Wrzody żołądka: Diagnoza, czynniki ryzyka i terapia. Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – rokowania. Wrzody żołądka i dwunastnicy: przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej  

Wrzody żołądka: Diagnoza, czynniki ryzyka i terapia. Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – rokowania. Wrzody żołądka i dwunastnicy: przyczyny, objawy i leczenie choroby wrzodowej  

Wrzody żołądka to powszechna choroba przewodu pokarmowego, która może powodować wiele dolegliwości. W artykule dowiesz się, czym są wrzody żołądka, jak są diagnozowane, jakie są przyczyny tej choroby, jakie objawy się pojawiają i jakie są metody leczenia.

Co to są wrzody żołądka?

Wrzody żołądka są bolesnymi owrzodzeniami lub ubytkami na błonie śluzowej żołądka. Są wynikiem zaburzeń równowagi między kwasem solnym a innymi naturalnymi obronnymi mechanizmami żołądka. Często występują w obrębie żołądka, przewodu pokarmowego i dwunastnicy.

Diagnozowanie wrzodów żołądka

Diagnoza wrzodów żołądka jest oparta na kilku różnych metodach. Jedną z najpowszechniejszych metod jest gastroskopia, która polega na wprowadzeniu elastycznego endoskopu przez gardło do żołądka. Podczas tego badania lekarz może ocenić stan błony śluzowej żołądka i zidentyfikować ewentualne wrzody. Inną metodą diagnozy jest test na obecność Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za większość przypadków wrzodów żołądka.

Wrzody żołądka - przyczyny

Główną przyczyną wrzodów żołądka jest infekcja bakterią Helicobacter pylori. Ta bakteria osadza się na błonie śluzowej żołądka i uszkadza ją, powodując powstawanie wrzodów. Oprócz tego, niektóre leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą prowadzić do wystąpienia wrzodów. Inne czynniki, takie jak nadmiar stresu w pracy, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i niezdrowa dieta, również mogą przyczynić się do powstania wrzodów żołądka.

Choroba wrzodowa - objawy

Objawy wrzodów żołądka mogą się różnić, jednak najczęstszym objawem jest ból w nadbrzuszu. Ból ten może być uczuciem pieczenia, którego nasilenie może być różne - od łagodnego do bardzo silnego. Inne objawy to:

 • Zgaga
 • Nudności
 • Wymioty krwi
 • Czarne, smoliste stolce
 • Wzrost utraty masy ciała

Ważne jest, aby zauważyć, że niektóre wrzody mogą być całkowicie bezobjawowe i mogą zostać odkryte dopiero podczas rutynowego badania gastroskopowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie wrzodów żołądka

Leczenie wrzodów żołądka ma na celu zarówno łagodzenie objawów, jak i zapobieganie dalszemu uszkodzeniu błony śluzowej żołądka. W większości przypadków stosuje się farmakoterapię, która obejmuje leki przeciwbakteryjne do zwalczania Helicobacter pylori oraz leki hamujące wydzielanie kwasu solnego. Chirurgiczne leczenie jest stosowane tylko w ciężkich przypadkach wrzodów, które nie reagują na farmakoterapię.

Ponadto, pacjenci z wrzodami żołądka powinni wprowadzić zmiany w stylu życia, takie jak unikanie palenia papierosów i alkoholu, zmniejszenie stresu oraz stosowanie zdrowej diety. Unikanie przyprawionych, tłustych i pikantnych potraw może pomóc w łagodzeniu objawów.

Wrzody żołądka to poważna choroba, która wymaga diagnozy i leczenia przez wyszkolony personel medyczny. Jeśli doświadczasz jakichkolwiek objawów sugerujących wrzody żołądka, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią diagnozę i leczenie.

Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy – objawy

Wrzody żołądka i dwunastnicy, znane także jako owrzodzenia trawienne lub owrzodzenia wrzodowe, są uszkodzeniami błony śluzowej żołądka (wrzody żołądka) lub dwunastnicy (wrzody dwunastnicy). Objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą być podobne, choć miejsce ich występowania jest różne. Oto typowe objawy tych wrzodów:

1. Ból brzucha: Najbardziej charakterystycznym objawem wrzodów jest ból brzucha. Ten ból może występować na różnych poziomach ciężkości i może mieć charakter piekący, kłujący lub tępy. Ból często występuje w okolicach nadbrzusza, zazwyczaj w środkowej części lub nieco poniżej żeber.

2. Spalanie lub zgaga: Wrzody żołądka mogą powodować uczucie pieczenia lub zgagi, które wędrują ku górze po przełyku. Jest to wynikiem przepływania kwasu żołądkowego do przełyku.

3. Nudności i wymioty: Wrzody mogą prowadzić do uczucia nudności i wymiotów, zwłaszcza po posiłkach.

4. Utrata masy ciała: W niektórych przypadkach osoby cierpiące na owrzodzenia wrzodowe mogą tracić na wadze z powodu trudności w jedzeniu z powodu bólu i innych objawów.

5. Zmiany w rytmie wypróżnień: Wrzody mogą wpłynąć na rytm wypróżnień, prowadząc do biegunki lub zaparcia.

6. Krwawe wymioty lub czarne stolce: Jeśli wrzód krwawi, może prowadzić do krwawych wymiotów lub czarnych stolców, co może wskazywać na krwawienie w przewodzie pokarmowym.

7. Zmęczenie: Krwawienie lub przewlekłe bóle brzucha mogą prowadzić do zmęczenia i osłabienia.

8. Skomplikowane przypadki: W niektórych przypadkach wrzody mogą prowadzić do powikłań, takich jak perforacja (przebicie), zwężenie żołądka lub dwunastnicy, lub infekcja Helicobacter pylori, która jest często związana z występowaniem wrzodów.

Warto zaznaczyć, że objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy mogą być podobne do objawów innych schorzeń układu pokarmowego, takich jak zapalenie żołądka czy refluks żołądkowo-przełykowy (GERD). Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów trawiennych. Lekarz będzie mógł zlecić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak endoskopia, aby potwierdzić diagnozę i zaplanować odpowiednie leczenie. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do poważnych powikłań, dlatego też wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca