bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Objaw Raynauda - czym się charakteryzuje i na co zwracać uwagę? Choroba a zespół Raynauda – objawy. Twardzina układowa jest zwana potocznie sklerodermą. Jak rozpoznać chorobę Raynauda? Blednięcie palców - leczenie

Blog healthcare

Objaw Raynauda - czym się charakteryzuje i na co zwracać uwagę? Choroba a zespół Raynauda – objawy. Twardzina układowa jest zwana potocznie sklerodermą. Jak rozpoznać chorobę Raynauda? Blednięcie palców - leczenie

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się odczuć zimno lub drętwienie w palcach rąk lub stóp, a następnie zauważyć, że zmieniają one kolor na biały lub niebieski? Jeśli tak, mogło to być związane z objawem Raynauda. Ta choroba charakteryzuje się występowaniem czynnościowego skurczu tętnic obwodowych, który prowadzi do nagłego zmniejszenia przepływu krwi w obrębie kończyn, najczęściej palców rąk i stóp. W wyniku tego zjawiska dochodzi do zmiany koloru skóry, a czasem nawet do bólów. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym jest objaw Raynauda, jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia, a także jak rozpoznać jego napady i jak radzić sobie z tym schorzeniem na co dzień.

Spis treści

 1. Objawy Raynauda - przyczyny, objawy i leczenie
 2. Zjawisko Raynauda - co warto wiedzieć o tym zaburzeniu krążenia
 3. Co to jest choroba i zespół Raynauda?
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Profilaktyka i leczenie pierwotnego objawu Raynauda
 6. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Objawy Raynauda - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół Raynauda - przewlekłe schorzenie naczyń obwodowych

Objaw Raynauda jest często objawem zespołu Raynauda, przewlekłego schorzenia naczyniowego, które charakteryzuje się odruchowymi skurczami naczyń krwionośnych. Główną przyczyną zespołu Raynauda jest zaburzenie regulacji napięcia mięśniówki naczyń krwionośnych, wywołane nierównowagą między czynnikami naczynio zwężającymi a rozszerzającymi. Wywołującymi bodźce mogą być m.in. zimno, stres czy zmiany temperatury. W efekcie dochodzi do nagłych i krótkotrwałych skurczów, a następnie do ich rozkurczu z nadmiernym ukrwieniem okolicy.

Zmiany na opuszkach palców - jak rozpoznać objaw Raynauda?

Podstawowym objawem objawu Raynauda jest nagła zmiana koloru skóry na biały lub niebieski, zwłaszcza w okolicy palców i stóp. Może towarzyszyć temu uczucie zimna lub drętwienia. Skurcz naczyń może trwać od kilkunastu minut do kilku godzin i ustępować samodzielnie. Po skurczu może wystąpić zaczerwienienie i pieczenie skóry. Diagnostykę i rozpoznanie objawu Raynauda wykonuje lekarz, który analizuje przebieg objawów oraz wykonuje badania, takie jak diagnostyka serologiczna i laboratoryjna, elektromiografia, USG, a czasem nawet biopsja kończyny.

Syndrom Raynauda - jak radzić sobie z występowaniem napadów?

Podczas napadów objawu Raynauda można działać, aby złagodzić ich objawy i przyspieszyć powrót do zdrowia. Ważne jest, aby ogrzać dotkniętą kończynę. Można to zrobić za pomocą ciepłych okładów, kąpieli ciepłej wody lub rękawiczek nawrzucanych na palce. Ważne jest również, aby zmienić miejsce i warunki pracy, ponieważ zbyt niskie temperatury, wiatr czy stres mogą łatwo wywołać napad. Osobom, u których występuje objaw Raynauda zaleca się również zapobieganie paleniu tytoniu oraz ograniczenie spożycia kofeiny.

Leczenie objawu Raynauda

Leczenie objawu Raynauda zależy od przyczyn i stopnia zaawansowania choroby. Właściwe postępowanie pozwala na kontrolę objawów i zapobieganie powikłaniom. Leczenie najłagodniejszych przypadków polega na eliminacji czynników wywołujących, a także na stosowaniu farmakoterapii, takiej jak blokery kanałów wapniowych, które poprawiają ukrwienie kończyn i zmniejszają napady skurczów. W cięższych przypadkach schorzenia konieczne może być leczenie immunosupresyjne bądź terapia biologiczna. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem i podjąć decyzję o leczeniu w oparciu o jego zalecenia.

Zjawisko Raynauda - co warto wiedzieć o tym zaburzeniu krążenia

Zjawisko Raynauda to objaw intensywnych skurczów naczyń krwionośnych, który powstaje w wyniku nagłego zwężenia tętnic. Zjawisko to może być wynikiem czynników fizycznych, takich jak zimno, czy też chorób spowodowanych chorobami układowymi, takimi jak toczeń rumieniowaty lub twardzina układowa. Zwiększone ryzyko wystąpienia zjawiska Raynauda dotyczy również osób otyłych, palących papierosy, wykonujących ciężką pracę fizyczną lub mających problemy z cukrzycą. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać i leczyć objaw zjawiska Raynauda, aby zminimalizować ryzyko powikłań.

Co to jest choroba i zespół Raynauda?

Choroba i zespół Raynauda to rzadkie schorzenia, które wpływają na krążenie krwi w naczyniach krwionośnych. Choroba Raynauda jest bardziej zaawansowanym stanem i objawia się napadami drętwienia, bladości i zimności palców rąk i nóg. Może to być spowodowane nadwrażliwością naczyń na zimno lub stresem emocjonalnym. Zazwyczaj napady trwają kilka minut, ale ich częstotliwość może się różnić. Zespół Raynauda często występuje u osób z innymi schorzeniami, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy lub twardzina układowa. W przypadku zespołu Raynauda, objawy mogą być mniej nasilone niż w chorobie Raynauda, ale mogą występować częściej i być bardziej utrudniające dla codziennego funkcjonowania. Obie te choroby są wynikiem zaburzeń regulacji naczyń krwionośnych i mogą powodować poważne komplikacje, takie jak owrzodzenia lub martwica tkanek. Leczenie polega na zmniejszeniu czynników wywołujących napady i poprawie krążenia krwi poprzez leki lub zabiegi chirurgiczne. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka i leczenie pierwotnego objawu Raynauda

Profilaktyka i leczenie pierwotnego objawu Raynauda jest kluczowe dla zapobiegania nawrotom i złagodzenia objawów tej choroby. Pierwszym krokiem w profilaktyce jest unikanie ekspozycji na zimno oraz stosowanie odpowiedniego ubrania, które zapewnia odpowiednią izolację termiczną. Ważne jest również ograniczanie palenia tytoniu oraz unikanie nadmiernego stresu, który może prowokować ataki. Osoby cierpiące na objaw Raynauda powinny regularnie utrzymywać ciepłe temperatury w domu oraz na miejscu pracy. W niektórych przypadkach, lekarz może zalecić stosowanie leków rozkurczających naczynia krwionośne, które pomagają w rozszerzaniu naczyń krwionośnych i poprawiają krążenie krwi. W skrajnych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone, chirurgiczne przecięcie nerwów odpowiedzialnych za kontrolę naczyń krwionośnych może być konieczne. Leczenie objawu Raynauda zawsze powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz