Zapalenie opłucnej - ile trwa, jakie są jego objawy i jak je leczyć? Jakie sa objawy zapalenia płuc? Objawy i leczenie. Powikłania po zapaleniu płuc. Stan zapalny

Zapalenie opłucnej - ile trwa, jakie są jego objawy i jak je leczyć? Jakie sa objawy zapalenia płuc? Objawy i leczenie. Powikłania po zapaleniu płuc. Stan zapalny

Zapalenie opłucnej to stan zapalny, który dotyka opłucne - błony, które wyściełają wewnętrzną stronę klatki piersiowej oraz zewnętrzną powierzchnię płuc. Chociaż może być niekomfortowe i bolesne, większość przypadków zapalenia opłucnej można skutecznie leczyć. W tym artykule omówimy, czym jest zapalenie opłucnej, jakie są jego objawy, jak długo może trwać i jak można je leczyć.

Co to jest zapalenie opłucnej? Przyczyny

Zapalenie opłucnej jest stanem zapalnym opłucnej, który często występuje w wyniku infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Może się również rozwijać po urazach klatki piersiowej, wystąpieniu płynu w opłucnej lub jako objaw powikłań innych chorób.

Najczęstszą przyczyną zapalenia opłucnej jest bakteria Streptococcus pneumoniae, znana również jako pneumokok. Inne bakterie, takie jak Staphylococcus aureus, mogą również być odpowiedzialne za wystąpienie zapalenia opłucnej. Wirusy, takie jak wirus grypy, mogą również powodować ten stan zapalny.

Objawy zapalenia opłucnej

Objawy zapalenia opłucnej mogą się różnić w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Poniżej wymieniono najczęstsze objawy tego stanu zapalnego:

 • Ból w klatce piersiowej, który może być nasilony podczas głębokiego oddychania lub kaszlu.
 • Trudności w oddychaniu, które mogą występować podczas wdechu lub wydechu.
 • Suchość w ustach i podgorączkowy stan.
 • Kaszel, który może być suchy lub mokry.
 • Osłabienie i zmęczenie.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, powinieneś skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy.

Zapalenie opłucnej - ile trwa?

Czas trwania zapalenia opłucnej może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak przyczyna, ogólny stan zdrowia, odpowiedź na leczenie i indywidualne predyspozycje pacjenta. W większości przypadków leczenie zapalenia opłucnej przynosi ulgę w ciągu kilku dni do kilku tygodni.

Jednak czasami zapalenie opłucnej może być przewlekłe lub nawracające, co oznacza, że objawy mogą utrzymywać się przez dłuższy czas lub zdarzać się ponownie. Jeśli zapalenie opłucnej utrzymuje się przez dłużej niż 4-6 tygodni, należy skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Jak leczyć zapalenie opłucnej?

Leczenie zapalenia opłucnej zależy od przyczyny i ciężkości choroby. W większości przypadków, leczenie obejmuje:

 • Antybiotyki - w przypadku zapalenia opłucnej wywołanego infekcją bakteryjną, lekarz może przepisać antybiotyk. Ważne jest, aby przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli poczujesz się lepiej po kilku dniach. Należy dokończyć cały cykl leczenia, aby zapobiec nawrotowi infekcji.
 • Leki przeciwzapalne - lekarz może również przepisać leki przeciwzapalne, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.
 • Leczenie objawowe - dodatkowe leki przeciwbólowe mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu w klatce piersiowej i ulgi w oddychaniu.
 • Odpoczynek i ciepło - ważne jest, aby odpoczywać i unikać wysiłku fizycznego, aby dać organizmowi czas na wyzdrowienie. Dodatkowo, aplikacja na klatkę piersiową ciepłego kompresu może przynieść ulgę.

W niektórych przypadkach, gdy zapalenie opłucnej jest powikłane lub nawracające, może być konieczne hospitalizacja i leczenie szpitalne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Powikłania zapalenia opłucnej 

Powikłania zapalenia opłucnej mogą wpływać na wiele różnych układów i narządów w organizmie. Jednym z najpowszechniejszych powikłań jest wysiękowe zapalenie opłucnej, które polega na gromadzeniu się płynu w jamie opłucnej, utrudniając oddychanie. Innym powikłaniem może być ropień opłucnej, który powstaje w wyniku zakażenia bakteryjnego i objawia się stanem zapalnym opłucnej oraz gromadzeniem się ropy w jamie opłucnej. Ponadto, zapalenie opłucnej może prowadzić do powstawania zrostów między opłucną płucną a opłucną ścienną, co powoduje ograniczenie ruchomości płuca. Inne powikłania to np. zakrzepica żył głębokich, niewydolność oddechowa, niedotlenienie tkanek czy sepsa. Istotne jest szybkie rozpoznanie i leczenie zapalenia opłucnej, aby uniknąć powikłań lub zminimalizować ich skutki. Regularne szczepienie przeciwko pneumokokom, haemophilus influenzae typu b, a także przestrzeganie zasad higieny rąk i higieny ogólnej mogą pomóc w zapobieganiu zapaleniu opłucnej i powikłaniom z nią związanym. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca