Spirala - antykoncepcja. Dla kogo i jaka jest jej skuteczność? Jak działa wkładka domaciczna Mirena? Spirala antykoncepcyjna – wady. Hormonalna wkładka domaciczna

Spirala - antykoncepcja. Dla kogo i jaka jest jej skuteczność? Jak działa wkładka domaciczna Mirena? Spirala antykoncepcyjna – wady. Hormonalna wkładka domaciczna

Ciąża to bardzo ważny temat i każda kobieta powinna dbać o to, aby stosować skuteczną antykoncepcję, gdy nie chce mieć dziecka. Jedną z metod zapobiegania ciąży jest antykoncepcja spiralna, która coraz częściej cieszy się popularnością. W tym artykule omówimy, czym jest antykoncepcja spiralna, jak działa, jakie są jej skuteczność i koszty oraz dla kogo jest polecana.

Antykoncepcja - spirala: co to jest i jak działa?

Antykoncepcja spiralna to jedna z metod antykoncepcyjnych, która polega na wprowadzeniu do macicy specjalnego urządzenia, nazywanego spiralą. Spiralę można stosować zarówno jako metodę antykoncepcji awaryjnej, jak i jako długoterminową metodę zapobiegania ciąży.

Spirala jest małym urządzeniem w kształcie litery T, wykonanym z tworzywa sztucznego lub zawierającym miedź. Służy ona do zapobiegania ciąży poprzez uniemożliwienie zapłodnienia lub utrudnienie implantacji zapłodnionego jaja.

W zależności od rodzaju spirali, dostępna jest przez określony czas, po którym należy ją wymienić. Można ją stosować nawet przez kilka lat.

Jak działa antykoncepcja w postaci spirali ? Mechanizm działania i efekty

Spirala działa na kilku poziomach:

  • Zapobiega zapłodnieniu: Silna koncentracja jonów miedzi lub obecność hormonów w spirali wpływa na ruchliwość plemników, co może oddalić złóżenie się plemników z jajowodem.
  • Uniemożliwia zapłodnienie: Wpłynięcie kawałka spiralnego na jajowód, może spowodować jego zapalenie, uciążliwe dla plemników i jajeczkoszczepionemu.
  • Zapobiega implantacji: Spiralowy materiał miedziowy lub obecność hormonów powoduje zmiany w środowisku macicy, co hamuje lub uniemożliwia zagnieżdżanie się zapłodnionego jaja.

Po umieszczeniu spirali w macicy, skuteczność antykoncepcji może się różnić w zależności od rodzaju urządzenia oraz indywidualnych uwarunkowań każdej kobiety.

Spirala antykoncepcja - skuteczność: jakie są wyniki badań i jak porównać z innymi metodami?

Spirala jest jedną z najskuteczniejszych form antykoncepcji. Jej skuteczność wynosi około 99% i jest równie skuteczna jak antykoncepcja doustna. Jednym z powodów takiej skuteczności jest fakt, że pomiędzy momentem jej umieszczenia, a wymiana minie kilka lub kilkanaście lat.

Wyniki badań potwierdzają, że spirala miedziana jest skuteczna, ale ma charakter mniejszej skuteczności, w zależności od wielkości i profilu użytkowania urezczajace czas pomiędzy stosowaniami.

Kobiety, które korzystają z hormonalnej spirali antykoncepcyjnej, mogą odczuwać skutki uboczne, podobnie jak w przypadku stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych.

Spirala - antykoncepcja. Cena i analiza kosztów

Cena spirali antykoncepcyjnej zależy od rodzaju urządzenia i kraju w którym jest sprzedawane.Można sobie łatwo poradzić z kosztami. Wymiana spirali następuje zazwyczaj po kilku latach, co znacznie rozkłada koszty.

Spirala antykoncepcja: dla kogo i jakie są wskazania?

Spirala jest dobrym rozwiązaniem dla kobiet, którzy pragną zapobiec ciąży poprzez stosowanie naturalnych metod antykoncepcji oraz dla kobiet, które nie chcą stosować antykoncepcji doustnej.

Zainteresowanie spirala antykoncepcyjna rośnie, ponieważ jest to znacznie bardziej ekologiczna, bezpieczna i nieinwazyjna alternatywa dla hormonalnej antykoncepcji.

Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania spirali, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie w stanie określić, czy spirala jest odpowiednia dla danego typu organizmu i czy nie występują żadne czynniki ryzyka.

Każda kobieta jest inna i ma własne potrzeby i upodobania. Spirala antykoncepcyjna jest odpowiednia dla wielu kobiet, ale należy pamiętać, że wybór metody antykoncepcji powinien być dokładnie przemyślany i konsultowany z lekarzem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Spirala antykoncepcyjna – przeciwwskazania

Spirala antykoncepcyjna jest jednym z najskuteczniejszych method antykoncepcyjnych dostępnych dla kobiet. Jednak nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wykluczyć kobietę z możliwości korzystania z tego rodzaju antykoncepcji. Przede wszystkim spirala antykoncepcyjna nie jest zalecana kobietom, których macica ma nieprawidłową strukturę lub kształt, takie jak obecność tkanek bliznowatych lub przerośniętych mięśni macicy. Ponadto, spirala nie powinna być używana przez kobiety, które mają obecne lub w przeszłości miały infekcje narządów płciowych, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia lub powikłań. Inne przeciwwskazania to obecność guzów lub zmian nowotworowych w obszarze narządów rodnych, krwawienie z pochwy nieznanej przyczyny, a także alergie na materiały użyte w spirali, takie jak miedź lub hormony. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dokładnie omówiony z lekarzem, który oceni, czy dana kobieta spełnia wymagania dotyczące stosowania spirali antykoncepcyjnej. 

Przeciwwskazania do założenia wkładki

Przeciwwskazania do założenia wkładki mogą obejmować różne czynniki i powinno się je brać pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu. Przede wszystkim, kobieta nie powinna zakładać wkładki, jeśli jest w ciąży lub podejrzewa, że mogła zajść w ciążę. To dlatego, że wkładka może zwiększać ryzyko poronienia. Ponadto, istnieją inne medyczne przeciwwskazania, takie jak obecność infekcji w układzie rozrodczym lub obecność nowotworu narządu rozrodczego. Osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobami naczyń krwionośnych lub chorobami wątroby również nie powinny korzystać z wkładki. Nie jest również zalecane stosowanie wkładki przez osoby, u których wystąpiły powikłania po poprzednich założeniach wkładki, takie jak zakażenie lub perforacja macicy. W przypadku występowania alergii na substancje znajdujące się w wkładce, również należy zrezygnować z jej stosowania. Wreszcie, istnieją pewne czynniki wykluczające, takie jak niewłaściwy kształt macicy lub obecność obcych ciał w macicy, które mogą uniemożliwiać prawidłowe założenie wkładki. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu wkładki, ważne jest, aby omówić wszelkie obawy i przeciwwskazania z lekarzem, który jest w stanie ocenić, czy wkładka jest odpowiednia dla danej osoby. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca