Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego przyczyny.Pierwsze objawy choroby

Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego przyczyny.Pierwsze objawy choroby

Stwardnienie rozsiane, zwane potocznie SM, to choroba autoimmunologiczna, która dotyka ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ta charakteryzuje się ogniskami zapalnymi w mózgu i rdzeniu kręgowym, które powodują uszkodzenie osłonek mielinowych i prowadzą do zaburzeń w przekazywaniu sygnałów nerwowych. W artykule dowiesz się, jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak dokonywana jest diagnostyka oraz jak wygląda rokowanie i jak żyć z chorobą.

Stwardnienie rozsiane - co to jest?

Stwardnienie rozsiane to choroba, która charakteryzuje się występowaniem ognisk zapalnych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych. Częściej chorują kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Na świecie choruje na nią około 2,3 miliona ludzi.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo różnorodne i zależą od lokalizacji ognisk zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Bardzo często obserwuje się występowanie ognisk położonych na przemian w różnych częściach mózgu i rdzenia kręgowego.

Stwardnienie rozsiane - pierwsze objawy

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mogą być bardzo różne w zależności od umiejscowienia zmian zapalnych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Mogą to być zaburzenia widzenia, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ogólne osłabienie lub drżenia mięśni.

Późniejsze objawy SM

W późniejszych stadiach choroby stwardnienie rozsiane może powodować zaburzenia czucia, utratę siły mięśniowej, problemy z chodzeniem oraz problemy ze sfinkterami (trudności z oddawaniem moczu i kału). U części chorych stwardnienie rozsiane powoduje problemy z koncentracją, pamięcią i myśleniem, a u innych objawy te wręcz nie występują.

Stwardnienie rozsiane - przyczyny

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca poznane, ale istnieje wiele hipotez dotyczących ich genezy. Najprawdopodobniej stan chorobowy wywołany jest przez czynniki genetyczne oraz infekcje wirusowe. Czynniki te powodują uszkodzenia osłonek mielinowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Stwardnienie rozsiane - rokowania

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą i postępującą. Chorzy powinni wdrażać odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz podejmować na co dzień różne formy terapii. Dbanie o zdrowie psychiczne i pomoc specjalisty w radzeniu sobie z chorobą mogą również pomóc zmniejszyć jej wpływ na codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze w przypadku SM jest szybkie rozpoczęcie leczenia i wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Jak wygląda leczenie stwardnienia rozsianego?

Leczenie stwardnienia rozsianego jest oparte na wielu różnych metodach, które mają na celu kontrolowanie objawów i opóźnienie postępu choroby. Jedną z najczęściej stosowanych terapii jest farmakoterapia, która obejmuje podawanie różnych leków mających na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zmniejszenie częstotliwości występowania rzutów. Często stosuje się również terapię neurorehabilitacyjną, która ma na celu przywrócenie lub utrzymanie jak największej sprawności fizycznej. W ramach tej terapii stosuje się fizykoterapię, terapię zajęciową oraz logopedyczną, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjenci z SM mogą również skorzystać z terapii behawioralnej, która ma na celu radzenie sobie z depresją, lękiem i innymi problemami emocjonalnymi związanymi z chorobą. W przypadkach ciężkich, leczenie może obejmować również terapię immunosupresyjną, która ma na celu zmniejszenie reakcji układu odpornościowego na nierozpoznane elementy własnego organizmu. Leczenie stwardnienia rozsianego jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga regularnej kontroli i wsparcia medycznego. 

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego są różnorodne i mogą występować u różnych osób w różnym stopniu. Jednym z najczęstszych objawów jest zmęczenie, które może być bardzo uciążliwe i prowadzić do znacznej utraty energii. Wczesnym objawem może być również zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które może objawiać się niepewnością chodu, trudnościami w utrzymaniu stabilności ciała lub problemami z precyzyjnym poruszaniem ręką. Pacjenci często doświadczają również bólów mięśniowych i drętwienia, zwłaszcza w okolicach kończyn. Inne objawy to zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią i koncentracją, trudności z rozumieniem mowy oraz depresja i lęki. Ważne jest, aby zauważyć te wczesne objawy i skonsultować się z lekarzem, aby postawić odpowiednią diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wczesne leczenie może pomóc w kontrolowaniu objawów i zwolnić postęp choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
19Godzin
28Minut
02Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca