Jak działa ochronna bariera krew-mózg? Co przez nią przechodzi? Choroby i zaburzenia układu nerwowego

Jak działa ochronna bariera krew-mózg? Co przez nią przechodzi? Choroby i zaburzenia układu nerwowego

Co oznacza bariera krew-mózg ?

Bariera krew-mózg – Kluczowy element ochrony mózgu

Mózg, będący centrum naszego układu nerwowego, jest niezwykle ważnym organem odpowiadającym za wiele funkcji życiowych. Aby zapewnić mu odpowiednią ochronę, istnieje specjalna struktura znana jako bariera krew-mózg. Ta ochronna bariera pełni kluczową rolę w utrzymaniu homeostazy i zapobieganiu niekorzystnemu wpływowi substancji obcych na nasz mózg.

Budowa barierki krew-mózg – Jak działa ta istotna bariera?

Bariera krew-mózg składa się z kompleksowego układu kilku elementów, które razem tworzą właściwą ochronę dla mózgu. Głównym elementem tej struktury są tzw. komórki śródbłonka naczyniowego, które tworzą ściany naczyń krwionośnych unaczyniających mózg. W przeciwieństwie do naczyń krwionośnych w innych częściach organizmu, naczynia krwionośne mózgu są znacznie bardziej szczelne.

Naczynia krwionośne w mózgu pokryte są specjalnym rodzajem komórek, zwanych komórkami śródbłonka naczyniowego, które są połączone między sobą przy pomocy kompleksów zwanych połączeniami ścisłymi. Połączenia ścisłe ograniczają przepływ substancji przez ściany naczyń, tworząc jednocześnie barierę dla substancji obcych, które mogą przenikać do mózgu.

Dodatkowo, bariera krew-mózg posiada tzw. podnabłonkową warstwę białkowatą, która daje dodatkowe wsparcie i ochronę przed przenikaniem szkodliwych substancji. Ta warstwa białkowata jest pokryta cienką warstwą komórek zwanych astrocytami, które pełnią funkcję podtrzymywania, ochrony i regulacji przepływu substancji przez barierę.

Bariera krew-mózg a leki - Jakie leki przechodzą przez tę barierę?

Bariera krew-mózg posiada unikalną zdolność do selekcji substancji, które mają być dopuszczone do mózgu. Nie wszystkie leki są w stanie przekroczyć tę barierę w wystarczających ilościach, aby wywierać swoje działanie na mózgu. Większość leków musi przejść przez skomplikowany proces, aby móc przeniknąć przez barierę krew-mózg.

Bariera krew-mózg selekcjonuje leki na podstawie wielu czynników, takich jak rozmiar cząsteczki, ładunek elektryczny, hydrofobowość, a także obecność odpowiednich transporterek, które mogą ułatwić przenikanie pewnych substancji. Dlatego niektóre leki mogą być skuteczniejsze w przenikaniu przez barierę niż inne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Co przechodzi przez barierę krew-mózg? - Substancje dopuszczone do mózgu

Bariera krew-mózg nie jest całkowicie nieprzepuszczalna, ale istnieje ograniczona lista substancji, które są zdolne do przenikania przez tę barierę. Należą do nich między innymi niezbędne składniki odżywcze, takie jak glukoza i aminokwasy, które są niezbędne do funkcjonowania mózgu.

Ponadto, bariera krew-mózg przepuszcza pewne hormony, witaminy, sole mineralne oraz niektóre substancje chemiczne, takie jak tlenek azotu, które pełnią istotne funkcje w mózgu.

Powstawanie bariery krew-mózg - Kiedy i jak rozwija się w organizmie?

Bariera krew-mózg rozwija się w organizmie już we wczesnym etapie rozwoju embrionalnego. Połączenia ścisłe między komórkami śródbłonka naczyniowego oraz utworzenie podnabłonkowej warstwy białkowatej i astrocytów odgrywają kluczową rolę w tworzeniu tej ochronnej struktury.

Proces powstawania barierki krew-mózg jest skomplikowany i wiąże się z różnymi substancjami sygnałowymi, które regulują rozwój, różnicowanie i wzrost komórek w określonych miejscach organizmu.

Bariera krew-mózg jest niezwykle ważną strukturą, która chroni nasz mózg przed niekorzystnym wpływem substancji obcych. Dzięki skomplikowanemu układowi komórek oraz selekcji substancji, mózg jest chroniony i utrzymuje odpowiednią homeostazę. Wiedza na temat tej bariery jest kluczowa zarówno dla naukowców, jak i dla specjalistów medycznych, którzy opracowują leki i terapie mające wpływ na nasz mózg i jego funkcje.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca