Trening push-pull - kiedy wybrać ten rodzaj treningu? Zasady treningu Push Pull Legs (PPL). Trening push pull dla początkujących. Trening PUSH-PULL - zasady i plan treningowy 

Trening push-pull - kiedy wybrać ten rodzaj treningu? Zasady treningu Push Pull Legs (PPL). Trening push pull dla początkujących. Trening PUSH-PULL - zasady i plan treningowy 

Coraz więcej osób decyduje się na trening push-pull. Co to takiego? To metoda treningowa, którą stosują przede wszystkim osoby, które chcą wypracować równowagę mięśniową. W artykule dowiesz się, czym jest trening push-pull, jak wygląda efektywny plan na 4 dni treningowe oraz w jakich sytuacjach warto wybrać tę metodę. Przygotowaliśmy też porady dla średniozaawansowanych oraz dla zaawansowanych.

Trening push-pull - czym jest i kiedy warto go zastosować?

Trening push-pull to metoda treningowa, która zakłada, że ćwiczenia są wykonywane przez pary mięśni: push - to naciskanie lub pchanie (np. wyciskanie sztangielek), a pull - to przyciąganie (np. ćwiczenia na drążku podchwytem).

W treningu push-pull kluczowe znaczenie ma równowaga między siłą mięśni naciskających (push) i pociągających (pull). W rezultacie uzyskujemy wymarzoną harmonię figury oraz ograniczamy ryzyko urazów stawów.

Wykorzystanie tej metody treningowej dotyczy nie tylko osób trenujących siłowo, ale także kulturystów i wszystkich, którzy chcą ulepszyć swoją sylwetkę i zdrowie.

Trening push-pull 4 dni - efektywny plan treningowy

Plan treningowy wykorzystujący metodę push-pull na 4 dni to:

 • Dzień 1: Push exercises (przednie mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, barki, trójgłowe ramienia)
 • Dzień 2: Pull exercises (plecy, grzbiet, mięsień dwugłowy ramienia)
 • Dzień 3: Off
 • Dzień 4: Push exercises (górna część klatki piersiowej, tricepsy, barki, trójgłowe ramiona)
 • Dzień 5: Pull exercises (mięśnie bicepsów, przedramion, mięśnie skośne brzucha)
 • Dzień 6: Off
 • Dzień 7: Off

Push-pull trening - kiedy wybrać tę metodę?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależy to przede wszystkim od twoich celów treningowych i indywidualnych możliwości.

Trening push-pull idealnie sprawdza się w przypadku:

 • chęci poprawy wytrzymałości i zwiększenia siły,
 • wyrównania dysproporcji między mięśniami,
 • ujędrnienia sylwetki,
 • ograniczenia urazów i kontuzji,
 • po prostu w celu urozmaicenia swojego treningu.

Trening push-pull to także świetny sposób, by skupić się na pracy samego ciała, bez użycia ciężarów lub dodatkowego sprzętu treningowego.

Trening push-pull dla średniozaawansowanych - rozwijaj swoje umiejętności i siłę dzięki zaawansowanym ćwiczeniom push i pull

Dla osób, które już trenują, przygotowaliśmy kilka propozycji ćwiczeń push-pull.

Przykładowy trening to:

 • Wyciskanie sztangi na ławce poziomej
 • Podciąganie na drążku
 • Wyciskanie sztangielek w pozycji stojącej
 • Wiosłowanie siedząc ze sztangą
 • Wyciąganie górnego bloku wyciągu dolnego
 • Martwy ciąg do bioder z prostymi nogami
 • Unoszenie hantli bocznie

Podczas treningu push-pull dla średniozaawansowanych warto zwrócić uwagę na liczbę powtórzeń oraz obciążenie. Przykładowo, po około 10 powtórzeniach można zrobić 1-2 seria drop setów, czyli redukując wagi lub zmniejszając ilość powtórzeń, wykonujemy dodatkowe serie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zasady treningu Push Pull Legs (PPL)

Zasady treningu Push Pull Legs (PPL) są skutecznym sposobem na rozwój siły i masy mięśniowej. PPL jest oparty na podziale treningu na trzy dni, w których wykonywane są różne grupy mięśniowe. Pierwszego dnia, zwanej Push, skupiamy się na mięśniach w dole ciała, takich jak klatka piersiowa, triceps i ramiona. Drugiego dnia, w Pull, trenujemy mięśnie w górnej części ciała, takie jak plecy, bicepsy i mięśnie naramienne. Trzeciego dnia, w Legs, skupiamy się na treningu mięśni dolnej części ciała, takich jak uda, pośladki i mięśnie brzucha. Ważne jest, aby każdy trening był zrównoważony i miał odpowiednią ilość wolumenu i intensywności. Dodatkowo, ważna jest również odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń, aby zapobiec kontuzjom. Zasady treningu Push Pull Legs są łatwe do wykonania i dostosowalne do indywidualnych preferencji treningowych. Regularne wykonywanie tych treningów przyniesie widoczne efekty w postaci wzrostu siły i masy mięśniowej. 

Trening push-pull dla zaawansowanych - intensywny program treningowy, który wymaga wyższego stopnia zaawansowania

Osoby, które trenują już jakiś czas i są w stanie wykonać trudniejsze ćwiczenia, mogą zdecydować się na trening push-pull dla zaawansowanych.

Przykładowy trening to:

 • Wyciskanie hantli na ławce poziomej
 • Podciąganie ze sztangą T
 • Pompki na poręczach
 • Wiosłowanie sztangą
 • Wyciąganie dolnego bloku wyciągu górnego ze sztangą
 • Przysiady na jednej nodze
 • Martwy ciąg sumo

Co ważne, warto zacząć od mniejszej liczby powtórzeń (8-10) oraz zmniejszyć obciążenie. Następnie można dokonać progresji do ćwiczeń trudniejszych, powtarzając ćwiczenia 12-15 razy.

Trening push-pull dla zaawansowanych wymaga też wytrzymałości i odporności. Pamiętaj, by nie przeciążać organizmu i słuchać swojego ciała.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca