Jak wygląda oparzenie słoneczne i jak je szybko wyleczyć? Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego. Udar słoneczny – objawy 

Jak wygląda oparzenie słoneczne i jak je szybko wyleczyć? Pierwsza pomoc w przypadku udaru słonecznego. Udar słoneczny – objawy 

Gdy słońce mocno świeci na niebieskie niebo, wielu z nas decyduje się na długie spacery, wylegiwanie na plaży lub aktywność na świeżym powietrzu. Jednak bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej, możemy narażać naszą skórę na bolesne oparzenia słoneczne. Dowiedz się, jak rozpoznać i leczyć oparzenia słoneczne, aby szybko móc cieszyć się zdrową skórą.

Jak wygląda oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne jest skutkiem nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie UV. Objawia się zaczerwienieniem skóry, uczuciem pieczenia, a w cięższych przypadkach nawet pęcherzami i bólami. Często oparzenia słoneczne pojawiają się po dłuższym czasie przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony, na przykład w gorące dni lub na wysokich górach, gdzie promieniowanie UV jest silniejsze.

Oparzenia słoneczne - objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Objawy oparzenia słonecznego

Oparzenia słoneczne charakteryzują się następującymi objawami:

 • Zaczerwienienie skóry
 • Uczucie pieczenia i swędzenia
 • Sucha i łuszcząca się skóra
 • Pęcherze w cięższych przypadkach

Przyczyny oparzeń słonecznych

Główną przyczyną oparzeń słonecznych jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV. Skóra, gdy jest wystawiona na bezpośrednie działanie słońca lub solarium bez odpowiedniej ochrony, staje się podatna na uszkodzenia spowodowane tym promieniowaniem. Często błądzącym przekonaniem jest myślenie, że oparzenia słoneczne występują tylko w gorące dni. Pamiętaj, że promieniowanie UV dociera do nas nawet w pochmurne dni.

Sposoby zapobiegania

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy podjąć odpowiednie środki ostrożności:

 • Unikaj bezpośredniego narażenia na słońce w najgorętszych godzinach dnia (między 10 a 16).
 • Zakrywaj skórę odpowiednim ubraniem, takim jak długie rękawy, długie spodnie i kapelusz z szerokim rondem.
 • Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym o odpowiednim SPF.
 • Unikaj solarium, ponieważ również emituje szkodliwe promieniowanie UV.

Jak radzić sobie z oparzeniami słonecznymi - środki łagodzące

Aloes na oparzenia słoneczne - naturalny środek łagodzący i regenerujący skórę

Aloes jest naturalnym środkiem, który może przynieść ulgę w przypadku oparzeń słonecznych. Jego żel, który można znaleźć w środku liści aloesu, ma działanie łagodzące i regenerujące. Można go stosować bezpośrednio na oparzone miejsca, aby złagodzić pieczenie i zapobiec powstawaniu pęcherzy. W przypadku braku rośliny aloesu, dostępne są również żele z aloesem w aptekach.

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne - naturalne sposoby łagodzenia bólu i przyspieszania gojenia

Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć gojenie oparzeń słonecznych:

 • Stosowanie zimnych kompresów na oparzone miejsca przez około 15 minut co kilka godzin.
 • Kąpiele w chłodnej wodzie lub dodawanie sody oczyszczonej do letniej wody i moczenie w tej mieszance.
 • Stosowanie nawilżających balsamów lub kremów na bazie aloesu, żeń-szenia lub rumianku.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Oparzenia słoneczne - jak pielęgnować skórę i zapobiegać powikłaniom

Aby zapobiec powikłaniom i przyspieszyć gojenie oparzeń słonecznych, warto pamiętać o tych wskazówkach:

 • Unikaj drapania pęcherzy, aby uniknąć infekcji.
 • Nie odklejaj skóry od pęcherzy, ponieważ może to opóźnić proces gojenia.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu.
 • Unikaj ponownego narażenia oparzonej skóry na słońce, dopóki nie zagoi się całkowicie.
 • W przypadku ciężkich oparzeń lub pojawienia się dużych pęcherzy, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj, że ochrona skóry przed słońcem jest niezwykle ważna, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Nawet krótkotrwałe narażenie na słońce może powodować uszkodzenia skóry i zwiększać ryzyko rozwoju raka skóry.

Osoby szczególnie narażone na przegrzanie

Osoby szczególnie narażone na przegrzanie to te, które mają trudności w regulowaniu temperatury ciała lub które przebywają w warunkach ekstremalnego ciepła. Oto kilka grup osób, które są bardziej podatne na przegrzanie:

 1. Dzieci: Dzieci mają mniejszą zdolność do regulowania temperatury ciała niż dorośli, co sprawia, że są bardziej narażone na przegrzanie. Dlatego ważne jest, aby dbać o odpowiednie nawodnienie i unikać ekstremalnych warunków cieplnych.
 2. Osoby starsze: Starsze osoby mogą mieć trudności z regulowaniem temperatury ciała i odczuwać gorąco bardziej intensywnie. Mogą też mieć pewne problemy zdrowotne, które wpływają na reakcję organizmu na ciepło.
 3. Osoby z chorobami przewlekłymi: Osoby z pewnymi chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, czy nadciśnienie tętnicze, mogą mieć zaburzoną zdolność do regulowania temperatury ciała, co zwiększa ryzyko przegrzania.
 4. Osoby z otyłością: Osoby z nadwagą lub otyłością często mają trudności w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała w gorące dni. Nadmierne tkanki tłuszczowej mogą utrudniać proces chłodzenia organizmu.
 5. Sportowcy: Sportowcy, zwłaszcza ci uprawiający intensywne ćwiczenia na słońcu, mogą być narażeni na przegrzanie. Wysiłek fizyczny zwiększa produkcję ciepła w organizmie, co może prowadzić do przegrzania.
 6. Osoby pracujące na słońcu: Osoby pracujące na zewnątrz w upalne dni, zwłaszcza w branżach budowlanej, rolniczej czy budowlanej, są narażone na przegrzanie z powodu ekspozycji na słońce i wysiłku fizycznym.
 7. Osoby z upośledzeniem zdolności regulowania temperatury: Niektóre osoby mogą mieć medyczne schorzenia, które wpływają na ich zdolność do kontrolowania temperatury ciała, na przykład osoby z paraliżem mózgowym.

Warto podjąć odpowiednie środki ostrożności, aby chronić te grupy osób przed przegrzaniem, takie jak utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia, unikanie ekstremalnych warunków cieplnych i noszenie odpowiedniego ubioru. W przypadku wysokich temperatur, ważne jest monitorowanie stanu zdrowia i reagowanie na symptomy przegrzania, takie jak nudności, zawroty głowy, skurcze mięśni czy osłabienie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca