Zapalenie mózgu - Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania po kleszczowym zapaleniu mózgu

Zapalenie mózgu - Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania po kleszczowym zapaleniu mózgu

Zapalenie mózgu może mieć różne objawy i powodować różne powikłania. Kleszczowe zapalenie mózgu i występujące objawy. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - objawy choroby. Sprawdź.

Zapalenie mózgu - kleszczowe zapalenie mózgu, rodzaje zapalenia, powikłanie

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu, który powoduje objawy takie jak ból głowy, gorączka, dezorientacja i drgawki. Może wystąpić po infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a także może być spowodowane przez niektóre leki, a także po ukąszeniu kleszcza.

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu.

Może być spowodowane infekcją lub inną reakcją immunologiczną, taką jak reakcja na szczepienie. W większości przypadków zapalenie mózgu jest wywoływane przez wirusy lub bakterie dostające się do organizmu przez nos lub usta, gdzie przemieszczają się do mózgu przez tkankę nerwową w nosie i gardle (nosogardziel). W rzadkich przypadkach zapalenie mózgu może być spowodowane przez pasożyty, takie jak toksoplazmoza (wywoływana przez Toxoplasma gondii), borelioza (wywoływana przez Borrelia burgdorferi) i malaria (wywoływana przez Plasmodium falciparum).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie mózgu – przyczyny i rodzaje

Zapalenie mózgu, znane również jako encefalitis, jest stanem zapalnym mózgu, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Przyczyny zapalenia mózgu mogą obejmować wirusowe, bakteryjne lub grzybicze infekcje, które przenikają do mózgu i wywołują reakcję zapalną. Wirusowe zapalenie mózgu jest najczęstszym rodzajem i może być spowodowane wirusami takimi jak HSV (herpes simplex), WNV (West Nile) czy wirus ospy wietrznej i półpaśca. Inne przyczyny to zakażenia bakteryjne, takie jak borelioza czy kiła, a także niektóre pasożyty i grzyby. W zależności od czynnika wywołującego, objawy i przebieg zapalenia mózgu mogą się różnić, dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie tej choroby.

Objawy zależą od przyczyny infekcji

Objawy różnią się w zależności od rodzaju zapalenia mózgu. Najczęstsze objawy to gorączka, ból głowy i sztywność karku. W niektórych przypadkach osoba może doświadczyć drgawek lub stracić przytomność. W rzadkich przypadkach zapalenie mózgu może prowadzić do śmierci.

Główne rodzaje zapalenia mózgu to wirusowe i bakteryjne - wirusowe zapalenie mózgu

Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia mózgu. Pierwszy z nich jest wirusowy, a drugi bakteryjny. Oba mogą być poważne i śmiertelne, ale wirusowe zapalenie mózgu występuje znacznie częściej niż bakteryjne.

Wirusowe zapalenie mózgu zwykle występuje po ukąszeniu przez komara lub kleszcza, który przenosi wirusa do organizmu; może być również przenoszone przez odchody gryzoni lub kontakt z zanieczyszczoną wodą. Bakterie wywołujące zapalenie mózgu mogą dostać się do organizmu poprzez muchy, które wylądowały na krowim łajnie zawierającym bakterie (takie jak Escherichia coli) lub po prostu poprzez wdychanie cząstek kurzu zawierających szczątki tych organizmów na gruntach rolnych, gdzie są one obecne w dużych ilościach z powodu odchodów bydła rozrzucanych na pola podczas prac uprawowych, takich jak orka lub nawożenie upraw roztworami gnojowicy wykonanymi z wydalin zwierzęcych (które zawierają duże ilości E. coli).

Infekcje bakteryjne, które mogą powodować zapalenie mózgu

to :

 • Mycoplasma pneumoniae,
 • Borrelia burgdorferi (borelioza),
 • Chlamydia pneumonia,
 • Legionella pneumophila,
 • Anaplasma phagocytophilum,
 • Francisella tularensis (tularemia),
 • Leptospira interrogans (leptospiroza),
 • Brucella species
 • Listeria monocytogenes.

Zapalenie opon mózgowych – profilaktyka

Aby zapobiec zapaleniu opon mózgowych, istnieje kilka skutecznych środków zapobiegawczych. Jedną z najważniejszych metod profilaktycznych jest szczepienie przeciwko najczęstszym czynnikom infekcyjnym, takim jak meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B. Regularne szczepienia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się choroby. Ponadto, unikanie kontaktu z osobami z zakażeniem opon mózgowych, częste mycie rąk, utrzymywanie higieny osobistej i unikanie dzielenia się przedmiotami osobistymi mogą również pomóc w zapobieganiu infekcjom. Świadomość objawów zapalenia opon mózgowych i natychmiastowe zgłaszanie się do lekarza w przypadku podejrzenia infekcji jest kluczowe dla szybkiego rozpoznania i leczenia.

Podsumowanie

Zapalenie mózgu może być stanem zagrażającym życiu. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś z twojej rodziny ma zapalenie mózgu, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby leczenie mogło rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca