Terapia falą uderzeniową - na czym polega i jakie daje efekty? Czy zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są bolesne? Czym jest fala uderzeniowa? Jakie są wskazania do zastosowania fali uderzeniowej?

Terapia falą uderzeniową - na czym polega i jakie daje efekty? Czy zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej są bolesne? Czym jest fala uderzeniowa? Jakie są wskazania do zastosowania fali uderzeniowej?

Jak innowacyjne metody terapeutyczne wykorzystujące fale mogą pomóc Ci pozbyć się bólu? Celem tego poradnika jest zapoznanie Cię z jednym z nich - terapią falą uderzeniową. W tym tekście opiszemy jak działa, czym jest oraz jakie efekty można osiągnąć dzięki tej terapii. Przed omówieniem zalet terapii, zaprezentujemy jej istotę i przebieg.

Fala uderzeniowa - czym jest i jak działa?

Fala uderzeniowa to seria impulsów akustycznych o wysokiej energii, które przenikają przez tkanki i skórę, pobudzając procesy regeneracyjne w organizmie. W terapii falą uderzeniową, falę tę generuje się za pomocą specjalnego urządzenia, które umieszcza się bezpośrednio na skórze w miejscu bólu lub kontuzji. Fala przenika przez skórę i tkanki, stymulując gojenie się tkanki miękkiej i redukując stan zapalny wokół urazu.

Cały proces trwa zwykle około 15-20 minut i jest nieszkodliwy, a wraz z postępem technologii coraz bardziej precyzyjny. W czasie terapii pojawić się może lekkie uciskanie lub pulsowanie, lecz nie powinno to wpływać na samopoczucie pacjenta.

Przeciwwskazania do terapii falą uderzeniową - kiedy nie należy z niej korzystać?

Terapia falą uderzeniową wykazuje dużą skuteczność, ale tak jak każda metoda lecznicza, posiada przeciwwskazania. Poniżej przykładowe sytuacje, w których nie należy poddawać się terapii falą uderzeniową:

 • Ciąża: U kobiet w ciąży, terapia falą uderzeniową może zwiększać ryzyko poronień lub wystąpienia wad płodu, dlatego zaleca się unikanie tej metody w czasie ciąży.
 • Ostra skaza krwotoczna: Pacjenci z ostrą skazą krwotoczną nie powinni poddawać się terapii falą uderzeniową, ponieważ może to prowadzić do zaostrzenia objawów.
 • Nowotwór: Pacjenci z chorobami nowotworowymi, w trakcie chemioterapii lub radioterapii, powinni unikać terapii falą uderzeniową, ponieważ takie urządzenia mogą wpływać na rozwój choroby.
 • Uszkodzona skóra: Na obszarze skóry, na której ma być przeprowadzona terapia, nie powinno być otwartych ran, pęknięć czy stanów zapalnych, ponieważ to zwiększa ryzyko powikłań w wyniku dalszego uszkodzenia skóry.

Fala uderzeniowa na cellulit - czy to skuteczna metoda?

Fala uderzeniowa stosowana w leczeniu cellulitu jest innowacyjną metodą polegającą na bezinwazyjnym usuwaniu tłuszczu. W terapii tej, fale uderzeniowe generowane przez specjalne urządzenie, wprowadzają impulsy akustyczne w tkanki głębokie, pobudzając procesy lipolizy i zwiększając ilość przepuszczanej przez naczynia krwionośne cieczy limfatycznej. Dzięki temu, ułatwia to usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej i usuwanie toksyn z organizmu, jednocześnie poprawiając elastyczność skóry.

Badania naukowe wykazały skuteczność terapii falą uderzeniową w redukcji cellulitu i poprawie jakości skóry. Jednak aby osiągnąć najlepsze efekty, najczęściej zaleca się kilka sesji terapii w cyklu 6-8 tygodni w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Fala uderzeniowa na ostrogi piętowe - skuteczne leczenie bólu

Fala uderzeniowa tak samo jak w przypadku cellulitu, osiąga wysoką skuteczność w leczeniu ostrogi piętowej. Choroba ta objawia się bólem w okolicach pięty, a także utrudniającym chodzenie lub stanie na stopie. Metoda ta polega na wykorzystaniu fal uderzeniowych, które przenikają w głąb tkanek miękkich i stymulują procesy regeneracyjne.

Badania wykazują, że terapia falą uderzeniową jest skuteczną metodą leczenia ostrogi piętowej, pozwalającą na szybkie zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Efekty terapii falą uderzeniową - co można osiągnąć?

Terapia falą uderzeniową wykazuje szerokie spektrum skutków, w zależności od potrzeb i celów leczenia. Poniżej przedstawione są przykładowe efekty, jakie można osiągnąć dzięki tej terapii:

 • Zmniejszenie bólu w chorobach związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, takich jak zapalenie stawów czy choroby zwyrodnieniowe stawów.
 • Usuwanie celullitu - terapia ta wykazuje wysoką skuteczność w redukcji cellulitu, dzięki czemu skóra staje się bardziej jedwabista i elastyczna.
 • Leczenie ostrogi piętowej - terapia ta wykazuje skuteczność w leczeniu bólu ostrogi piętowej, a także przyspiesza gojenie się i regenerację tkanek z okolicy.
 • Usuwanie blizn i zrostów - terapia falą uderzeniowych ma również zastosowanie w usuwaniu blizn i zrostów powstałych w wyniku urazów czy operacji.
 • Redukcja bólu w okolicy kręgosłupa - fala uderzeniowa działa przeciwbólowo, dzięki czemu jest często stosowana w leczeniu bólu kręgosłupa.

Fala uderzeniowa – efekty leczenia falą uderzeniową

Fala uderzeniowa, znana również jako terapia fali uderzeniowej (ESWT), to nieinwazyjna metoda leczenia, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokim ciśnieniu, by wpływać na tkanki w organizmie. Fala uderzeniowa jest stosowana w różnych dziedzinach medycyny i ma szereg potencjalnych efektów leczniczych. Oto niektóre z nich:

1.Leczenie bólu: Fala uderzeniowa jest często stosowana do łagodzenia bólu, zwłaszcza w przypadkach bólów mięśni, ścięgien i stawów. Może pomóc w redukcji bólu spowodowanego urazami, przeciążeniem i przewlekłymi schorzeniami.

2. Poprawa gojenia tkanek: Fala uderzeniowa może przyspieszać proces gojenia się tkanek. Jest stosowana w leczeniu urazów mięśni, ścięgien i kości oraz w procesie rehabilitacji po zabiegach chirurgicznych.

3. Redukcja stanów zapalnych: Terapia fala uderzeniowa może pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych w tkankach, co jest ważne w leczeniu przewlekłych schorzeń zapalnych, takich jak zapalenie ścięgien.

4. Rozkładanie złogów i kamieni nerkowych: W medycynie urologicznej fala uderzeniowa jest używana do rozbijania złogów i kamieni nerkowych, co ułatwia ich wydalanie z organizmu.

5. Stymulacja gojenia ran: W niektórych przypadkach fala uderzeniowa może być stosowana do stymulowania gojenia ran i redukcji owrzodzeń skóry.

6. Poprawa przepływu krwi: Fala uderzeniowa może poprawić przepływ krwi w obszarze leczonym, co jest ważne w procesie gojenia tkanek.

Należy zaznaczyć, że efekty leczenia falą uderzeniową mogą różnić się w zależności od rodzaju schorzenia, jego nasilenia i indywidualnej reakcji pacjenta na terapię. Przed rozpoczęciem terapii fala uderzeniową ważne jest przeprowadzenie oceny lekarskiej i konsultacji z wykwalifikowanym specjalistą. Terapia ta jest ogólnie bezpieczna, ale mogą wystąpić pewne efekty uboczne, takie jak przemijający ból lub zaczerwienienie w obszarze leczonym.

Warto zaznaczyć, że fala uderzeniowa nie jest odpowiednia dla wszystkich przypadków bólu i schorzeń. Jest stosowana w ściśle określonych sytuacjach i zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca