mgr Bożena Heller
autor artykułuWirus mononukleozy zakaźnej - objawy i leczenie u dorosłych i dzieci
Wirus mononukleozy zakaźnej jest powszechnym patogenem, który powoduje ostrą infekcję wirusową układu oddechowego. Choroba ta jest najczęściej diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych. Wirus mononukleozy zakaźnej przenosi się drogą kropelkową z wydzielinami zakażonej osoby. Istnieją określone objawy charakterystyczne dla tej infekcji, ale ich nasilenie może się różnić w zależności od wieku pacjenta. Jak rozpoznać i leczyć mononukleozę zakaźną? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Mononukleoza - co to?
Mononukleoza zakaźna, zwana potocznie "chorobą pocałunku", to infekcja wywoływana przez wirusa Epsteina-Barr (EBV). Wirus ten jest szeroko rozpowszechniony w populacji i przeważnie przenosi się drogą kropelkową lub przez kontakt z wydzielinami zakażonej osoby. Mononukleoza jest najczęściej diagnozowana u młodych dorosłych, ale również występuje u dzieci.
Mononukleoza - objawy
Objawy mononukleozy mogą się różnić w zależności od wieku pacjenta i ogólnego stanu jego zdrowia. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów, które można zaobserwować u większości pacjentów z wirusem mononukleozy zakaźnej.
Mononukleoza u dorosłego - objawy
U dorosłych objawy mononukleozy mogą być bardziej nasilone i dłużej trwać niż u dzieci. Typowe objawy mononukleozy u dorosłych to:
- wysoka gorączka;
- silny ból gardła;
- obrzęk węzłów chłonnych w okolicach szyi i pach;
- osłabienie i zmęczenie;
- powiększenie wątroby i śledziony;
- wysypka na skórze.
Mononukleoza u dzieci - objawy
U dzieci mononukleoza zakaźna może przebiegać łagodniej niż u dorosłych. Objawy mononukleozy u dzieci mogą obejmować:
- gorączkę;
- ból gardła;
- obrzęk węzłów chłonnych;
- osłabienie i zmęczenie;
- brak apetytu;
- nieżyt nosa
Należy pamiętać, że objawy mononukleozy zakaźnej u dzieci mogą być łagodne lub całkowicie bezobjawowe.
Mononukleoza - diagnostyka
Diagnostyka mononukleozy zakaźnej opiera się na badaniu lekarskim, analizie objawów oraz wykrywaniu wirusa EBV w próbkach, takich jak krew lub ślinianki. Lekarz może poprosić o wykonanie badań, takich jak:
- morfologia krwi;
- testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała przeciwko wirusowi EBV.
Mononukleoza - leczenie
Nie istnieje specyficzne leczenie mononukleozy zakaźnej, ponieważ jest to wirusowa infekcja, która zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. W czasie choroby ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniego odpoczynku i nawodnienia.
W leczeniu objawowym stosuje się:
- leki przeciwgorączkowe, takie jak paracetamol, w celu obniżenia gorączki i złagodzenia bólu gardła;
- płukanki do gardła i spraye przeciwbólowe, aby łagodzić ból gardła;
- unikanie działalności fizycznej, która może prowadzić do urazów śledziony.
W przypadku powikłań lub nasilonych objawów, lekarz może zalecić dalszą ocenę i indywidualne leczenie na podstawie specyficznych potrzeb pacjenta.