bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego przyczyny.Pierwsze objawy choroby

Blog healthcare

Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego przyczyny.Pierwsze objawy choroby

Stwardnienie rozsiane, zwane potocznie SM, to choroba autoimmunologiczna, która dotyka ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ta charakteryzuje się ogniskami zapalnymi w mózgu i rdzeniu kręgowym, które powodują uszkodzenie osłonek mielinowych i prowadzą do zaburzeń w przekazywaniu sygnałów nerwowych. W artykule dowiesz się, jakie są objawy stwardnienia rozsianego, jak dokonywana jest diagnostyka oraz jak wygląda rokowanie i jak żyć z chorobą.

Spis treści

 1. Stwardnienie rozsiane - co to jest?
 2. Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?
 3. Stwardnienie rozsiane - pierwsze objawy
 4. Późniejsze objawy SM
 5. Stwardnienie rozsiane - przyczyny
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Stwardnienie rozsiane - rokowania
 8. Jak wygląda leczenie stwardnienia rozsianego?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Wczesne objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane - co to jest?

Stwardnienie rozsiane to choroba, która charakteryzuje się występowaniem ognisk zapalnych w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerwach obwodowych. Częściej chorują kobiety między 20 a 40 rokiem życia. Na świecie choruje na nią około 2,3 miliona ludzi.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Objawy stwardnienia rozsianego są bardzo różnorodne i zależą od lokalizacji ognisk zapalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Bardzo często obserwuje się występowanie ognisk położonych na przemian w różnych częściach mózgu i rdzenia kręgowego.

Stwardnienie rozsiane - pierwsze objawy

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego mogą być bardzo różne w zależności od umiejscowienia zmian zapalnych w mózgu lub rdzeniu kręgowym. Mogą to być zaburzenia widzenia, bóle głowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, ogólne osłabienie lub drżenia mięśni.

Późniejsze objawy SM

W późniejszych stadiach choroby stwardnienie rozsiane może powodować zaburzenia czucia, utratę siły mięśniowej, problemy z chodzeniem oraz problemy ze sfinkterami (trudności z oddawaniem moczu i kału). U części chorych stwardnienie rozsiane powoduje problemy z koncentracją, pamięcią i myśleniem, a u innych objawy te wręcz nie występują.

Stwardnienie rozsiane - przyczyny

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca poznane, ale istnieje wiele hipotez dotyczących ich genezy. Najprawdopodobniej stan chorobowy wywołany jest przez czynniki genetyczne oraz infekcje wirusowe. Czynniki te powodują uszkodzenia osłonek mielinowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Stwardnienie rozsiane - rokowania

Stwardnienie rozsiane jest chorobą przewlekłą i postępującą. Chorzy powinni wdrażać odpowiednie leczenie farmakologiczne oraz podejmować na co dzień różne formy terapii. Dbanie o zdrowie psychiczne i pomoc specjalisty w radzeniu sobie z chorobą mogą również pomóc zmniejszyć jej wpływ na codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze w przypadku SM jest szybkie rozpoczęcie leczenia i wdrożenie odpowiednich działań profilaktycznych.

Jak wygląda leczenie stwardnienia rozsianego?

Leczenie stwardnienia rozsianego jest oparte na wielu różnych metodach, które mają na celu kontrolowanie objawów i opóźnienie postępu choroby. Jedną z najczęściej stosowanych terapii jest farmakoterapia, która obejmuje podawanie różnych leków mających na celu zmniejszenie stanu zapalnego i zmniejszenie częstotliwości występowania rzutów. Często stosuje się również terapię neurorehabilitacyjną, która ma na celu przywrócenie lub utrzymanie jak największej sprawności fizycznej. W ramach tej terapii stosuje się fizykoterapię, terapię zajęciową oraz logopedyczną, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjenci z SM mogą również skorzystać z terapii behawioralnej, która ma na celu radzenie sobie z depresją, lękiem i innymi problemami emocjonalnymi związanymi z chorobą. W przypadkach ciężkich, leczenie może obejmować również terapię immunosupresyjną, która ma na celu zmniejszenie reakcji układu odpornościowego na nierozpoznane elementy własnego organizmu. Leczenie stwardnienia rozsianego jest zazwyczaj długotrwałe i wymaga regularnej kontroli i wsparcia medycznego. 

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego

Wczesne objawy stwardnienia rozsianego są różnorodne i mogą występować u różnych osób w różnym stopniu. Jednym z najczęstszych objawów jest zmęczenie, które może być bardzo uciążliwe i prowadzić do znacznej utraty energii. Wczesnym objawem może być również zaburzenie równowagi i koordynacji ruchowej, które może objawiać się niepewnością chodu, trudnościami w utrzymaniu stabilności ciała lub problemami z precyzyjnym poruszaniem ręką. Pacjenci często doświadczają również bólów mięśniowych i drętwienia, zwłaszcza w okolicach kończyn. Inne objawy to zaburzenia widzenia, problemy z pamięcią i koncentracją, trudności z rozumieniem mowy oraz depresja i lęki. Ważne jest, aby zauważyć te wczesne objawy i skonsultować się z lekarzem, aby postawić odpowiednią diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wczesne leczenie może pomóc w kontrolowaniu objawów i zwolnić postęp choroby.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz