Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego – na czym polega? Leczenie stwardnienia rozsianego – na czym polega? Stwardnienie rozsiane - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie SM 

Stwardnienie rozsiane: Diagnostyka, objawy i jak żyć z chorobą? Leczenie stwardnienia rozsianego – na czym polega? Leczenie stwardnienia rozsianego – na czym polega? Stwardnienie rozsiane - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie SM 

Stwardnienie rozsiane (SM) jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Często diagnozowana jest u osób w wieku od 20 do 40 lat i może prowadzić do różnorodnych objawów neurologicznych. W tej poradnikowej publikacji omówimy, czym jest stwardnienie rozsiane, jakie są jego objawy oraz jak żyć z tą chorobą.

Stwardnienie rozsiane - co to?

Stwardnienie rozsiane jest chorobą, w której układ odpornościowy atakuje mielinę, substancję izolującą włókna nerwowe. To uszkodzenie mieliny prowadzi do zakłóceń w przekazywaniu impulsów nerwowych, co może wpływać na różne funkcje organizmu. Stwardnienie rozsiane może mieć różne przejawy i objawy, które zazwyczaj występują okresami remisji i zaostrzeń.

Jakie są objawy stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane - pierwsze objawy

Objawy stwardnienia rozsianego mogą być różne u różnych osób. W pierwszych objawach często występują:

 • Zaburzenia widzenia: takie jak mroczki, podwójne widzenie lub utrata widzenia na jedno oko.
 • Osłabienie mięśni: często dotyczy jednej strony ciała, co może prowadzić do trudności w chodzeniu lub poruszaniu się.
 • Mrowienie lub drętwienie: może występować w różnych częściach ciała.
 • Problem z równowagą i koordynacją.

Późniejsze objawy SM

W miarę postępu choroby, mogą pojawić się dalsze objawy, takie jak:

 • Zaburzenia mowy i połykanie: mogą występować trudności w artykulacji słów oraz w połykaniu jedzenia.
 • Nietrzymanie moczu: osoby z SM mogą doświadczać problemów z kontrolą pęcherza.
 • Zmęczenie: to jedno z najczęstszych objawów stwardnienia rozsianego, które może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie.
 • Problemy z pamięcią i koncentracją: SM może prowadzić do zaburzeń poznawczych, takich jak problemy z pamięcią i koncentracją.

Stwardnienie rozsiane - przyczyny

Przyczyny stwardnienia rozsianego nie są do końca znane. Jednak istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju tej choroby, takie jak:

 • Genetyka: istnieje pewne ryzyko zachorowania na SM, jeśli ktoś ma w rodzinie przypadki tej choroby.
 • Czynniki środowiskowe: czynniki takie jak infekcje wirusowe lub narażenie na toksyny mogą wpływać na rozwój stwardnienia rozsianego.
 • Płeć: kobiety mają większe ryzyko zachorowania na SM niż mężczyźni.

Dokładne przyczyny stwardnienia rozsianego są nadal przedmiotem badań naukowych. Bardziej kompleksowe zrozumienie choroby może prowadzić do lepszej diagnostyki i leczenia.

Stwardnienie rozsiane - rokowania

Prognostyka stwardnienia rozsianego zależy od wielu czynników, takich jak wiek, ogólny stan zdrowia i rodzaj objawów. Wiele osób prowadzi aktywne życie pomimo choroby, korzystając z działań takich jak terapia fizyczna, leki i wsparcie społeczne. Ważne jest, aby współpracować z zespołem medycznym, aby ustalić optymalny plan leczenia i zarządzania chorobą.

Mimo że stwardnienie rozsiane może wpływać na codzienne życie, istnieją strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami i utrzymaniu jak największej funkcjonalności. To, jak żyć z chorobą, jest bardzo indywidualne i wymaga podejścia opartego na potrzebach każdej osoby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie stwardnienia rozsianego – na czym polega?

Leczenie stwardnienia rozsianego (SM) polega na zapewnieniu ulgi w objawach oraz hamowaniu postępu choroby. SM jest przewlekłą chorobą neurologiczną, która powoduje uszkodzenie osłonek mielinowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Leczenie SM wymaga podejścia wieloaspektowego, które może obejmować farmakoterapię, rehabilitację, terapię objawową oraz wsparcie psychologiczne. Farmakoterapia jest kluczowym elementem w leczeniu SM i składa się z leków modyfikujących przebieg choroby, które mogą zmniejszać częstotliwość i nasilenie rzutów choroby oraz spowolniać postęp choroby. Rehabilitacja może pomóc w utrzymaniu funkcji motorycznych oraz poprawie równowagi i koordynacji. Terapia objawowa, takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwwymiotne czy środki przeciwdepresyjne, może być również stosowana w celu łagodzenia konkretnych objawów. Wsparcie psychologiczne jest niezwykle ważne, ponieważ SM często wpływa na jakość życia pacjenta i może prowadzić do trudności emocjonalnych. Całkowite wyleczenie SM nie jest obecnie możliwe, ale dzięki odpowiedniemu leczeniu można kontrolować objawy i opóźnić postęp choroby, co pozwala pacjentom prowadzić jak najnormalniejsze życie. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca