Wirus mononukleozy zakaźnej - objawy i leczenie u dorosłych i dzieci. Objawy mononukleozy u dzieci, co warto wiedzieć? Objawy choroby, diagnostyka u dzieci i dorosłych

Wirus mononukleozy zakaźnej - objawy i leczenie u dorosłych i dzieci. Objawy mononukleozy u dzieci, co warto wiedzieć? Objawy choroby, diagnostyka u dzieci i dorosłych

Sprawdź wszystkie najważniejsze informajce o chorobie pocałunku

Wirus mononukleozy zakaźnej - objawy i leczenie u dorosłych i dzieci

Wirus mononukleozy zakaźnej jest powszechnym patogenem, który powoduje ostrą infekcję wirusową układu oddechowego. Choroba ta jest najczęściej diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych. Wirus mononukleozy zakaźnej przenosi się drogą kropelkową z wydzielinami zakażonej osoby. Istnieją określone objawy charakterystyczne dla tej infekcji, ale ich nasilenie może się różnić w zależności od wieku pacjenta. Jak rozpoznać i leczyć mononukleozę zakaźną? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Mononukleoza - co to?

Mononukleoza zakaźna, zwana potocznie "chorobą pocałunku", to infekcja wywoływana przez wirusa Epsteina-Barr (EBV). Wirus ten jest szeroko rozpowszechniony w populacji i przeważnie przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt z wydzielinami zakażonej osoby. Mononukleoza jest najczęściej diagnozowana u młodych dorosłych, ale również występuje u dzieci.

Mononukleoza - objawy

Objawy mononukleozy mogą się różnić w zależności od wieku pacjenta i ogólnego stanu jego zdrowia. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, które można zaobserwować u większości pacjentów z wirusem mononukleozy zakaźnej.

Mononukleoza u dorosłego - objawy

U dorosłych objawy mononukleozy mogą być bardziej nasilone i dłużej trwać niż u dzieci. Typowe objawy mononukleozy u dorosłych to:

 • wysoka gorączka;
 • silny ból gardła;
 • obrzęk węzłów chłonnych w okolicach szyi i pach;
 • osłabienie i zmęczenie;
 • powiększenie wątroby i śledziony;
 • wysypka na skórze.

Mononukleoza u dzieci - objawy

U dzieci mononukleoza zakaźna może przebiegać łagodniej niż u dorosłych. Objawy mononukleozy u dzieci mogą obejmować:

 • gorączkę;
 • ból gardła;
 • obrzęk węzłów chłonnych;
 • osłabienie i zmęczenie;
 • brak apetytu;
 • nieżyt nosa

Należy pamiętać, że objawy mononukleozy zakaźnej u dzieci mogą być łagodne lub całkowicie bezobjawowe.

Mononukleoza - diagnostyka

Diagnostyka mononukleozy zakaźnej opiera się na badaniu lekarskim, analizie objawów oraz wykrywaniu wirusa EBV w próbkach, takich jak krew lub ślinianki. Lekarz może poprosić o wykonanie badań, takich jak:

 • morfologia krwi;
 • testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała przeciwko wirusowi EBV.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Mononukleoza - leczenie

Nie istnieje specyficzne leczenie mononukleozy zakaźnej, ponieważ jest to wirusowa infekcja, która zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W czasie choroby ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego odpoczynku i nawodnienia.

W leczeniu objawowym stosuje się:

 • leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, w celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu gardła;
 • płukanki do gardła i spraye przeciwbólowe, aby łagodzić ból gardła;
 • unikanie działalności fizycznej, która może prowadzić do urazów śledziony.

W przypadku powikłań lub nasilonych objawów, lekarz może zalecić dalszą ocenę i indywidualne leczenie na podstawie specyficznych potrzeb pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca