie, obrzęk i ropną wydzielinę.

Zapalenie Wirusem Opryszczki:

 • Zapalenie Wirusem Opryszczki (herpetyczne): Spowodowane przez wirus opryszczki. Objawy obejmują zaczerwienienie, swędzenie, wydzielinę i tworzenie pęcherzyków.

Zapalenie Atopowe:

 • Zapalenie Atopowe (egzematozne): Może towarzyszyć atopowemu zapaleniu skóry. Objawy to swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie, obrzęk i podrażnienie.

Zapalenie Wtórne do Infekcji:

 • Zapalenie Wtórne do Infekcji: Czasami zapalenie spojówek może być wynikiem wtórnej infekcji, takiej jak infekcja zatok lub innych dróg oddechowych.

Zapalenie Szkolne:

 • Zapalenie Szkolne (follicularne): To częste u dzieci i ma charakter zakaźny. Powoduje swędzenie, obrzęk, wydzielinę i tworzenie się grudek.

Jeśli u twojego dziecka pojawią się objawy zapalenia spojówek, takie jak zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, wydzielina czy obrzęk, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, najlepiej z okulistą lub pediatrą. Dokładna diagnoza jest istotna, aby ustalić przyczynę zapalenia spojówek i odpowiednio dostosować leczenie. Niezależnie od rodzaju, zapalenie spojówek u dzieci wymaga troski i opieki, aby złagodzić objawy i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji.

Zapalenie spojówek u dzieci: Jak rozpoznać i leczyć? Domowe sposoby na zapalenie spojówek - czy są skuteczne?

W przypadku zapalenia spojówek u dzieci, ważne jest, aby dokładnie określić przyczynę choroby przed zastosowaniem odpowiedniego leczenia. Wirusowe zapalenie spojówek zwykle samoistnie ustępuje po kilku dniach, więc w przypadku łagodnych objawów zaleca się stosowanie metod łagodzących objawy, takich jak sztuczne łzy lub krople antyseptyczne.

W przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, lekarz może przepisać antybiotyki pod postacią kropli do oczu lub maści. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe, krople do oczu z antyhistaminami lub krople ze sztucznymi łzami.

Warto pamiętać, aby dokładnie myć ręce, unikać dotykania oczu brudnymi rękoma i stosować metodę prostej higieny oczu, aby uniknąć powstawania zapalenia spojówek.

Alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek, znane również jako alergiczne zapalenie błony śluzowej oka, jest stanem zapalnym błony śluzowej spojówki oka, który występuje w odpowiedzi na działanie alergenów. Spośród różnych typów zapalenia spojówek, alergiczne zapalenie spojówek jest spowodowane reakcją alergiczną układu odpornościowego na substancje, które są uważane za alergeny. Objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą być irytujące i uciążliwe, ale zazwyczaj nie są poważne.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek mogą obejmować:

 1. Swędzenie: Swędzenie oczu jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów. Pacjenci często odczuwają silne, uporczywe swędzenie w okolicach oczu.
 2. Zaczerwienienie: Oczy mogą stać się zaczerwienione i podrażnione w wyniku reakcji zapalnej.
 3. Łzawienie: Oczy mogą wydzielac zwiększoną ilość łez, co może powodować uczucie suchości.
 4. Wydzielina: Mogą występować wydzieliny oczne, które mogą być przezroczyste lub mętne.
 5. Obrzęk Powiek: Powieki mogą stać się opuchnięte i obrzęknięte.
 6. Wrażenie Piasku w Oczach: Niektórzy pacjenci opisują uczucie, jakby mieli piasek w oczach.
 7. Częste Mruganie: W odpowiedzi na swędzenie i dyskomfort, osoba może często migać oczami.
 8. Wrażliwość na Światło: Światło może stawać się bardziej uciążliwe i powodować dyskomfort.

Alergiczne zapalenie spojówek może być spowodowane różnymi alergenami, takimi jak pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśń czy inne substancje. Czynnikiem wyzwalającym reakcję alergiczną w spojówce jest kontakt z alergenem, który powoduje uwolnienie histaminy i innych substancji zapalnych, prowadzących do objawów zapalenia spojówek.

Leczenie alergicznego zapalenia spojówek może obejmować:

 1. Unikanie Alergenów: Staranie się unikać kontaktu z substancjami wywołującymi alergię.
 2. Krople do Oczu: Leki przeciwhistaminowe i leki stabilizujące komórki tuczne mogą pomóc w łagodzeniu objawów.
 3. Leki Przeciwbólowe: Leki przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego.
 4. Kompresy: Stosowanie zimnych kompresów na oczy może pomóc złagodzić obrzęk i podrażnienie.
 5. Leczenie Ogólne Alergii: Jeśli objawy są chroniczne i uciążliwe, leczenie alergii ogólnie może pomóc w kontrolowaniu reakcji alergicznych.

Jeśli masz podejrzenie alergicznego zapalenia spojówek lub doświadczasz powtarzających się objawów ocznych, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem, najlepiej okulistą lub alergologiem, aby uzyskać dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca