Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy i leczenie u ludzi, postępowanie. Co to jest włośnica (zarażenie Trichinella)? 

Włośnica: Objawy, leczenie i skuteczne metody zapobiegania. Włośnica – objawy i leczenie u ludzi, postępowanie. Co to jest włośnica (zarażenie Trichinella)? 

Włośnica jest jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych na świecie. Choroba ta powoduje poważne problemy zdrowotne u jej ofiar, zwłaszcza w krajach o słabych systemach ochrony zdrowia. W tym artykule opiszemy, co to jest włośnica, jakie są jej przyczyny i jakie objawy daje, a także jak ją leczyć oraz jakie istnieją skuteczne metody zapobiegania tej chorobie.

Co to jest włośnica?

Włośnica to choroba pasożytnicza, którą powoduje mikroskopijny robak - motylica jelitowa (Ascaris lumbricoides). Motylica jest jednym z najczęściej występujących pasożytów człowieka, dotykającym ludzi na całym świecie, ale szczególnie często występującym w krajach rozwijających się, gdzie warunki sanitarno-higieniczne nie są wystarczająco dobre.

Włośnica - choroba - przyczyny

Włośnica jest chorobą, która rozwija się z powodu zjedzenia jaj pasożyta zawartych w skażonym jedzeniu lub wodzie. Jaja pasożyta przechodzą przez trawienie w żołądku i jelicie, po czym rozwijają się w postaci larw, które migrują przez różne części ciała, w tym przez płuca. Następnie migrują do gardła i są połykane, wracając na swe dalsze etapy rozwoju do jelita cienkiego, gdzie ulegają dojrzałej fazie.

Włośnica - objawy

Wczesne objawy włośnicy są zwykle łagodne i niejednoznaczne. Pierwsze symptomy, takie jak biegunka, bóle brzucha lub nudności, są często mylnie kojarzone z innymi schorzeniami. Później, gdy robaki dalszych faz rozwoju przemieszczają się kanałami żółciowymi, jelitami, gardłem czy oskrzelami, pojawiają się dodatkowe objawy, takie jak napady kaszlu, duszność, nudności, wymioty i wzdęcia. W przypadku dużych robaków, często stwierdza się niedrożność jelit i ich wrzodzenie.

Włośnica - Leczenie włośnicy

Leczenie włośnicy zależy od stopnia jej zaawansowania. Wczesna diagnoza i leczenie jest kluczowe, ponieważ zaawansowane stadia choroby wymagają bardziej intensywnych terapii. Jeśli podejrzewasz, że masz włośnicę, należy natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, aby zdiagnozować i leczyć chorobę.

Leczenie konwencjonalne włośnicy

Leczenie konwencjonalne opiera się na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych, takich jak albendazol, mebendazol czy pirantel. Te leki pozwalają wydalić robaki z układu pokarmowego poprzez zaburzenie ich metabolizmu i uszkodzenie ich błon komórkowych. Leczenie należy przeprowadzać pod kontrolą lekarza, który zadecyduje o odpowiedniej dawce leku i czasie jego stosowania.

Włośnica - leczenie ziołami na pasożyty

Istnieją również metody leczenia włośnicy ziołami. Niektóre rośliny, takie jak czosnek czy korzeń tataraku, posiadają właściwości przeciwpasożytnicze, które pomagają zwalczyć zarówno larwy, jak i dojrzałe stadia pasożyta. Warto jednak pamiętać, że ziołowe leczenie należy prowadzić pod stałą kontrolą lekarza lub specjalisty od ziół.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Skuteczne metody na zapobieganie włośnicy

Najlepszym sposobem zapobiegania włośnicy jest unikanie skażonych pokarmów i wody. Należy dbać o higienę osobistą, szczególnie w okresie kiedy choroba jest szczególnie powszechna. Wazną rolę w profilaktyce odgrywa mycie rąk przed posiłkami, po wyjściu z toalety, a także przed przystąpieniem do pracy w kuchni. Upewnij się, że regularnie dezynfekujesz powierzchnie, z którymi często masz kontakt, takie jak klamki, kraniki, drzwi itp.

Powikłania włośnicy

Włośnica, znana również jako sepsa (septicaemia), to poważna infekcja bakteryjna, która może prowadzić do wielu powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio leczona. Włośnica występuje, gdy bakterie dostają się do krwiobiegu i rozprzestrzeniają się po całym ciele, co może prowadzić do uszkodzenia narządów i funkcji życiowych. Poniżej przedstawiam niektóre z potencjalnych powikłań włośnicy:

 1. Rozszerzone naczynia krwionośne: W wyniku reakcji zapalnej w organizmie, naczynia krwionośne mogą się rozszerzać, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. To może prowadzić do wstrząsu septycznego, który jest stanem zagrożenia życia.
 2. Niewydolność narządów: Włośnica może prowadzić do uszkodzenia narządów, takich jak serce, płuca, wątroba, nerki i inne. Niewydolność tych narządów może wymagać leczenia szpitalnego, w tym wspomagania oddechu, dializy nerkowej lub innych procedur medycznych.
 3. Zaburzenia krzepnięcia krwi: Sepsa może prowadzić do zakłóceń w procesie krzepnięcia krwi, co zwiększa ryzyko krwawienia lub zakrzepów.
 4. Zespół niewydolności wielonarządowej (MODS): Jest to bardzo poważne powikłanie włośnicy, w którym dochodzi do niewydolności wielu narządów jednocześnie. MODS jest stanem życia zagrożonym i często prowadzi do zgonu pacjenta.
 5. Zakażenia wtórne: Włośnica osłabia układ odpornościowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń wtórnych, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia lub infekcje układu moczowego.
 6. Utrata kończyn lub tkanek: W ciężkich przypadkach włośnicy może dojść do martwicy tkanek lub gangreny, co może wymagać amputacji kończyn lub innych procedur chirurgicznych.
 7. Trwałe uszkodzenia narządów: Nawet jeśli pacjent przeżyje włośnicę, to mogą wystąpić trwałe uszkodzenia narządów, które mogą prowadzić do przewlekłych problemów zdrowotnych.
 8. Zaburzenia neurologiczne: Włośnica może wpływać na funkcje mózgu, co może prowadzić do zaburzeń neurologicznych, takich jak dezorientacja, zaburzenia świadomości lub drgawki.

Ważne jest, aby włośnica była diagnozowana i leczona jak najszybciej. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i utrzymaniu stabilności pacjenta. W przypadku ciężkich powikłań konieczna może być intensywna opieka szpitalna na oddziale intensywnej terapii. Wczesna diagnoza i leczenie znacząco poprawiają szanse pacjenta na przeżycie i uniknięcie poważnych powikłań.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca