Trądzik grzybiczy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Czym jest trądzik grzybiczy i jak się go pozbyć?

Trądzik grzybiczy - przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Czym jest trądzik grzybiczy i jak się go pozbyć?

Sprawdź jak pozbyć się trądziku grzybiczego 

Trądzik grzybiczy - jak rozpoznać?

Trądzik grzybiczy to jeden z rodzajów trądziku, który jest spowodowany infekcją grzybiczą. Charakteryzuje się różnymi objawami, które mogą być mylone z tradycyjnym trądzikiem. Istnieją jednak pewne cechy, które mogą pomóc w rozpoznaniu trądziku grzybiczego.

Trądzik grzybiczy - jak wygląda? Cechy charakterystyczne i wygląd trądziku grzybicznego

Trądzik grzybiczy ma nieco inny wygląd niż tradycyjny trądzik. Charakterystycznym objawem są czerwone grudki, które mogą tworzyć się w różnych miejscach na skórze. Często mają one tendencję do łuszczenia się i mogą być swędzące. W przeciwieństwie do zwykłego trądziku, który jest spowodowany nadmierną produkcją łoju, trądzik grzybiczy jest wynikiem infekcji grzybiczej o nazwie Malassezia.

Trądzik grzybiczy na twarzy: jakie są objawy charakterystyczne?

Na twarzy objawy trądziku grzybicznego mogą być bardziej widoczne i uciążliwe. Mogą występować czerwone grudki, które często są tłuste i w strefie T (czyli na czole, nosie i brodzie) skóra staje się bardziej przetłuszczona. Oprócz tego, na skórze mogą pojawić się również białe lub żółte krostki oraz łuski. Swędzenie i pieczenie są również częstymi objawami trądziku grzybicznego.

Trądzik grzybiczy - jak leczyć: jakie są skuteczne metody leczenia trądziku grzybicznego? Leczenie trądziku grzybiczego

Leczenie trądziku grzybiczego polega na zwalczaniu infekcji grzybiczej oraz łagodzeniu objawów. Najlepszym sposobem na leczenie trądziku grzybiczego jest stosowanie specjalnych środków grzybobójczych, które zawierają substancje aktywne, np. ketokonazol czy selen. Są one dostępne w postaci żeli, kremów lub szamponów i mogą być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny skóry. Regularne mycie twarzy delikatnymi środkami myjącymi pomoże pozbyć się nadmiaru łoju i bakterii, które przyczyniają się do rozwoju trądziku grzybicznego. Unikanie substancji drażniących skórę, takich jak alkohol lub silne detergenty, również może pomóc w złagodzeniu objawów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zapalenie mieszków włosowych - leczenie domowe

Zapalenie mieszków włosowych, znane również jako zapalenie mieszków włosowych lub włosogłówki, może być bolesnym i irytującym problemem skórnym. Oto kilka sugerowanych domowych metod łagodzenia objawów i wspomagania procesu leczenia zapalenia mieszków włosowych:

 1. Ciepłe kompresy: Stosowanie ciepłych kompresów może pomóc złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk i ułatwić otwarcie zainfekowanego mieszków włosowego. Możesz użyć ciepłej, ale nie gorącej, wody i delikatnie przykładać kompres do dotkniętych obszarów przez około 15-20 minut kilka razy dziennie.
 2. Higiena: Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią higienę skóry, unikać drapania lub ścierania dotkniętych obszarów. Staraj się unikać długiego noszenia obcisłej odzieży, która może uciskać i podrażniać skórę.
 3. Naturalne środki przeciwzapalne: Aloe vera, maść z nagietka lub krem z rumiankiem mogą pomóc łagodzić podrażnienie i stan zapalny skóry.
 4. Odpoczynek: Daj skórze czas na odpoczynek i gojenie się. Unikaj stosowania silnych kosmetyków czy środków drażniących w obszarze dotkniętym zapaleniem mieszków włosowych.
 5. Unikanie wyciskania: Staraj się nie wyciskać czy przebijać pęcherzyków czy wrzodów, ponieważ może to prowadzić do rozprzestrzeniania się infekcji.
 6. Naturalne antyseptyki: W przypadku zakażenia lub stanu zapalnego, naturalne antyseptyki takie jak olejki eteryczne z drzewa herbacianego czy lawendy mogą pomóc w łagodzeniu objawów. Przed użyciem należy rozcieńczyć olejki eteryczne.
 7. Zdrowa dieta i nawodnienie: Wspieraj swoje zdrowie ogólnie poprzez zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały oraz regularne nawadnianie organizmu.
 8. Unikanie czynników drażniących: Unikaj długotrwałego narażenia na ciasną odzież, potowe czy wilgotne środowisko, które może sprzyjać rozwojowi infekcji.

Trądzik grzybiczy - Malassezia: jak Malassezia przyczynia się do pojawienia się trądziku grzybicznego?

Trądzik grzybiczy jest spowodowany infekcją grzybiczą wywołaną przez drożdże Malassezia, które normalnie występują na ludzkiej skórze. U większości osób obecność Malassezia nie powoduje żadnych objawów. Jednak u osób zwiększona ilość tych drożdży może prowadzić do nadmiernej produkcji łoju i stanu zapalnego skóry, co skutkuje pojawieniem się trądziku grzybiczego.

Lekarze w przypadku podejrzenia trądziku grzybiczego często przeprowadzają badanie mikroskopowe, aby potwierdzić obecność Malassezia na skórze. Badanie to polega na pobraniu próbki skóry i jej zbadaniu pod mikroskopem.

Trądzik grzybiczy jest infekcją grzybiczą, która może być mylona z tradycyjnym trądzikiem. Charakteryzuje się czerwonymi grudkami, łuskami i swędzeniem, zwłaszcza na twarzy. Skuteczne leczenie trądziku grzybiczego polega na stosowaniu specjalnych środków grzybobójczych oraz utrzymaniu odpowiedniej higieny skóry. Ważne jest również rozpoznanie przyczyny trądziku grzybicznego, czyli obecności Malassezia, aby dostosować odpowiednie leczenie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca