bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Stan przedrzucawkowy - objawy. Na co zwrócić uwagę? Czym jest stan przedrzucawkowy w ciąży? Czy stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży?

Blog healthcare

Stan przedrzucawkowy - objawy. Na co zwrócić uwagę? Czym jest stan przedrzucawkowy w ciąży? Czy stanowi zagrożenie dla kobiety w ciąży?

Sprawdź czym jest stan przedrzucawkowy i czy stanowi zagrożenie w ciąży

Spis treści

 1. Stan przedrzucawkowy w ciąży: najważniejsze objawy do rozpoznania
 2. Jak rozpoznać pierwsze objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży?
 3. Objawy stanu przedrzucawkowego: co powinna wiedzieć przyszła mama?
 4. Szybkie rozpoznanie i reakcja na objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Jak zapobiegać stanowi przedrzucawkowemu?
 7. Czym jest stan przedrzucawkowy w ciąży?
 8. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Stan przedrzucawkowy w ciąży: najważniejsze objawy do rozpoznania

Stan przedrzucawkowy, znany również jako toczeń ciążowy, to poważne schorzenie, które może wystąpić u kobiet w ciąży. Jest to stan charakteryzujący się wysokim ciśnieniem krwi po 20. tygodniu ciąży, często w połączeniu z białkomoczem. W przypadku podejrzenia stanu przedrzucawkowego, ważne jest, aby natychmiast skonsultować się z lekarzem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 1. Obrzęki: Stan przedrzucawkowy często powoduje obrzęki stóp, nóg, rąk oraz twarzy. Warto zwrócić uwagę, czy obrzęki utrzymują się przez dłuższy czas i są trudne do usunięcia.

 2. Bóle głowy: Częste i nasilające się bóle głowy mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy. Jeżeli towarzyszą im inne objawy, takie jak zaburzenia wzroku czy nudności, należy skonsultować się z lekarzem.

 3. Zaburzenia widzenia: W przypadku stanu przedrzucawkowego, mogą pojawić się zaburzenia widzenia, takie jak zaćmienie, migotanie lub plamki przed oczami. Jest to znak, że należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 4. Wymioty: Częste i nasilające się wymioty, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, mogą być sygnałem stanu przedrzucawkowego.

 5. Ból brzucha: Ostry ból brzucha, zwłaszcza po jedzeniu, może wskazywać na stan przedrzucawkowy. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jak rozpoznać pierwsze objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży?

Pierwsze objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży mogą być łatwo przeoczone, ale ważne jest, aby być świadomym ewentualnych sygnałów alarmowych. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą rozpoznać pierwsze objawy:

 1. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi: Regularne pomiaru ciśnienia krwi jest kluczowe w przypadku kobiet w ciąży. W przypadku wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 2. Badanie moczu: Regularne badanie moczu w poszukiwaniu białkomoczu jest również ważnym elementem monitorowania stanu przedrzucawkowego. W przypadku wykrycia białkomoczu należy skonsultować się z lekarzem.

 3. Regularne kontrole lekarskie: Regularne wizyty u lekarza pozwolą na monitorowanie ciśnienia krwi, ocenę ewentualnych objawów oraz wczesne wykrycie stanu przedrzucawkowego.

 4. Świadomość swojego ciała: Przyszłe matki powinny być świadome swojego ciała i zwracać uwagę na ewentualne zmiany. Jeżeli zauważone zostaną niepokojące objawy, takie jak obrzęki, bóle głowy czy zaburzenia widzenia, należy skonsultować się z lekarzem.

Objawy stanu przedrzucawkowego: co powinna wiedzieć przyszła mama?

Przyszłe mamy powinny być świadome objawów stanu przedrzucawkowego i wiedzieć, kiedy należy się niepokoić. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji:

 1. Nie bagatelizuj objawów: Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy, nie bagatelizuj ich. Skonsultuj się z lekarzem, nawet jeśli uważasz, że nie są one poważne.
 2. Regularnie monitoruj ciśnienie krwi: W przypadku ciąży, regularne monitorowanie ciśnienia krwi jest niezbędne. Jeżeli zauważysz jego wzrost, skontaktuj się z lekarzem.
 3. Skonsultuj się z lekarzem: Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie wahaj się skonsultować z lekarzem. To on będzie w stanie ocenić Twoje objawy i podjąć odpowiednie działania.

Szybkie rozpoznanie i reakcja na objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży

Szybkie rozpoznanie i reakcja na objawy stanu przedrzucawkowego w ciąży ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia zdrowia matki i dziecka. Pamiętaj, że stan przedrzucawkowy może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego tak ważne jest natychmiastowe działanie. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na stan przedrzucawkowy, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że tylko lekarz jest w stanie postawić prawidłową diagnozę i zaproponować odpowiednie leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zapobiegać stanowi przedrzucawkowemu?

Stan przedrzucawkowy jest poważnym stanem zagrażającym życiu matki i płodu. Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec temu stanowi i zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Ważne jest regularne monitorowanie ciśnienia krwi i poziomu białka w moczu u kobiet w ciąży. Regularne wizyty u lekarza i przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, takich jak zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna, również mogą pomóc w zapobieganiu przedrzucawce. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić przyjmowanie leków lub suplementów, które mogą pomóc w utrzymaniu stabilnego ciśnienia krwi. Ważne jest również monitorowanie ruchów płodu i zgłaszanie wszelkich niepokojących objawów lekarzowi. Jeśli kobieta ma już historię przedrzucawki, powinna być szczególnie uważna i regularnie się kontrolować. Zapobieganie przedrzucawce jest kluczowe dla zdrowia matki i bezpieczeństwa dziecka. 

Czym jest stan przedrzucawkowy w ciąży?

Stan przedrzucawkowy w ciąży, znany również jako nadciśnienie ciążowe, to poważne schorzenie występujące u niektórych kobiet w ciąży. Jest to stan, w którym ciśnienie krwi wzrasta do bardzo wysokich poziomów, a białko może być obecne w moczu. Inne objawy to bóle głowy, nudności, utratę wzroku, obrzęki rąk, twarzy i nóg. Stan przedrzucawkowy może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dla płodu. Może prowadzić do powikłań takich jak udar mózgu, niewydolność nerek, przedwczesne porody i opóźnienie wzrostu płodu. Kobiety, u których wystąpiły wcześniejsze przypadki nadciśnienia ciążowego lub które mają wysokie ciśnienie krwi przed ciążą, mają większe ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego. Monitorowanie ciśnienia krwi i regularne kontrole u lekarza są konieczne w celu wykrywania i zarządzania tym stanem. W niektórych przypadkach konieczne może być hospitalizacja i poród wcześniej niż planowano. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz