Termometr bezdotykowy - jak działa i co warto wiedzieć? Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Jaki termometr bezdotykowy wybrać? 

Termometr bezdotykowy - jak działa i co warto wiedzieć? Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Jaki termometr bezdotykowy wybrać? 

Sprawdź jak działa termometr bezdodtykowy i dlaczego warto go kupić 

Termometr bezdotykowy - co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Termometry bezdotykowe to nowoczesne urządzenia, które umożliwiają dokładny pomiar temperatury bez konieczności kontaktu z ciałem. Są one coraz bardziej popularne zarówno w domowych gospodarstwach, jak i w placówkach medycznych. W tym artykule dowiesz się, jak działają termometry bezdotykowe i jak je wybrać.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać? Poradnik zakupowy

Przed zakupem termometra bezdotykowego istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, zwróć uwagę na dokładność pomiaru. Najlepsze urządzenia oferują pomiar na poziomie ±0,2°C, co jest szczególnie istotne w celu uzyskania wiarygodnych wyników. Kolejnym ważnym aspektem jest szybkość pomiaru - im krótszy czas oczekiwania na wynik, tym większa wygoda użytkowania.

Pamiętaj również o funkcjach dodatkowych, takich jak zapis ostatniego pomiaru, alarm gorączkowy czy możliwość wyboru jednostki temperaturowej. Komfort korzystania z termometra bezdotykowego może być również zwiększony przez wygodny kształt i ergonomiczny design.

Najlepszy termometr bezdotykowy - ranking i rekomendacje

Na rynku istnieje wiele różnych modeli termometrów bezdotykowych, dlatego warto zapoznać się z rankingami i rekomendacjami przed dokonaniem zakupu. Warto skonsultować się z innymi użytkownikami, porównać opinie i oceny konkretnych modeli. Przykładowymi poleceniami popularnych termometrów bezdotykowych są: Braun NTF 3000, Omron Gentle Temp 720, czy Thermofocus 01500A3.

Termometr bezdotykowy medyczny - precyzyjny pomiar temperatury

Termometry bezdotykowe są szczególnie przydatne w placówkach medycznych, gdzie konieczne jest precyzyjne i szybkie określenie temperatury pacjenta. Dzięki technologii bezdotykowego pomiaru na podczerwień, możliwe jest dokładne określenie temperatury ciała bez konieczności kontaktu, co zwiększa higienę i komfort pacjenta. Ponadto, nieinwazyjne pomiary sprawiają, że termometry bezdotykowe są szczególnie polecane do stosowania u niemowląt i małych dzieci.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Opinie o termometrze bezdotykowym - co mówią użytkownicy?

Opinie użytkowników termometrów bezdotykowych często odzwierciedlają ich dobre właściwości i skuteczność. Użytkownicy podkreślają wygodę, łatwość obsługi oraz szybkość pomiaru, które są istotne zwłaszcza w przypadku dzieci. Dodatkowo, wielu użytkowników docenia również higieniczny aspekt pomiarów bezdotykowych, który eliminuje konieczność dezynfekcji termometru po użyciu.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Mierzenie temperatury termometrem bezdotykowym jest stosunkowo proste i bezinwazyjne. Oto kroki, które możesz podjąć, aby dokładnie zmierzyć temperaturę za pomocą takiego termometru:

 1. Przygotowanie termometru: Włącz termometr bezdotykowy, jeśli wymaga to włączenia. Upewnij się, że termometr jest gotowy do użycia zgodnie z instrukcjami producenta.
 2. Znajdź odpowiednią odległość: Termometry bezdotykowe działają na zasadzie pomiaru promieniowania podczerwonego emitowanego przez ciało. Przeważnie musisz utrzymać odległość od kilku centymetrów do kilku centymetrów od ciała osoby, którą mierzysz. Zawsze sprawdź instrukcję obsługi termometru, aby dowiedzieć się, jaka jest odpowiednia odległość.
 3. Wskaźnik celu: Termometry bezdotykowe często posiadają wskaźnik celu, który jest wskazany na skórze osoby, którą mierzysz. Skieruj termometr dokładnie na ten punkt. Zazwyczaj jest to czoło, ale może to być również inna część ciała, np. skronie lub wewnętrzna strona nadgarstka.
 4. Naciśnij przycisk pomiaru: Naciśnij przycisk pomiaru na termometrze. Niektóre modele pozwalają na stałe pomiaru, co oznacza, że możesz przytrzymać przycisk, a termometr będzie skanował obszar pomiaru przez kilka sekund.
 5. Odczekaj na wynik: Termometr bezdotykowy będzie zbierał dane i analizował promieniowanie podczerwone emitowane przez skórę. Po kilku sekundach termometr wyświetli wynik na swoim ekranie.
 6. Odczyt wyniku: Odczytaj wynik pomiaru na wyświetlaczu termometru. Wynik będzie reprezentował temperaturę ciała osoby, którą mierzysz.
 7. Zapisz wynik: Jeśli to pomiar medyczny lub ważny, zapisz wynik pomiaru w celu przyszłej referencji lub przedstawienia go lekarzowi.
 8. Wyłącz termometr: Po zakończeniu pomiaru wyłącz termometr lub postępuj zgodnie z instrukcjami producenta.

Warto pamiętać, że dokładność pomiaru termometrem bezdotykowym może być wpływana przez różne czynniki, takie jak odległość, kąt pomiaru, warunki otoczenia itp. Staraj się przestrzegać zaleceń producenta i korzystać z termometru zgodnie z instrukcją obsługi, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki.

Wady i zalety termometru bezdotykowego

Termometry bezdotykowe mają swoje wady i zalety, które sprawiają, że są odpowiednie w niektórych sytuacjach, ale niekoniecznie we wszystkich. Oto przegląd wad i zalet tego rodzaju termometrów:

Zalety termometrów bezdotykowych:

 1. Bezkontaktowy pomiar: Jedną z głównych zalet termometrów bezdotykowych jest fakt, że pomiar odbywa się bez konieczności kontaktu z ciałem osoby mierzonej. To oznacza, że można mierzyć temperaturę bez zakłócania snu lub spokoju pacjenta, co jest szczególnie przydatne w przypadku dzieci lub chorych.
 2. Higieniczność: Termometry bezdotykowe nie wymagają dezynfekcji między użyciem, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z ciałem. To może być istotne w celu zapewnienia higieny, zwłaszcza w środowiskach medycznych.
 3. Szybki pomiar: Pomiar temperatury termometrem bezdotykowym jest szybki i nie wymaga długiego oczekiwania na wynik. To przydatne w przypadku niemowląt lub niemowląt, którzy mogą być niespokojni.
 4. Bezpieczeństwo: Termometry bezdotykowe nie zawierają substancji toksycznych, takich jak rtęć, która jest obecna w tradycyjnych termometrach rtęciowych.
 5. Wielofunkcyjność: Niektóre modele termometrów bezdotykowych pozwalają na pomiar temperatury ciała oraz przedmiotów, takich jak płyny czy powierzchnie. To sprawia, że są one wszechstronne.

Wady termometrów bezdotykowych:

 1. Cena: Termometry bezdotykowe są często droższe niż tradycyjne termometry elektroniczne.
 2. Dokładność: Dokładność pomiaru może być niższa w porównaniu do tradycyjnych termometrów, szczególnie w przypadku tanich modeli. Niektóre czynniki, takie jak odległość czy warunki otoczenia, mogą wpływać na wynik pomiaru.
 3. Kalibracja: Niektóre termometry bezdotykowe wymagają okresowej kalibracji, aby zachować dokładność. To może być uciążliwe.
 4. Uczulenie na warunki otoczenia: Termometry bezdotykowe mogą być wrażliwe na zmiany warunków otoczenia, takie jak temperatura otoczenia czy obecność źródeł promieniowania podczerwonego.
 5. Wymaga praktyki: Pomimo że obsługa termometru bezdotykowego jest stosunkowo prosta, wymaga pewnej praktyki, aby uzyskać dokładne wyniki, zwłaszcza jeśli pomiar ma być precyzyjny.

Podsumowując, termometry bezdotykowe mają wiele zalet, takich jak bezkontaktowy pomiar czy higieniczność, ale również pewne ograniczenia, takie jak cena czy dokładność. Wybór odpowiedniego termometru zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb, dlatego warto zastanowić się, które cechy są dla ciebie najważniejsze w danym zastosowaniu. 

Podsumowanie

Termometry bezdotykowe są innowacyjnym rozwiązaniem, które umożliwia dokładny i szybki pomiar temperatury bez zbliżania się do ciała. Przed zakupem, warto zwrócić uwagę na dokładność, szybkość i funkcje dodatkowe. Przeglądając rankingi i opinie innych użytkowników, można wybrać najlepszy model dla swoich potrzeb.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca