bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Zapalenie mózgu - Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania po kleszczowym zapaleniu mózgu

Blog healthcare

Zapalenie mózgu - Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Powikłania po kleszczowym zapaleniu mózgu

Zapalenie mózgu może mieć różne objawy i powodować różne powikłania. Kleszczowe zapalenie mózgu i występujące objawy. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - objawy choroby. Sprawdź.

Spis treści

 1. Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Zapalenie mózgu – przyczyny i rodzaje
 4. Objawy zależą od przyczyny infekcji
 5. Główne rodzaje zapalenia mózgu to wirusowe i bakteryjne - wirusowe zapalenie mózgu
 6. Infekcje bakteryjne, które mogą powodować zapalenie mózgu
 7. Zapalenie opon mózgowych – profilaktyka
 8. Podsumowanie
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Zapalenie mózgu - kleszczowe zapalenie mózgu, rodzaje zapalenia, powikłanie

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu, który powoduje objawy takie jak ból głowy, gorączka, dezorientacja i drgawki. Może wystąpić po infekcji wirusowej lub bakteryjnej, a także może być spowodowane przez niektóre leki, a także po ukąszeniu kleszcza.

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu

Zapalenie mózgu to ostry stan zapalny mózgu.

Może być spowodowane infekcją lub inną reakcją immunologiczną, taką jak reakcja na szczepienie. W większości przypadków zapalenie mózgu jest wywoływane przez wirusy lub bakterie dostające się do organizmu przez nos lub usta, gdzie przemieszczają się do mózgu przez tkankę nerwową w nosie i gardle (nosogardziel). W rzadkich przypadkach zapalenie mózgu może być spowodowane przez pasożyty, takie jak toksoplazmoza (wywoływana przez Toxoplasma gondii), borelioza (wywoływana przez Borrelia burgdorferi) i malaria (wywoływana przez Plasmodium falciparum).

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie mózgu – przyczyny i rodzaje

Zapalenie mózgu, znane również jako encefalitis, jest stanem zapalnym mózgu, który może być spowodowany różnymi czynnikami. Przyczyny zapalenia mózgu mogą obejmować wirusowe, bakteryjne lub grzybicze infekcje, które przenikają do mózgu i wywołują reakcję zapalną. Wirusowe zapalenie mózgu jest najczęstszym rodzajem i może być spowodowane wirusami takimi jak HSV (herpes simplex), WNV (West Nile) czy wirus ospy wietrznej i półpaśca. Inne przyczyny to zakażenia bakteryjne, takie jak borelioza czy kiła, a także niektóre pasożyty i grzyby. W zależności od czynnika wywołującego, objawy i przebieg zapalenia mózgu mogą się różnić, dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie i leczenie tej choroby.

Objawy zależą od przyczyny infekcji

Objawy różnią się w zależności od rodzaju zapalenia mózgu. Najczęstsze objawy to gorączka, ból głowy i sztywność karku. W niektórych przypadkach osoba może doświadczyć drgawek lub stracić przytomność. W rzadkich przypadkach zapalenie mózgu może prowadzić do śmierci.

Główne rodzaje zapalenia mózgu to wirusowe i bakteryjne - wirusowe zapalenie mózgu

Istnieją dwa główne rodzaje zapalenia mózgu. Pierwszy z nich jest wirusowy, a drugi bakteryjny. Oba mogą być poważne i śmiertelne, ale wirusowe zapalenie mózgu występuje znacznie częściej niż bakteryjne.

Wirusowe zapalenie mózgu zwykle występuje po ukąszeniu przez komara lub kleszcza, który przenosi wirusa do organizmu; może być również przenoszone przez odchody gryzoni lub kontakt z zanieczyszczoną wodą. Bakterie wywołujące zapalenie mózgu mogą dostać się do organizmu poprzez muchy, które wylądowały na krowim łajnie zawierającym bakterie (takie jak Escherichia coli) lub po prostu poprzez wdychanie cząstek kurzu zawierających szczątki tych organizmów na gruntach rolnych, gdzie są one obecne w dużych ilościach z powodu odchodów bydła rozrzucanych na pola podczas prac uprawowych, takich jak orka lub nawożenie upraw roztworami gnojowicy wykonanymi z wydalin zwierzęcych (które zawierają duże ilości E. coli).

Infekcje bakteryjne, które mogą powodować zapalenie mózgu

to :

 • Mycoplasma pneumoniae,
 • Borrelia burgdorferi (borelioza),
 • Chlamydia pneumonia,
 • Legionella pneumophila,
 • Anaplasma phagocytophilum,
 • Francisella tularensis (tularemia),
 • Leptospira interrogans (leptospiroza),
 • Brucella species
 • Listeria monocytogenes.

Zapalenie opon mózgowych – profilaktyka

Aby zapobiec zapaleniu opon mózgowych, istnieje kilka skutecznych środków zapobiegawczych. Jedną z najważniejszych metod profilaktycznych jest szczepienie przeciwko najczęstszym czynnikom infekcyjnym, takim jak meningokoki, pneumokoki i Haemophilus influenzae typu B. Regularne szczepienia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania i rozprzestrzeniania się choroby. Ponadto, unikanie kontaktu z osobami z zakażeniem opon mózgowych, częste mycie rąk, utrzymywanie higieny osobistej i unikanie dzielenia się przedmiotami osobistymi mogą również pomóc w zapobieganiu infekcjom. Świadomość objawów zapalenia opon mózgowych i natychmiastowe zgłaszanie się do lekarza w przypadku podejrzenia infekcji jest kluczowe dla szybkiego rozpoznania i leczenia.

Podsumowanie

Zapalenie mózgu może być stanem zagrażającym życiu. Jeśli podejrzewasz, że ty lub ktoś z twojej rodziny ma zapalenie mózgu, ważne jest, aby natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską, aby leczenie mogło rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz