Sympatektomia - operacja przecięcia części układu nerwowego. Kiedy się ją wykonuje? Leczenie nadpotliwości sympatektomią piersiową 

Sympatektomia - operacja przecięcia części układu nerwowego. Kiedy się ją wykonuje? Leczenie nadpotliwości sympatektomią piersiową 

Czy słyszałeś kiedykolwiek o sympatektomii? Jest to operacja, podczas której przecina się część układu nerwowego odpowiedzialnego za regulowanie różnych funkcji ciała, takich jak powstawanie potu czy napięcie mięśniowe. Choć ta procedura ma swoje ograniczenia i ryzyka, w odpowiednich przypadkach może pomóc w leczeniu różnych chorób. W tym artykule omówimy główną metodę sympatektomii, jej zastosowanie i skutki uboczne.

Sympatektomia - Co to za procedura i w jakich przypadkach jest stosowana?

Sympatektomia to operacja polegająca na przecięciu części sympatycznego układu nerwowego, który odpowiada za kontrolę nad procesami fizjologicznymi organizmu. Głównym celem tego zabiegu jest zablokowanie funkcjonowania różnych narządów w organizmie, takich jak narządy dokrewnego, moczowego, czy układu trawiennego. Najczęstszym zastosowaniem sympatektomii jest leczenie nadmiernego pocenia się (hiperhydrozy) kończyn dolnych i pachwin.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a chirurg dokonuje nacięcia w okolicach mostka. Przy pomocy kamer i instrumentów chirurg może zidentyfikować odpowiedni odcinek nerwu i przeciąć go. Po zabiegu pacjent musi przebywać w szpitalu od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od jego stanu zdrowia.

Sympatektomia piersiowa - Zastosowanie i skutki uboczne

Sympatektomia piersiowa jest stosowana w celu zmniejszenia nadmiernego pocenia się dłoni, nóg i pachwin, jak również jako leczenie zapalenia oskrzeli i astmy. Operacja polega na przecięciu nerwu dośrodkowego pomiędzy IV i V kręgiem szyjnym, jako i gałęzi nerwowych biegnących do klatki piersiowej.

Jednym z poważniejszych skutków ubocznych tej procedury może być zespół Hornera, który powoduje osłabienie mięśni powiek, zaczerwienienie gałki ocznej, osłabienie źrenic i asymetrię twarzy. Zabieg ten może być również przyczyną ryzyka wystąpienia zespołu Raynauda, który objawia się bólem w palcach i zaczerwienieniem.

Sympatektomia lędźwiowa - Kiedy jest przeprowadzana i jakie są możliwe efekty?

Sympatektomia lędźwiowa jest stosowana w celu leczenia bólu w dolnej części pleców i miednicy, zespołu niewydolności naczyń, chorób naczyń wieńcowych i nadmiernego potu stóp. Podobnie do sympatektomii piersiowej, zabieg polega na przecięciu odpowiedniego odcinka nerwu.

Wyniki zabiegu są zróżnicowane, w zależności od przypadku, ale niektórzy pacjenci zgłaszają znaczne złagodzenie objawów bólowych i poprawę jakości życia. Mogą jednak wystąpić również powikłania, takie jak ból pooperacyjny, infekcje rany operacyjnej lub problemy z oddychaniem.

Sympatektomia twarzy - Czy ta procedura pomaga w leczeniu nadmiernego pocenia się?

Sympatektomia twarzy jest używana do leczenia nadmiernego pocenia się twarzy, które może prowadzić do powstania trudnych do ukrycia plam potowych na skórze. Podczas tego zabiegu chirurg przecina nerwy odpowiedzialne za kontrolowanie procesu wydzielania potu.

Skutki uboczne tej procedury są ograniczone, ale mogą obejmować osłabienie mięśni twarzy lub zmianę w wyglądzie twarzy.

Sympatektomia szyjna - Działanie i ryzyko powikłań

Sympatektomia szyjna jest stosowana w leczeniu chorób związanych z naczyniami krwionośnymi, jak również nadmiernego pocenia się kończyn górnych. Zabieg polega na usunięciu odcinków nerwowych z szyjnej części sympatycznego układu nerwowego, które kontrolują pracę narządów.

Podobnie jak w przypadku innych procedur sympatektomii, ryzyko powikłań operacyjnych może wystąpić, w tym ból pooperacyjny, problemy z oddychaniem i osłabienie mięśni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Sympatektomia piersiowa a hiperhydroza - Jakie są oczekiwane rezultaty?

Jednym z głównych zastosowań sympatektomii jest leczenie hiperhydrozy - nadmiernej potliwości kończyn dolnych i pachwin. Po operacji pacjenci zazwyczaj doświadczają znacznego zmniejszenia wydzielania potu, co poprawia jakość ich życia.

Wielu pacjentów może również zauważyć zmniejszenie objawów blizną pooperacyjną, takich jak zaczerwienienie, ból lub obrzęk.

Podsumowanie

Sympatektomia to procedura chirurgiczna, która może pomóc w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak nadmierne pocenie się, bóle kręgosłupa, choroby układu naczyniowego. Operacja przecina odcinki nerwowego odpowiedzialnego za kontrolowanie wybranej funkcji organów w organizmie. Jak w każdej operacji, istnieją ryzyka i skutki uboczne, w tym osłabienie mięśni, ból pooperacyjny, zespół Hornera czy infekcje rany operacyjnej.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca